fbpx

Yeni Yıl, Yeni Hedefler – 2020

Yeni Yıl, Yeni Hedefler – 2020

2020’ ye gireli neredeyse 1 ay oldu bile. Önümüzdeki yeni yılın yani 2020’nin ilk ayında dahil olmak üzere 2019 yılında iyi kötü birçok anı biriktirdik. Şimdi gerçekleştiremediğimiz tüm istekleri 2020’ den dileme zamanı. Eğer gerçekleşmesi mümkün hedefler belirlersek hepimiz için başarılarla dolu bir yıl olabilir. Hadi gelin aşağıda sizler için derlediğim tavsiyeleri dikkate alın ve 2020’ de kutlayacak birçok başarınız olsun:

YENİ YIL VE YENİ HEDEFLER

yeni yıl

Kariyerinize Dışarıdan Bakın ve Kendinizi Değerlendirin

Aslında birçok kişinin yapmaktan kaçındığı en önemli aşamadır. Kendinizi değerlendirmek sizlere eksiklerinizi gösterecektir. Ancak bunu görmeye hiçbir zaman hazır olmadığınız için yanlış hedefler belirleyebilirsiniz. Eğer güzel bir yıl olsun istiyorsanız kendinizi dışarıdan gözlemleyin ve kendinizi değerlendirmeyi deneyin.

Şimdiki Zamana Odaklanın

Evet, artık kendinizin farkına vardınız. Sırada güçlü yönlerinizi fırsata çevirmek var. Bu yönleriniz ile işinizde yükselebilir veya kendinizi bambaşka bir sektörde bulabilirsiniz. Şuan bulunduğunuz konumunuz geleceğinize bir yatırımdır. Bu yüzden yeni kararlar alırken önce bunu yapabileceğinize inanmalısınız.

Güçlü Alanlarınızı Nasıl Daha Verimli Kullanabileceğinizi Bulun

Artık eksiklerinize odaklanmaya ve kendinizi öz güvensiz hissetmeye son. Bundan sonra güçlü yönlerinizi daha da güçlendirme zamanı. Bu yeni yılda zayıf yönleriniz yerine güçlü yönleriniz üzerinde durun ve bunları en etkin şekilde kullanmaya odaklanın. Artık her konu hakkında bilgi sahibi olmak size bir şey kazandırmayacak.

Sizi iyi hale getirecek olan şey uzmanlık alanlarınız. Yeni yıl sizin yılınız olacak. Bunun için güçlü yönlerinizi optimum verimle kullanmak için araştırmalara başlayabilirsiniz.

Hayatınızda Anlamlı Bulduğunuz En Az Bir İş/Proje Olsun

Sevdiğiniz işi yapmanız gerektiği her zaman söylenmiştir. Günümüz koşullarında içimize sinmese de yapmak zorunda olduğunuz işler olmuştur. Bu belirli bir noktadan sonra “yıldırma” dediğimiz kavramı doğurabilir.

Bunun için işlerinizde sizi yansıtan dokunuşlar bırakın. Bu sizi işinize daha çok bağlayacak, aidiyet duygusunu hissetmenizi sağlayacak. Bu yıl “benim” diyeceğiniz işler yapmaya hazır olun.

Daha Az Sunum ve Toplantı, Daha Çok Aksiyon ve Takım Çalışması

yeni yıl

 2020 yılı için temizlik yılı demek yanlış olmaz. Sizlere zaman kaybettiren, sizi gereğinden fazla oyalayan işleri gözden geçirmelisiniz. Ya onlara ayırdığınız vakti azaltmalı ya da tamamen hayatınızdan çıkarmalısınız. Uzun bir toplantının vaktini azaltmanın yolu ise iki toplantı arasına sıkıştırmaktan geçer.

Duygusal Zekası Yüksek Bir Ekip ve Lider ile Çalışın

 İş hayatınızın yaşanılabilir olması için kendinizi oraya ait hissetmeniz gerekiyor. Aidiyet duygusu başta işinizi, yöneticinizi ve ekip arkadaşlarınızı sevmenizi sağlayacaktır.

Ekibin etkisi o kadar büyüktür ki performansınızı dahi etkilemektedir. Ekip arkadaşlarınız duygusal zeka yönünden yüksek olursa sizler için daha huzurlu, daha çalışılabilir bir çalışma ortamı elde edersiniz. İyi bir ekip olmanın yolu iyi bir liderden geçer. Ancak liderinizi değiştirmek kimi zaman pek mümkün olmayabilir.

Kaliteli Geri Bildirim Alın ve Aksiyona Çevirin

 Sizi bilmem ama geri bildirimler beni her zaman çok etkilemiştir. Öldürmeyen her darbe güç verir bana dedikleri bu olsa gerek. Bulunduğum andan çıkıp kendimi farkında olmamı sağlar. Bu yüzden işlerinizde geri bildirimlerinize inandığınız kişilerin fikrini alın.

Bu yıl pek çok geri bildirim toplamaya çalışın. Dışarıdan nasıl görünüyorsunuz, işleriniz nasıl karşılanıyorsunuz? Az önce söylediğim gibi herkesin fikri önemli değil. Sadece geri bildirimine güvendiğiniz kişilerden destek alın. Bu istediğiniz yolda daha hızlı ilerlemenizi sağlayacaktır. Buna emin olabilirsiniz.

Kendi Gelişiminizi Kendiniz Destekleyin

yeni yıl

“Oturduğu yerden başarıya ulaşan tek varlık tavuktur” diye bir söz vardır. Kimse sihirli bir değnekle istediğine ulaşmıyor. Bunun için bir sihirli değneğin dokunmasını bekleyemezsiniz. Kendi fırsatlarınızı kendiniz oluşturacaksınız. Bundan sonrasında, siz bir ilerleme kaydettikten sonra tabi ki yardım elleri uzanmaya, destekler gelmeye başlayacaktır. Bu yıl o yıl olsun ve kendi gelişiminizi kendiniz destekleyin.

2020 sizin yılınız, hepimizin yılı olsun. Yeni bir işe atılacaksanız önce bir düşünün. Sizin ve bu ülkenin neye ihtiyacı var? Bu ihtiyaçları gidermek için elinizde yeterince kaynak var mı? Kaynakların yanında engeller var mı? Gündemden sürekli haberdar olun. Günümüz şartlarının iyileşmesi okumaktan, araştırmaktan geçiyor.

Daha çok okuyun, daha çok araştırın. Sesinizi daha çok duyurun. Siz susarsanız hiçbir şey düzelmeyecek, belki daha da kötü olacak. Gelişim istiyorsanız, gelişimin peşinden gidin, yeniliklere ayak uydurun.

Sağlıklı, mutlu, ve yazımızda bahsettiğimiz gibi başarılarla dolu bir yılınız olsun. 2020 size birçok başarıyı beraberinde getirsin…

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Bildir
guest
2 Yorum
Eskiler
En Yeniler Beğenilenler
Inline Feedbacks
View all comments