fbpx

Bugünün ve Yarının Bilgisayar Becerileri

Bugünün ve Yarının Bilgisayar Becerileri

Talep Edilen Bilgisayar Becerileri

bilgisayar

Piyasa koşullarına şöyle bir göz gezdirebildiyseniz işe alımların güç hale geldiğini gözlemlemişsinizdir. Artık diplomalar yeterli kalmamakla birlikte birçok bilgisayar becerisi önem kazanmıştır. Tabi ki Word, Excel gibi Ofis programları yeterli kalmamaktadır.

Önümüzdeki yıllarda bizi tamamen etkisi altına alacak teknoloji çağı birçok yazılım dillerini beraberinde getirmektedir. İşte sizleri iş başvurularında öne taşıyacak en önemli 5 bilgisayar becerisini sizler için derledim:

1) E-Tablolar ve Veri tabanları

Şirketler için veri tabanı yönetmek her geçen gün önem kazanmaktadır. Çünkü veri içinde boğulmakta ancak bilgi için açlık çekmekteler. Veri madenciliği ve veri tabanı yönetimi sayesinde veriler arasından bilgi çekmek mümkün hale gelmektedir. Firmaların bu ihtiyaçlarını gidermek için e-tablolarla iç içe olmalı veri tabanlarından bilgi çekebilecek seviyede olmalısınız. Peki sizi bu seviyeye çıkaracak programları soracak olursanız şu şekilde sıralayabilirim:

 • Microsoft Excel,

Microsoft Excel sizler için değerler girip basit matematiksel işlemler yapma aracı olarak görülmemektedir. Excel’ e ait de kodlama sekmesi bulunmakta ve karmaşık formülü olan işlemleri de kodlayarak mümkün hale getirebilirsiniz. Biraz önce de bahsettiğimiz gibi firmalar veri tabanlarından bilgi çekmek istiyor. Excel de bunlardan birkaçını gerçekleştirebilirsiniz. Örneğin, 500 kişilik firmada çalışıyorsunuz ve belirli departmandaki kişilerin bilgilerini görmek veya silmek istiyorsunuz. Kısa bir kodlama ile bu işin üstesinden kolayca gelebilirsiniz.

 • Microsoft Access: En önemli veri tabanı yazılımlarının başında gelen SQL hakkında bilginiz varsa Access tablolarından veriler çekebildiğinizi biliyorsunuzdur. Programa ilk giriş yaptığınızda Excel’e çok benzeyen bir arayüz ile karşılaşacaksınız. Ancak yaptıkları çok daha farklı olacak. Birbiri ile ilişkilendirebildiğiniz tablolar sayesinde sınırlı bilgi sahibi olduğunuz verilerden detaylı bilgi alabileceksiniz. Örneğin firmanızda maaşı 5000 TL den yüksek olan kişileri, iletişim bilgilerini departmanlarını ekranınıza getirebileceksiniz.
 • SAP,

Gün geçtikçe önemi artan bir yazılım var sırada. SAP birçok alt dallara ayrılmasına rağmen genel bir amaçları vardır. SAP ERP sisteminin yapıtaşı denebilir. Firmaya ait verilerin sanal ortamda güvenli bir şekilde barınmasını ve bu veriler üzerinde yapılacak faaliyetlerin güvenli bir şekilde gerçekleşmesini sağlar.

Muhasebe, finans, lojistik başta olmak üzere birçok alanda kullanılan SAP ‘nin en çok tercih edilen modüllerinden biri de SAP FI’dır. Bu yazılımlar dışında aşağıdaki yazılımlar da talep görmeye devam edecektir:

 • Veri analizi ve modelleme (ERR),
 • Adobe Ürünleri ve programları,
 • Quickbooks,
 • XML Veritabanı yönetim sistemi,
 • Filemaker Pro,
 • MATLAB,
 • RDBMS (İlişkisel Veritabanı Yönetim Sistemi),
 • SAS

2) Sosyal Medya, E-posta ve Blog Yazma

bilgisayar

Sosyal medyayı etkin bir şekilde kullanmak, profesyonel elektronik postalar yazabilmek ve blog yazmak birçok firma için önem arz etmektedir. Bu yönlerinizi geliştirmek isterseniz aşağıdaki yazılımlar ilginizi çekebilir:

İçerik Yönetim Sistemi (CMS), Google Analytics, Basamaklı Stil Sayfaları (CSS), E-posta pazarlama yöntemleri, Web Sayfası Tasarımı / Web Programming ( ASP.NET), WordPress veya Bootstrap, Dijital medya yönetimi, Arama Motoru Optimizasyonu (SEO), Kampanya Yönetimi Yazılımı


3) Grafik Tasarım ve Kelime İşleme

Her sektörde rakipleriniz gün geçtikçe artmaktadır. Onların arasından sıyrılmak için müşterilerinize ürünlerinizi görsel açıdan zenginleştirerek sunmalısınız. Aksi takdirde piyasaya tutunamama ihtimaliniz yüksek. Görselliği nasıl iyileştirebileceğinizi öğrenmek isterseniz aşağıdaki programlara göz gezdirebilirsiniz:

AdobePhotoshop, AdobeInDesign, AdobeIllustrator, AutoCAD / Mimarizasyon Yazılım, Corel çizgisi, Microsoft Visual Studio programları, Maya, Microsoft Word, Microsoft Publisher, Dijital Fotoğraf Makineleri


4) Yazılım ve Donanım Tasarımı ve Geliştirme

bilgisayar

Eğer bir bilgisayar becerisi ile piyasaya dahil olmak istiyorsanız yazılım ve donanım alanı şüphesiz en karlı olanıdır. Yurt dışında oldukça popüler olan bu alan ülkemizde de şirketlerin ilgi odağı olmuş durumda. Birçok yazılım alanı olduğunu ve bunlardan birinde uzmanlaşmak zorunda olduğunuzu söylemeden geçemeyeceğim. Bu becerilere sahipseniz bu alandaki işe girim ve sonrası sizin için daha yararlı olacaktır: 

HTML / CSS / Javascript, C / C ++ Programlama Dilleri, Java Programlama Dili, Python Programlama Dili ( Olmazsa olmaz artık), XML,UI / UX, LINUX işletim sistemi, CISC ve RISC mimarisi, Gömülü İşlemci Donanım Tasarımı ve mikroişlemciler, Bellek yönetimi ve donanım mimarisi, PCB Düzeni, SQL Server Yönetimi


5) BT / IT Sorun Giderme

Şu ana kadar sizlere birçok bilgisayar becerisinden bahsettik. En küçük işlemler için dahi bilgisayar vazgeçilmez hale geldi. Ancak bunlarla karşılaşılan sorunlar işlerinizi aksatabilmektedir. Eğer bilgisayarların teknik kısımlarında bilgi sahibiyseniz ve ilginiz de varsa bu alanlarda sorun gidermeye yönelik çalışabilirsiniz:

 Çalışması gereken en önemli BT sorun giderme becerileri şunlardır:
Yedekleme yönetimi, Teşhis, Son Kullanıcı desteği, İstemci-Sunucu yönetimi, Kurulum ve yapılandırma,Sorun izleme sistemi (ITS), Sistem Yönetimi, Teknik Destek

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments