fbpx

WordPress Nedir?

WordPress Nedir?
wordpress

WordPress kavramı size tek bir şeymiş gibi gelebilir ama aksine wordpress.com ve wordpress.org olarak ikiye ayrılır. Bu iki sistem arasında da ciddi bir fark vardır. Bir sonraki bölümde bu konuyu yani hangisini seçmeniz gerektiğini aktardık şimdilik WordPress’ten devam edelim.

Akılda bir soru kalmasın diye tek cümleyle açıklayalım. “wordpress.com”, “wordpress.org’un” özellikleri yanında hiç kalır diyebiliriz. Pekii wordpress nedir?

İnternet sitesi oluştururken yapmanız gereken ilk adım her zaman, kuracağınız internet sitesinin türü farketmeksizin, hosting ve domain almak olacaktır. Bu işlemi tamamladıktan sonra sitenizi kurmaya başlayabilirsiniz. Bu noktadan sonra ‘’kodlama’’ kavramı işin içine girecektir.

Kodlama, gayet karmaşık bir kavram diyebiliriz;  bilgisayar programlarının yazılması, test edilmesi ve en önemlisi kodlama dilinin öğrenilmesi şarttır fakat wordpress bunu ortadan kaldırıyor. Bu teknik bilgilere gerek duymadan sitenizi oluşturabilirsiniz.

Yukarıda da bahsettiğimiz gibi yapmanız gereken ilk adım hosting ve domain almak daha sonra kurulum için kullanabileceğiniz farklı birçok yöntemden sadece biri ve en önemlisi wordpress’tir.

WordPress, hiçbir yazılım bilgisine sahip olunmadan gayet hızlı bir şekilde, kullanıcıların siteleri için kullanabilecekleri hazır tasarımlarla, basit ve kullanım kolaylılığı açısından da çok pratik bir konumdadır. Örneğin; Word veya Excel programlarını kullanıyormuş gibi tıklamalarla temanızı kullanabilirsiniz.

WordPress.com mu, wordpress.org mu ??

Gelin sorudaki blog kurma platformlarının farklılıklarını inceleyelim:

– Temalar

WordPress’in yapısında ücretsiz olarak kullanıcıya sunulan yüzlerce tema vardır. Kodlama, yazılım veya bilgisayar programlama dili bilmeden, size uygun temaya ulaşıp kullanabiliyorsunuz. (Genel olarak ücretsiz temalar ve ücretli temalar olarak sınıflandırılır .)

WordPress.com’u tercih ettiğinizde size hayal ettiğiniz siteyi kurma imkanı sağlamayacaktır.

WordPress.org ise aksine seçenekleri neredeyse sınırsız olan bir platform. Ücretli ve ücretsiz olarak kafanızdaki web siteyi oluşturma imkanı sağlayacak.

wordpress

– Eklentiler

WordPress binlerce eklentiyi bünyesinde barındırır. Bu eklentiler kullanıcılara onların ihtiyaçlarına göre uyarlanabilir özellikler sunar. Örneğin e-ticaret veya üyelik sistemleri gibi birçok ek özellik edinebilir ve bloğunuzun işlevselliğini genişletebilirsiniz.

WordPress.com, daha basit eklentileri bünyesinde barındırır ve bunlarla sınırlı kalırsınız fakat WordPress.org  yukarıdaki birçok imkanı size sunacaktır..

– Reklam

Para kazanmak isteyen website sahipleri,  reklam vererek bunu bir para kazanma yöntemine çevirebilirler. Örneğin Google reklamları en yaygın ve en bilinen yöntemlerden biridir. 

WordPress.org’da Google reklamlarınızı istediğiniz konumda yerleştirebilirsiniz size bu konuda özgürlük sağlayacaktır fakat WordPress.com veya blogger için aynı şeyleri söylemek mümkün değil. Bu sebeple kazandığınız reklam geliri farklılık göstermektedir.

Reklamı site üzerinde nasıl konumlandırdığımız ve bize getirisi oldukça önemlidir.

– Markalaşma

Sitenizi hayal ettiğiniz yere taşımak, belli bir konuma getirmek, insanlar tarafından bilinip beğenilmesi için maddi konu açısından biraz fedakar olmanız gerekiyor. Nasıl mı ?

WordPress.com: girisimcibiri.wordpress.com (ücretsiz versiyonu)

WordPress.org: girisimcibiri.com (ücretli versiyonu)

– İlk başta ücretsiz yapalım sonra parayla yapalım?

Blogunuzu WordPress.com ile oluşturduktan sonra %100 ihtimalle sitenizi geliştirmek için, sağladığı avantajlardan faydalanmak için WordPress.org’a geçmek isteyeceksiniz.

Fakat bu süreç çokta kolay değildir. Çünkü taşıma sırasında ufak bir hatayla bile tüm emeğinizin karşılığını çöpe atabilirsiniz, bu yüzden bunun çok sıkıntılı bir süreç olduğunu söyleyebiliriz.

Hem markalaşma adına hem de yukarıda bahsettiğimiz gibi sorunlarla karşılaşmamak için elinizi cebinize atmanız gerekiyor.

Tabii WordPress ile yapılmış sitelere örnek vermeden de diğer konumuza geçmeyelim:

  • webrazzi.com
  • istanbul.edu.tr
  • mercedes-benz.com.tr
  • teknoseyir.com
  • sozcu.com.tr
  • dizibox.com
  • dizilab.com
  • blog.gittigidiyor.com

Dünya ve Türkiye çapında daha sayamadığımız önemli firmaların, dünyayı gezen insanların, çeşitli sosyal medya fenomenlerin wordpress.org platformunda siteleri var.

Biz de bu konu üzerine hem kendi tecrübelerimize dayanarak hem de ek olarak gelişirken yaptığımız araştırmalarımızdan faydalandığımız e-kitap rehberi hazırladık. 90 sayfalık olan bu rehber sizin birçok konunuz için faydalı olacaktır. Buradan kitaba gidip içindekileri de inceleyebilir ve satın alabilirsiniz.

BLOG AÇMAK İÇİN SEBEPLER

wordpress

Bir işe başlamadan önce insanın bir sebebi, bir amacı olması lazım yoksa o işin ömrü kısa olması çok yüksek bir ihtimal diyebiliriz. Gelelim o sebeplere…

– Yeni Şeyler Öğrenmek

Blogunuz varsa ve sürekli yeni içerikler üretmek istiyorsanız sürekli öğrenmeli ve yeni bilgilere, fikirlere açık olmalısınız. Kısaca üretken biri olmanız gerekir.

Bunun içinde daha fazla araştırma yapmanız gerekir. Bunun sonucunda ise daha önce hiç ilgimizi çekmeyen belki de ilgi alanımızın dışında olan alanlara yönelim gerçekleşir.

Konuya kendi açımdan yorum getirecek olursam, bloğumda bahsettiğim konu ne olursa olsun (çok hakim olduğum bir konu dahi olsa ) birçok farklı kaynaktan araştırma yapmaya çalışırım ve her seferinde farklı şeyler görür ve öğrenirim.

!(Yazının devamını okumak için aşağıdan 2. sayfaya geçiniz.)

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments