in ,

Alibaba ve 10’larca Kez Reddedilen Milyarder Jack Ma

alibaba

Başarısızlıkla Dolu Başarılı Biri

Fakirlikten zenginliğe, sıfırdan yükselen bir başarı hikayesi diyebiliriz. Çin’de fakirlik içinde büyüyen Jack Ma, üniversite sınavında 2 kez başarısız  oldu ve Alibaba ile başarıya ulaşmadan önce KFC ile birlikte birçok iş yeri tarafından ret aldı

Jack Ma’nın Gençliği

Ma ‘nın yaşadığı yer 1970’ li yıllarda turistler için cezbedici bir yer haline geldi.

İngilizce öğrenmek için turistlerle anlaşma yapıp İngilizce dersler karşısında onlara yani turistlere şehir turu yaptıracaktı.

“Jack” ismini ise arkadaş olduğu turistlerden birisi ona verdi

Lise döneminden sonra üniversiteye başvuran Jack, 2 kez başarısız oldu. İş için sonuna kadar çalışıp bir öğretmen enstitüsü’ne girmeyi başardı.

Ayrıca Jack, Harvard’ tan tam 10 kez reddedildi.

Mezun olduktan sonra ise elindeki tüm imkanları kullanıp birçok iş başvurusu yaptı.

İngilizce öğretmeni olarak mezun olan Jack Ma, KFC dahil birçok başvurudan ret aldı. Jack, yerel bir üniversitede işe girmişti.

İşini çok severdi fakat ayda sadece 12 dolar gibi bir para kazanıyordu.

alibaba


Alibaba ‘nın Kuruluşu

Jack ‘in herhangi bir kodlama veya bilgisayarla alakalı deneyimi yoktu ama Amerika’ya gittiği bir zaman İnternet ile ilk defa karşılaşmıştı ve çok büyülendiğini aktarıyor kendisi.

İnternet’te arama yaptığı zaman Çin ile ilgili bir şey çıkmadığı için bir İnternet sitesi kurmaya karar verdi.

Sitenin isim süreci ise yine Amerika’da bir seyahatinde şekilleniyor. İnternet ‘in global olduğunu bilen Jack, global bir isim bulması gerektiğini düşünüyor.

Aklına gelen “Alibaba” ismini test etmek için yemek yediği bir restoranttaki garson’ sorar ve garson da bilir.

Ardından yolda gördüğü birçok kişiye de soruyor ve çoğu Alibaba’nın hikayesinden (40 haramiler ) haberdar olduğunu görüyor ve bu isme karar veriyor.

“Üstelik A ile başlıyordu, kim ne ararsa arasın ilk başta biz çıkacaktık” -Jack Ma

Alibaba’dan önceki 2 girişimi de başarısız olsa da 17 arkadaşını “Alibaba” isimli pazarına yatırım yapması için ikna etti.

Kısa bir süre de bu site dünyanın her yerinden üyeleri çekmeye başladı. 1999 Ekim ’ine kadar Goldman Sachs adlı bir şirketten 5 milyon ve bir telekom şirketi olup telefon şirketlerine yatırım yapan Softbank adlı şirketten tam 20 milyon dolar topladı.

Bu gibi durumlar Jack ve ekibini daha çok hırslandırdı ve Ma çalışanlarını toplayarak “Bunu başaracağız çünkü genciz ve asla ama asla pes etmeyiz” sözlerini aktardı.

alibaba

Deli Jack

Ma, şirketi için bir finans kaynağı ararken birçok yatırımcı “bu adam delirmiş, bu adam deli, bu model tutmaz” gibi sözler söylüyordu.

Bir keresinde ise Times Dergisinde haber olduğunda ona deli Jack diyorlardı. Kendisi ise bu duruma karşılık şu sözleri aktarıyor :

“Delilik iyidir. Biz deliyiz ama aptal değiliz” diyor ve ekliyor: “Herkes benim fikirlerime katılsaydı zaten şansım olmazdı”.

Aslında bu konuda çok haklı olan Jack ve bunun gibi kimsenin inanmadığı, fikrine güvenilmediği başarılı insanların hayatlarından, tecrübelerinden ders çıkartmak gerekiyor.

alibaba

Bugüne gelindiğinde ise Ma’nın ve şirketi Alibaba ’nın rakamları şöyle:

Dünya tarihinin en büyük halka arzını gerçekleştiren Alibaba’nın değeri 227 milyar dolar gibi bir değere çıkarak Facebook gibi önemli şirketleri geride bıraktı.

2001 yılında Amerikalı Yatırımcılardan yatırım istediğinde “bu adam delirmiş” sözlerle karşılaşan Ma, halka arzda 21 milyar dolardan fazla bir gelir sağladı.

Sitenin günlük trafiği ortalama 100 milyon kişi bir şeyler almak için girip çıkıyor.

Çin’de doğrudan veya doğrudan olmayan bir şekilde olmak üzere 14 milyon kişi civarında insana iş imkanı sağlıyor.

Jack ‘in apartmanında 18 kişi olarak başlayan ekip bugün 4 büyük kampüste 30 bin kişi olarak yoluna devam ediyor.

Forbes’a kapak olmuş ilk Çinli iş adamı ve en zengini olan Ma, dünyanın ise 18. sırasında yer alıyor.(2018 yılında)

Jack Ma ‘nın Alibaba ‘sını anlattığımız yazımızın sonuna geldik. Bu gibi yazıların devamı gelecek. Sitemizdeki diğer Başarı Hikayelerini okumak isterseniz buradan gidebilir ve okuyabilirsiniz.

Yine aynı şekilde Forbes ‘a kapak olan “Vadideki Türk” olarak anılan Eren Bali’yi ve girişimlerinden bahsettiğimiz yazıya ise şuradan gidebilir ve okuyabilirsiniz.

Yeni yazılarımızdan haberdar olmak istiyorsanız İnstagram adresimizi takip edebilirsiniz.

Written by Girişimci Biri

Yerinde durma ;Hedef büyük..

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

alışkanlık

Alışkanlık – Sahip Olmanız Gereken 15 Mükemmel Alışkanlık

para-kazanmak

Para Kazanmak ve 21.Yüzyıl Gerçekleri