in

Güneş Enerjisinde Büyük İlerleme [ California ]

Yetkililer Güneş enerjisi  yapılan masrafın  enerji faturalarını büyük ölçüde düşüreceğini ve ileride bu masrafın kendisini karşılayacağını söylüyor.

California, 1 Ocak 2020‘den sonra inşa edilecek tüm  evlerde ve apartman dairelerinde güneş enerjisi panellerini zorunlu kıldı.Bu da şu demek oluyor ki ABD eyaletlerinin ilki olarak bir öncü oldu.

California Enerji Komisyonu kararı oybirliğiyle onayladı.

Eyalet daha önce de 2030 itibariyle tüm konutlarda kullanılan elektriğin yüzde 50’sinin karbon salımına yol açmayan kaynaklardan gelmesi için şartlar sundu.

Kararın hala İnşaat Standartları Komisyonu tarafından onaylanması gerekiyor.

Karşıtları, kararla yeni ev maliyetlerinin 8 ila 12 bin dolar artacağına dikkat çektiler.

Enerji komisyonu ise, ev kredisi ödemelerinde sadece ortalama 40 dolarlık bir artış olacğını vurguladılar.

Komisyon buna karşılık , ısınma, soğutma ve ışıklandırma maliyetinden ayda 80 dolar tasarruf edileceğini söylediler.

Kural, tamamen gölgede kalan evler gibi güneş panellerinin mantıklı ya da uygun maliyetli olmadığı hallerde muafiyet de getiriyor.

İnşaatçılara evlere tek tek güneş enerjisi panelleri kurma ya da bir grup evin ortak bir sistemi kullanması seçenekleri de oluyor.

Mevcut ev sahiplerinin güneş enerjisi paneli edinme zorunluluğu yok, ancak pekçok ev sahibi hükümetin bu konudaki programından yararlanarak zaten güneş enerjisi sistemi kurmuşlardı.

güneş enerjisi

BÜYÜK YATIRIM

California şu ana dek güneş enerjisine 42 milyon dolar yatırım yaptı ve bu yeni kuralla birlikte güneş enerjisi endüstrisinin daha da büyümesi bekleniyor.

Güneş Enerjisi Endüstrisi Birliği’ne göre California bu alanda en önde gelen eyalet.

Eyalette geçen yıl kullanılan elektriğin yüzde 16’sı güneş enerjisinden elde edild

California bu zamana dek güneş enerjisine 42 milyon dolar yatırım yaptı.

Halen eyalette inşa edilmekte olan müstakil evlerin yüzde 15-20 kadarında, güneş enerjisitoplama sistemi dahil bulunuyor. Bu düzenleme ile evlerin maliyetlerinin 25 bin ile 30 bin dolar yükseleceği tahmin edilmekte. Fakat sektör uzmanları bu ekstra maliyetin, evin ömrü boyunca üreteceği fazladan enerjinin bedeline rahatça denk düşeceğini söylemekteler. Güneş panelli yeni evlerin sahiplerinin, 25 yıl içerisinde evlerdeki enerji masraflarından 50 bin dolar kadar tasarruf edeceği hesaplanmış.

ABD’nin Kaliforniya eyaleti dünya çapında bir ilke imza atmak üzere. 9 Mayıs’da Kaliforniya Enerji Komisyonu’nda oylamaya açılacak yeni düzenleme kabul edilirse, eyalette inşa edilecek tüm yeni konutların çatılarına güneş paneli monte edilmesi zorunlu kılınacak. Bu kategoriye inşa edilecek tüm müstakil evler ve üç kata kadar yükseliğe sahip her türlü apartman ve yerleşim tesisi giriyor. Uygulamanın başlangıç tarihinin 1 Ocak 2020 olacağı verilen bilgiler arasında.

SAN FRANCİSCO

Eyalet çapında olmasa da, San Francisco şehri de benzer bir düzenlemeye sahip. Şehirde inşa edilen 10 katın altındaki tüm yeni binalara güneş paneli takılması zorunlu. Kaliforniya eyaletindeki Lancaster ve Sebastopol şehirleri de benzer uygulamaları yürütmekteler. Bu eyaleti yakından takip edip benzer düzenlemeler getirmeye çalışan diğer ABD eyaletleri olarak New Jersey ve Minnesota listelenmekte. Fakat henüz bu iki eyalette de, eyalet çapında bir düzenleme gerçekleşmiş değil.

Kaliforniya’nın yenilenebilir enerji ve çevreyi koruma konularındaki hızlı gelişimi, 1 Ocak 2019’da görevi sona erecek olan vali Jerry Brown’a atfediliyor. Kaliforniya şu anda dünyanın beşinci büyük ekonomisi olarak kabul edilmekte.

Written by Girişimci Biri

Yerinde durma ;Hedef büyük..

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İnşaat Sektörünün Yeni Akıllı Robotları

Simit Sarayı – İlginç Girişimcilik Hikayesi