fbpx

Ockham’ın Usturası

Ockham’ın Usturası

Bugün sizlerle hayatın koşturmasında işimizi görecek olan Ockham’ın Usturası adlı bir teoriden bahsedeceğiz. 14. yy. filozoflarından Ockham’ a ait olan “Ockham Teorisi” bizleri her şeyin en az olasılıklı halini düşünmeye itmektedir.

Okuduğum bir kitaptan yapacağım alıntıyla teorinin konusundan bahsetmek isterim:

“En basit olasılıklar asla göz ardı edilmemeli.”

-Garry Small, Bir Psikiyatristin Gizli Defteri

Aslında bu davranışın bir teori olduğunu bilmeksizin hayatta uygulayanlarımız var. Kimi Steve Jobs, Mark Zuckerberg gibi tanınmış kişiler iken kimi aramızdan birileri olabilir.

Ockham’ın Usturası

Bir çözüm geliştirirken, bir proje üzerine düşünürken mümkün olan en basit yolu, işinizi zorlaştırmayacak çözümler bulmalısınız. Bunu belirli projelerde değil yaşamınızın her anına uygulamak işlerinizi daha da kolaylaştıracak, bu hayatı daha yaşanılabilir kılacaktır.

Günümüzde bu yaşam biçimi “Minimalist yaşam” olarak adlandırılmakta ve her geçen gün bu yaşama geçiş popüler hale gelmektedir. Benim gibi bu yaşama nasıl karar verildiğinden bahsetmek isterim. Belki aranızdan birilerine de bu yaşam tarzı cazip gelecektir.

Her şeyin üst üste geldiğini düşündüğümüz kendimizi ağlama seviyesine gelmiş bir şekilde bulduğumuz dönemler oluyor. İşte tam da o dönemlerden birinden geçerken bu yazıyı yazmaya başladım.

Gerek sağlık, gerek iş, gerek başka konularda her şeyin üst üste gelmişti. Başa çıkılamayacak kadar çaresizken sürekli cevabı olmayan sorular sormaya başlamıştım. Daha sonra içinden çıkamayacağımı anlayıp sorularımı değiştirdim.

Daha çok beni bu noktaya getiren nedenlerle ilgilenmeye başladım. Olayın derinlerine kadar inceledikten sonra sorularım cevap bulmaya başlamıştı. Olayı atlatmak için bol oksijen ve ardına enfes bir uyku. Evet, saçma gelebilir ama uyandığınızda ruh halinizdeki değişimi fark edeceksiniz.

Ockham’ın Usturası

Tabi ki bu çözümler anı kurtaracak çözümler. Sizlere daha uzun vadeli çözümlerden biri olan “Ockham ’ın Usturası” nam-ı diğer basitlik ilkesinden bahsedeceğim.

Ama öncesinde filozof Ockham’dan bahsetmek yerinde olacaktır. Ockham, ‘Yenilmez Doktor’ ve ‘Saygıdeğer İnisyatör’ olarak anılırdı. Döneminde yaptığı tezlerle bazı sonuçlara varmıştır. Az önce cevabını bulamadığımız bazı soruların cevabını bulmak için çok düşündüğümüzden, çözüm bulamadığımızdan bahsetmiştik.

İşte “Ockham’ın usturası” tezinde bu kadar karmaşık düşünmek yerine basit düşünmemiz gerektiğini öne sürmüştür. Ayrıca teorinin temeli “en az açıklama gerektiren, en basit olan açıklamanın doğruya en yakın olmasına dayanır.”

Ockham’ın Usturası olarak adlandırılan teorinin hikâyesi de rivayetlere göre şöyledir:

“Ockham, tıraş olurken yüzünü usturasıyla keser ve bu yüzden bir anda çılgına döner. Daha sonra bu kadar sinirlenmesinin sonucuna değil nedenine odaklanmaya başlar. Onu düşünmeye iten bu olay bir teoriyi doğurur.

Peki, bu teorinin hayatımızda ne gibi sonuçları var? Hayatımızda daha basit kararlar alıp asıl işimizden daha az önemli konulara daha az kafa yormaya başlar olduk. Başarılarıyla gündeme gelen insanlara dikkat ederseniz kıyafetleri için yoğun çabalar harcamadıklarını gözlemleyeceksiniz. Bu yolda ilerlemek için teşvik edilmeye ihtiyacınız varsa mutlaka izlemeniz gereken “Minimalizm” belgeselini önerebilirim.

Belgesel hayatımızla bütünleşen ve vazgeçilmez hale gelen eşyaları adım adım hayatlarından çıkaran iki arkadaşın tavsiyelerini konu alıyor. Hatta belgeselden bir alıntıyı eklemek isterim:

“İnsanları sevin ve eşyaları kullanın, tam tersi asla işe yaramaz.”

Evet, hepsinden bir anda kurtulmak pek kolay olmayacak. Ama adım denediğinizde değişim gözle görülür olacak. Siz de Steve Jobs, Mark Zuckerberg gibi başarılı insanların yaptığı gibi işe kıyafet dolabınızdan başlayabilirsiniz.

Ockham’ın Usturası

Sizlere kolaylık sağlaması açısından birkaç öneri sunabilirim:

  • Giydiğiniz kıyafetlerin askı yönü ve giymediklerinizin yönünü farklı yapın. Ardından uzun süre aynı şekilde duran askılarınızın dolaba veda zamanı gelmiş demektir.
  • Yediğiniz porsiyonları küçültün.
  • Çekmecelerinizi düzenleyin. Bu kıyafetlerinizi birbirinden rahatça ayırt etmenizi sağlayacak.
  • Okumadığınız kitapları raflarınızdan kaldırın. Böylece kitap okuma yatkınlığınızın arttığını fark edeceksiniz.
  • Alışverişten önce ihtiyaç listenizi hazırlayın. Bu şekilde kendinizi alışveriş içinde kaybolurken bulmayacak ihtiyaçlarınızı alıp alışverişinizi tamamlayabileceksiniz.
  • Sosyal medya hesaplarınızdan takip etmeyi bırakmanız gereken birçok hesabı takipten çıkın. Bunun sonucunda ana sayfanız sizi mutlu edecektir.
  • Olumsuz düşüncelerinizi azaltın.

Bunlar bizlerin, sizler için derlediği öneriler. Sizler de kendi önerilerinizi başkaları ile yorumlarda ve İnstagram adresimizin bu yazıya ait olan postunda yorum olarak paylaşabilirsiniz.

Yazımızında sonuna geldik. Umarım hayatınızda önemli bir nokta için yardımcı olacak bir yazı olmuştur. Tekrardan, görüşlerinizi yorumlarda belirtebilirsiniz.

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments