fbpx

Netflix, Airbnb ve Uber’in Başarı Hikayesi

Netflix, Airbnb ve Uber’in Başarı Hikayesi

Günümüzde İnternet, dijital dünya hayatımıza iyice girmiş durumda. Netflix, Airbnb ve Uber de bundan faydalanarak yükselmiş markalar. Yazımıza da bu 3 markanın başarı hikayesini sırasıyla aktaracağız.

Netflix nedir?

Netflix, aklımızın alamayacağı kadar geniş çaplı dizi, film ve belgesel arşivi olan, 120 milyonu aşkın sayıda üyeliği olan, kendi deyimiyle ”İnternet eğlence hizmeti” olarak tanımlanabilir.

Nasıl kuruldu? Nasıl büyüdü?

netflix - airbnb- uber

90’ lı yıllara uzanacak olursak, siyah beyaz televizyonlar bir devrim niteliğindeydi. Daha sonra CD ve DVD çağı başladı ve filmler kiralandı. Daha sonra Netflix, CD ve DVD çağını kapatıp bunu İnternet platformuna taşıyarak izleme algısını değiştirdi. İşte Netflix bu “kiralama” mantığının hemen algılanması sonucu kuruldu.

Her ne kadar günümüzde popüler hale gelse de aslında Netflix şirketinin tarihi 1997 yılına dayanmaktadır. Tabi ki kurulduğunda günümüzdeki gibi bir üyelik sistemine sahip değildi. Ancak kuruluş amacı o zaman popüler olan DVD satışlarıydı.

DVD taleplerinin gittikçe popüler hale geldiğini gören iki yazılımcı Netflix üzerinden kargo sistemiyle çalışan DVD satışı gerçekleştirdiler. Böylece kişiler evlerinden ayrılmadan film keyfi yapabileceklerdi. Kargo ücretleri alıcıya ait olup DVD kiraları için başlangıçta cüz-i miktarlar talep ettiler. Daha sonra format değişikliğine gittiler.

1998 yıllarının başında Netflix bir internet sitesi açmaya karar verdi. Daha sonra kullanıcıların devamlılığı ve artışı için anketler düzenlemeye başladılar. Böylece kullanıcıların sevdiği içerikleri bir araya toplayıp paket haline dönüştürdüler. Ardından yine bir yeniliğe gittiler ve CineMatch isimli servisle anlaşarak anket sisteminden puanlama sistemine geçiş yaptılar. Böylece kullanıcıların sevdiği içerikleri karşılarını çıkardılar.

Bu arada yine 1998’de film başına verilen ücret önce 4 filme tek ücrete dönüştü daha sonra ise aylık sınırsız filme 19,95 dolara dönüştü. Kargo ücretini kullanıcıların ödemesi de değişen şeylerden biriydi! Bu dönem haftalık 100.000 DVD kiralamaya başlayan Netflix, kişiselleştirilmiş film önerileri sistemini kullanmasının faydalarını görmeye başlamıştı bile.

2007 ve sonrası patlama noktasıydı. Çünkü bilgisayarların evlere giriş yapmasıyla kiralama mantığına son verildi. Artık üyeler diledikleri zaman diledikleri yerde film izlemenin keyfini süreceklerdi. İçeriklerinin başka kanallarda yayınlanmasının önüne geçmek için “Netflix Original” serisi çıkardı.

2015’te ise ilk orjinal filmi Beasts of No Nation’ı yayınladı.

Airbnb

netflix - airbnb- uber

Airbnb, ev veya oda kiralayabileceğiniz bir platform. Bu fikir, üç genç girişimcinin sadece ev kiralarını çıkarmak için başlatıldı. Önceleri şişme yataklarını kiraya vererek başlattıkları fikir, ilerleyen yıllarda 25 milyar dolar değerinde dev bir şirkete dönüştü. Tabi ki her başarılı girişim gibi onlar da zorlu yollardan geçti, birçok ret aldılar. Gelin hikayelerini daha yakından tanıyın.

San Francisco’ da yaşayan iki ev arkadaşı Joe ve Brian, ev kiralarını ödeyebilmek için şişme yataklarını kiraya vermeyi ve yanında sabah kahvaltısı ile müşteri çekmeyi planladılar.  Başarılı olacaklarını düşündüler çünkü otel fiyatlarının yüksek olduğunun farkındalardı. Başlangıçta airbedandbreakfast.com adında bir site kurarak işe koyuldular.

İlk müşterileri üç kişilik bir grup olmuş. Bu üç kişiden biri olan Amol’ a ilerleyen yıllarda ilk konuk olmanın hissini sorduklarında şu yanıtı vermiş:  

“Airbnb’nin ilk konuklarından biri olmak The Tonight Show çıkmak gibi fakat o gün The Tonight Show’a çıkmış olduğumun farkında bile değildim.”

Ancak sitelerini büyütmek için melek yatırımcılara ihtiyaçları vardı. Ancak bir kısmı olumsuz yanıt verirken, bir kısmı fikri önemsememiş bile.  Hatta öyle ki Union Square Ventures şirketinden Fred Wilson, 2011 yılında AirBedandBreakfast adını ve iş potansiyelini görmezden gelerek hata yaptığını kabul etti.

Şirket, uzun olan ismini 2009 yılında rafa kaldırmış ve “Airbnb” olarak basitleştirmiş. Böylece platformun adının artık şişme yataklarla ortak bir noktası kalmamış.

Çatı katlarındaki şişme yataklarını kiraya vermelerinin üzerinden geçen 4 yılın ardından 2011 yılına kadar Airbnb 89 ülkede kullanılmaya başlanmış ve platform üzerinden tam 1 milyon rezervasyon yapılmış. Üstelik SXSW’de “büyük çıkış yapan mobil uygulama” ödülünü de kazanmış.

Aynı yıl Silikon Vadisi’ndeki bazı başkan yardımcıları, Airbnb’nin girişim programına 112 milyon dolar yatırım yaparak Airbnb’nin değerini 1 milyar doların üstüne çıkarmışlar.

Her şeyin çok güzel gittiği bu zamanlarda büyü bozulmuş ve ev kiralamanın sorunları büyümeye başlamış. Hem kullananların eve özenli bakmaması hem de yasalar Airbnb’nin başını derde sokmuş. Üstelik fikrin ortaya çıkış yeri San Francisco bile şikâyetçi olanlar arasındaymış.

Bunun üzerine şirket bazı belediyeler ile görüşmeler sağlamış. Bunun sonucunda verilerini belediye ile paylaşma karşılığı Airbnb tamamen yasal bir proje haline gelmiş. 

İşte üç şişme yatakla ve beş parasız iki oda arkadaşının kurduğu bu şirket şu an 25 milyar dolardan fazla bir değere sahip. Bu girişimcilik hikâyesi gösteriyor ki, olumsuzluklar karşısında pes etmeyip fikrinizin arkasında durursanız fikriniz hayallerinizin çok daha ötesine geçecektir.

Uber

netflix - airbnb- uber

Sırada bir anda gündeme oturan uygulamalardan biri daha var. University of Califronia bilgisayar mühendisliği mezunu Travis Kalanick, Kanadalı girişimci Garrett Camp ile tanışır. Ardından Garrett ile birlikte araç kiralama ve kullanımı hizmetleri için araç sürücüleri ile yolcuları birbirine bağlayan uygulama Uber’i hayata geçirdi. 

Aslında her ne kadar kuruluşu 2009 olarak kabul edilse de Uber’in faaliyetlerine başlaması 2011 yılını bulmuştur. Uber’in bu kadar popüler hale gelmesinin sebebi sloganında gizliydi.

“İstenilen zaman, istenilen yerde konforlu araç sağlama” sloganıyla yola çıkan şirket, melek yatırımcılardan 1.25 milyon dolar gibi ciddi bir yatırım topladıktan sonra Şubat 2011’de Benchmark Capital’dan 11 milyon dolarlık bir yatırım daha alarak hızla büyüdü. Kısa zamanda iyi bir popülariteye ulaşan Uber; 2011 yılı sonunda 44,5 milyon dolarlık sermaye elde etmeyi başarmıştır.

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments