fbpx

Mikro Ustalık ile Başarı

Mikro Ustalık ile Başarı

Kariyerinizde emin adımlarla ilerlemek istiyorsanız birçok alan hakkında bilgi sahibi olmaya çalışmayın. Bu hem zor hem de vakit kaybı olacaktır. Bunun yerine tek bir alanda işinizin iyisi olmak için çabalayın. “İşin ustası olmak kolay mı?” dediğinizi duyar gibiyim. Sorunuza “mikro ustalık” ve “akış” kavramlarını açıklayarak cevap vereceğim. Bu kavramları uyguladıktan sonra sonuçlar sizleri mutlu edecektir.

Peki ya nedir bu mikro ustalık?

Bu kavram, Robert Twigger’ ın kitabı ile ortaya çıkıyor. Twigger, günümüz koşullarında toplumun başarıyı yakalamak için yıllarca koşturduğunu ve bu koşturmada yıprandığını gözlemlemiş.

Bunun için hayatımıza mikro ustalık kavramını dâhil etmemiz gerektiğini söylüyor. Ustalık kavramının gözünüzde büyümemesi gerektiğini, öğrenmenizin kolay olduğu bir alanda bunun çabuk ve rahat olduğunu da ekliyor.

Mikro Ustalık ile Rahatlamak, Öz Güveni Tazelemek İçin

mikro ustalık

Gerek eğitim hayatında, gerek iş hayatında stres peşinizi bırakmayan bir durumdur. Oysa mikro ustalık sayesinde stresten uzak rahatlıkla işlerinizi halledebilirsiniz. Öz güveninizi yerine getirdikten sonra işlerinizde stresi bir kenara bırakacaksınız.

İşinizle alakalı ya da alakasız bir konu belirleyin ve ustalaşmak için çabalayın. Bu işinizi ilgilendiren bir bilgisayar programı olabileceği gibi bir yemek tarifi, bir spor dalı, bir resim yapmak da olabilir.

Somut bir konu seçip daha iyi olmaya çalışmak, kendimizi yıpratmadan, binlerce saat çalışmaya gerek kalmadan… Nasıl bir konu mu? Ne isterseniz!

Robert Twigger, kitabında mikro ustalık kavramının hızlı öğrenme, hafıza geliştirme gibi ana özelliklerini çalıştığınız her alana uyarlayabileceğinizden bahsediyor.

Böylece siz yeni bir sistem içerisine dâhil olduğunuzda rakiplerinizden daha kısa sürede sisteme adapte olabileceksiniz. Yazarın mikro ustalığı “Micromastery: Learn Small, LearnFast and UnlockYourPotentialtoAchieveAnything” adlı kitabında daha detaylı anlatmaktadır.

“Akış Durumu” Nedir?

Biraz “akış durumu” kavramından bahsedelim. Sizlere hiçbir şey çağrıştırmıyor olabilir. Örnekler üzerinden anlatarak bu konuyu anlamanızı sağlayacağım. Bazen ilginizi çeken, sizler için önemli olan konulara öyle odaklanırsınız ki, odağınızı başka bir yöne çevirmek mümkün olmaz.

Sevdiğiniz bir kitabı okurken dış dünyadan uzaklaşmanız gibi, bir film izlerken sadece onu düşünmeniz gibi. Bu durum, uzun vadede beyin sağlığı için de yararlı. Başta Alzheimer, Demans gibi birçok hastalığın önüne geçebilmektedir.

Peki akış durumu kavramının mikro ustalık ile alakası ne? Neden bu kavramı açıkladık? Mikro ustalık ile başladık ama en başarılı modern psikologlardan biri olarak kabul edilen Mihaly Csikszmentmihalyi ve onun teorisi olan “En İyi Deneyim Psikolojisi”ni, “Akış” ya da “Farkındalık” kavramını biraz daha açalım.

mikro ustalık

Mikro ustalık kavramını açıklarken, sisteme adapte olup o alanın uzmanı olabileceğinizden bahsetmiştik. Akış durumu teorisini de mikro ustalığa erişebilmeniz için bir yol olarak düşünebilirsiniz.

Mihaly Csikszentmihalyi akış durumunu şöyle açıklıyor: Eğer bir konunun akışına kendinizi bırakırsanız yani diğer bir deyişle konsantre olursanız yeteneklerinizi en üst seviyede kullanacaksınız.

  Bu da ustalaşmayı beraberinde getirecek ve sonuçları sizleri mutlu edecektir. Çünkü odaklandığınız konu sizin tamamen ilgi alanınızdadır ve uyum kaçınılmazdır.

Ressamlar Çalışırken Yemek Yemeyi, Su İçmeyi Neden Unutur?

mikro ustalık

Çevrenizde işine odaklandığı için yeme, içme gibi diğer yaşamsal faaliyetleri yerine getirmeyenler vardır. Belki siz de bu insanlar gibi onlardan birisiniz. Bunun en büyük örneğini resim yarışmalarında dereceler alan insanlarda gözlemleyebilirsiniz.

Bu gibi insanlar işine konsantre olduğu zamanlarda bırakın yemek yemeyi, su içmeyi, molalara bile çıkmıyordu. Kendilerini yaptığı işe o kadar verirdi ki unuttuğu şeyleri yanındaki insanlar sürekli olarak hatırlatmak durumunda kalabilirler. Sonra öğrenildi ki aslında akış kuramının çıkış noktası ressamlarmış.

Psikolog Csikszentmihalyi, genci yaşlısı, kadını erkeği, milleti fark etmeksizin herkesin en iyi deneyimlerini gerçekleştirirken aşağıdaki durumların ortaya çıktığını öne sürmektedir:

  • Kontrol hissi. Eğer kendinizi yaptığınız işin akışına bırakırsanız olayı kontrol altında tutabilir gerektiğinde müdahale edebilirsiniz.
  • Yeteneklerinizi kullanmanızı sağlayan bir zorluk. Yeteneklerinizi en üst seviyede kullanırsanız kendinizi akışa bırakabilirsiniz.
  • Konsantrasyon. İlgi odağınız olan konuya konsantre olduğunuzda dış dünyadan tamamen soyutlanmış olursunuz.
  • Akış durumunda zamanın su gibi geçtiğini hissedeceksiniz. Saatlerce başında durduğunuz işe daha yeni başlamış gibi gelebilir.

Sporcular, Sanatçılar, Bilim İnsanları “Bilinçli” Olarak Akıştadır.

Biraz önce bir işe odaklandığımızda yemeyi, içmeyi, uyumayı bile unutabildiğimizden bahsettik. Aslında bunun bilimsel bir açıklaması var.

Psikolog Csikszentmihalyi, bilinçli beynimizin saniyede 110 bit işleyebildiğini vurguluyor. Birini dinlemek ise 60 bit/saniye. Dolayısıyla aynı anda eğer başka hiçbir şey yapmazsak yüzde yüz kullanımla bile iki kişiyi doğru şekilde dinleyemiyoruz. Bir işe tamamen odaklandığımızda da ikinci bir iş olarak vücudumuzu yönetemiyoruz. Bu da yeme, içme gibi alışkanlıklarımızı unutmamıza sebep olmaktadır.

Sanatçılar, sporcular ve bilim insanları akış durumunu bilinçli olarak yaşar. Psikolog Csikszentmihalyi, bilinçli bir çaba ile bunu herkesin başarabileceğini söylemekte.

Herkes yaptığı işin en iyisi olmayı ister. Bunun için akış kavramını hayata bilinçli olarak geçirmek gerekir. Tamamen yaptığınız işe odaklanarak yüksek verim ve uyum elde edebilirsiniz. Birçok sanatçı, sporcu ve bilim insanı başarılarını bu şekilde devamlı kılmaktadır.

Eğer inanırsanız siz de başarabilirsiniz. Mikro ustalık kavramını sürecinize dâhil edin ve kendinizi başarının, mutluluğun akışına bırakın. Yazımızın sonuna geldik, eğer yeni yazılarımızdan haberdar olmak için İnstagram adresimizi takip edebilirsiniz

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments