fbpx

Korona Virüsü Esnasında Evde Yapabilecekleriniz

Korona Virüsü Esnasında Evde Yapabilecekleriniz

Öncelikle hepimize geçmiş olsun, umarız en kısa sürede hem ülkemiz hem de Dünya bu korona virüsünden kurtulur. Konumuza gelecek olursak evde kalmamız gereken bu zaman, krizi yani korona karantinasını sizin lehinize çevirebilmeniz mümkün olan bir fırsat. Bu yüzden biz de sizin için evde dolu bir zaman geçirebilmeniz için kitap-film-belgesel önerisi yaparak size bir şeyler katmak istedik. Önerilerimiz girişimcilik vb. konular için de var, normal genel kültür veya kaliteli bir yapım diyebileceğimiz konular da var. Gelelim önerilere(Yapımların direk konusunu yazmak yerine kısa kısa özetler yazacağız ve sıralama bir beğeni sıralaması değildir.) Önerdiklerimizin hepsini incelemenizi tavsiye ediyoruz…

Mavi,kalın ve italik yazılmış kelimelerden ilgili kitabı satın almak için adresine gidebilirsiniz. Kesinlikle öncelik sıranıza almanız gereken kitapları (***) simgesiyle işaretledik ama tabi diğer yazdığımız tüm kitaplar önemli kitaplar..

Kitaplar

Rakiplerinizi Çıldırtmanın Yolları(E-kitap) // Guy Kawasaki

korona

İş dünyasının strateji dehası Guy Kawasaki bu kitabında, rekabet gücünüzü artıracak yaklaşımlar ve pratik yöntemler sunuyor. Apple Computer markasını yaratan isimlerden biri olan Kawasaki üretim, satış, pazarlama ve insan kaynakları alanında çok değerli bir hazinenin kapısını açıyor. Bu kitabı, rakipleriniz okumadan önce okumanızda, anlamadan önce anlamanızda, uygulamadan önce uygulamanızda yarar var. Şimdi, rekabette üstünlüğü ele geçirmeye doğru büyük bir adım atmanın size topu topu ne kadara mal olacağını görmek için fiyat etiketine bakın ve doğru kasaya…

Buyology // Martin Lindstrom

Korona

Buyology, tüketicilerin beyinlerini fMRI* cihazlarıyla tarayarak, hangi markayı neden tercih ettiklerini tespit etmeye yönelik en kapsamlı nöropazarlama çalışmasının sonuçlarını içeriyor. 2000 tüketici üzerinde gerçekleştirilen, üç yılda tamamlanan ve toplam yedi milyon dolara mal olan bu araştırma, insanların satın alma ve karar verme süreçlerine ışık tutuyor.

15 dile çevrilerek kısa sürede bir fenomen haline gelen kitap, bu alanda bilinen en kapsamlı veritabanı olarak kabul ediliyor.

80-20 Kuralı // Richard Koch

Korona

Belki de hem iş hem de özel hayatımızda bizi meşgul eden fazlalıklardan kurtulmanın zamanı gelmiştir. Richard Koch, işin sırrını 80/20 kitabında açıklıyor: Sonuçların yüzde 80’i sebeplerin yüzde 20’sinden kaynaklanır. O yüzde 20’yi bulun ve hayatınız sonsuza dek değişsin.

Tongue Fu – Sözlü Dövüş Sanatı // Sam Horn ***

Korona - Tongue Fu

Tongue Fu ile şu teknikleri kolaylıkla öğrenebilirsiniz:
– Unutmanız gereken sözler ve kullanmanız gereken hangileridir?
– “Haklısınız” demenin muazzam dönüştürücü gücünden nasıl yararlanabilirsiniz?
– Sözel zorbalarla nasıl başa çıkabilirsiniz?
– Başkaları bam telinize dokunduğunda ne yapabilirsiniz?
– Onurunuzu koruyarak münakaşalardan nasıl sıyrılabilirsiniz?
– Ne diyeceğinizi bilmediğinizde ne diyebilirsiniz?
– Susmayı kendi yararınıza nasıl kullanabilirsiniz?
– Duygularınızı nasıl kontrol edebilirsiniz?

Beden Dili // Joe Navarro ***

Korona - Beden Dili

İnsanları ‘okuma’nın en hızlı yöntemi bu kitapta, karşınızdakinin bedenine bakarak aklından geçenleri okumanız mümkün. İnsanlara güven vermek göründüğü kadar zor değildir.
Otoriteyi hem kurmak hem de yıkmak beden dili ne mümkündür
Eski FBI ajanı Navarro’nun profesyonel deneyimleri ile Princeton Üniversitesinde psikoloji eğitimi alan Marvin Karlins’in bilimsel çalışmalarını birleştiren bu kitap, beden dilini öğrenip kullanarak dünyanızı nasıl kontrol altında tutacağınızı anlatıyor.

Bir Ömür Nasıl Yaşanır? // İlber Ortaylı ***

Korona

İlber Ortaylı, yediden yetmişe herkesin faydalanacağı, bilge şahsiyetinden ve yaşam tecrübesinden süzülen tavsiyelerden oluşan bir eserle karşımızda. İlber Hoca, bir ömür nasıl yaşanır kitabında; bir insanın, çocukluktan itibaren hayatın hemen her alanında ihtiyaç duyacağı çözümleri nasıl bulabileceğini örnekler vererek anlatıyor. “Herkes kendi talihinin mimarıdır” sözünü hatırlatarak, kendi yolunu çizmenin ne anlama geldiğini tüm kritik noktalarıyla yorumluyor.

Zafer Sızlanarak Kazanılmaz // Haluk Tatar ***

Korona - Zafer sızlanarak kazanılmaz

En son ne zaman yeni bir şeye karar verdin?
Birilerinin fikirleri neden bu kadar etkiliyor seni?
Neden onların cetveli ile ölçüyorsun, her doğrunu, her umudunu, her hayalini?
Başkalarının yıllardır zehirlediği senden kurtulmak lazım.
Yumurtadan çıkman lazım. İşte bu gibi mevzulara değinen Zafer Sızlanarak Kazanılmaz kitabı size bu yolda önemli bir arkadaş olacaktır.

İnsanları Okumak // Jo-Ellan Dimtirius

Korona

“PAHA BİÇİLMEZ BİR KILAVUZ… İnsanları akıllıca “okuma” konusunda yalnızca pratik ve değerli tavsiyeler içermiyor, aynı zamanda sayılamayacak kadar çok sözsüz mesajın farkına varmamızı sağlıyor.”
Kirkus Reviews

Amerika’nın bir numaralı davranış uzmanı Jo-Ellan Dimitrius, İnsanları Okumak kitabında bir insanı kitap gibi okuyabileceğimizi söylüyor. Yazar; görüntü, ses tonu, yüz ifadesi ve kişisel alışkanlıklardaki gizli mesajları yorumlayarak son yirmi yılda en ünlü duruşmalardaki jüri üyeleri, tanıklar, avukatlar ve yargıçların davranışlarını doğru tahmin edebildi. Fenomen yaratan bu kitapta ise evde, iş yerinde ve ilişkilerimizde karşılaştığımız günlük problemleri çözmedeki kendi sıradışı başarısının sırlarını anlatıyor.

Dost Kazanma ve İnsanları Etkileme Sanatı // Dale Carnegie ***

Korona

Dost Kazanma ve İnsanları Etkileme Sanatı” 2000’li yılların rekabeti ve karmaşası içindeki okuyucuların da potansiyellerinin doruk noktasına ulaşmalarını sağlamak için gözden geçirildi ve günümüze uyarlandı.Bu kitabı okuduğunuzda; insanların sizden hoşlanmalarını ve sizinle fikir birliğine varmalarını sağlamanın, onları kırıp incitmeden değiştirmenin yollarını öğrenecek, yaşamın sizin için daha kolay hale geldiğini göreceksiniz.

Dale Carniege’nin diğer kitaplarını da öneriyoruz. Hatta set halinde de satılıyor. O setleri de incelemenizi öneririz.

Ted Gibi Konuş // Carmine Gallo ***

Korona

Etkili, ikna edici, ilham veren bir sunum yapmak için en çok neye gereksinim duyarız? Yetenek?

Hayır, bildiğiniz gibi değil. Topluluk önünde konuşmak o kadar da korkutucu değil. Carmine Gallo’nun Wall Street Journal çoksatar listesine girmiş bu Ted Gibi Konuş kitabı, 100’den fazla TED konuşmasının çözümlemesi, TED’in en sevilen konuşmacılarıyla söyleşiler, psikoloji, nörobilim ve iletişim uzmanlarının görüşlerini bir araya getiriyor.

Netflix: Bu İş Asla Tutmaz // Marc Randolph

Korona - Netflix

Netflix’in bir fikirden şirkete dönüşmesinin daha önce anlatılmamış inanılmaz hikâyesi, şirketin ilk CEO’su ve kurucularından Marc Randolph tarafından gün ışığına çıkarılıyor. Netflix: Bu İş Asla Tutmaz yalnızca bir hayallerinin peşinden gitme öyküsü değil aynı zamanda zamanımızın en etkileyici ve en derin öykülerindendir.

İknanın Psikolojisi // Robert Cialdini

Korona - İkna

İknanın Psikolojisi, yaşamın her alanında ikna olma ve ikna etme sürecinin iç yüzünü anlatan bir başvuru kitabı. Prof. Robert B. Cialdini’nin, laboratuvar deneyleri ve yaşam deneyimlerinden yola çıkarak yazdığı kitap, tüm dünyada 250 bin okura ulaştı. Cialdini, iş hayatında, ticarette, pazarlamada, günlük yaşamda ve aşkta ikna becerisine sahip olabilme yollarını anlaşılır bir dille anlatıyor.

Büyüleme // Guy Kawasaki

Korona- Büyüleme

Büyüleme: Kalbi, Zihni ve Davranışları Değiştirme Sanatı, Guy Kawasaki’nin onuncu kitabı. Yazar bu kitapta yüksek etik standartlardan ödün vermeden bireylerin eylemlerini nasıl etkileyebileceğimizin yollarını açıklıyor. Kawasaki “insanları büyülemek ne zaman ve neden gereklidir?” sorusuna yanıt ararken büyüleme kavramının temellerini, yani çekiciliği, güvenilirliği ve önemli bir nedene sahip olma gerekliliğini açıklıyor

Starbucks – Gönlünü İşe Vermek // Howard Schultz ***

Korona - starbucks

Starbucks’ın başarısı, son yılların en heyecan verici iş hikâyelerinden biri. Seattle’ın liman bölgesinde tek bir mağazayla başlayan Starbucks, dünya çapında on yedi bine yakın mağazası olan bir şirkete dönüştü. Üstelik her iş gününde yeni bir Starbucks açılıyor. Bu inanılmaz büyüme şunu gösteriyor ki Starbucks, ürün mükemmeliyeti ve müşteri memnuniyeti ilkesine bağlı kalmayı başarmıştır .

Starbucks – Gönlünü İşe Vermek kitabına sadece Starbucks çerçevesiyle bakmayın bizce şiddetle ve kesinlikle okumanız gereken bir kitaptır.

Bu biyografiden daha doyurucu bir kahve hayal etmek zor.”

–Publishers Weekly-

“Gönlünü İşe Vermek, girişimciler, yöneticiler ve Starbucks tutkunları için yenilikçi bir şirketin gönülden çalışarak nasıl dünya çapında bir üne kavuştuğunu anlatan harika bir kroniktir.”

­–Business Times-

Outliers (Çizginin Dışındakiler)-Bazı İnsanlar Neden Daha Başarılı Olur? // Malcolm Gladwell

Korona - Outliers

Başarılı insanlar hakkında anlatılan bir hikâye vardır; onların zeki ve hırslı oldukları söylenir. Outliers’te Malcolm Gladwell başarının gerçek hikâyesinin bundan çok farklı olduğunu ve bazı insanların neden başarılı olduğunu anlamak için, bunların çevrelerine daha dikkatli bakmamız gerektiğini iddia ediyor. Mesela aileleri, doğum yerleri ve hatta doğum tarihleri… Başarının hikâyesi başta göründüğünden daha karmaşık ve çok daha ilgi çekici…

Yine okumanız gereken bir kitap..

Düşün Ve Zengin Ol // Napoleon Hill ***

Korona - Düşün ve Zengin ol

Napoleon Hill, Düşün ve Zengin Ol’u 1937’de Henry Ford, Thomas Edison gibi birçok tanınmış ismin de bulunduğu çok başarılı 500 insan üzerinde yaptığı 25 yıllık bir araştırmanın sonucunda yazmıştır. Dünyanın en çok satan kitaplarından olan Düşün ve Zengin Ol’u şu anda elinizde tutuyor olmanız bir tesadüf mü? Bu kitapta yer alan 13 adımlık formül ile başarıya giden yolda sırrı kullanmakta ustalaşacaksınız. Bir kez okumak kesinlikle yetmez!…

Bir diğer şiddetle tavsiye ettiğimiz kitap..

Mavi Okyanus Stratejisi // W.Chan Kim, Rene Mauborge

Korona

Mavi Okyanus Stratejisi, biraz pahalı gelebilir ama yayınlanmasından bu yana hala önem arz eden bir kitap.

“Bu okunması gereken son derecede değerli bir kitaptır. Saat, şarap, çimento, bilgisayar, otomobil ve hatta sirk gibi farklı alanlarda faaliyet gösteren şirketlerin deneyimlerini inceleyerek, gelecek stratejilerinin geliştirilmesine yeni bir ışık tutmaktadır.”

– Nicolas G. Hayek

“Kim ve Mauborgne’nin stratejileri sadece orijinal değil, aynı zamanda da pratik. Şirketimiz bunları kullandı ve güçlü sonuçlar elde etti. Yazarlar geleceği kazanmak için yeni ve cesur bir yolun haritasını çiziyorlar.”

– Patrick Snowball ( milyoner bir iş adamı)

İnternetten Para Kazanma ***

Korona - İnternetten Para Kazanma

Üniversite okurken veya bir işte çalışırken oluşturabileceğiniz gelir tiplerini ve iş modellerini öğrenmeniz için, başlamanız için yol gösterecek etkili iş modellerini öğrenebilirsiniz.
İnternetten Para Kazanma e-kitabı, size para kazandırabilecek modellere ilk adımını atabilmeniz için tasarlandı. Etkili bir şekilde başlangıç yapabilir ve kendinize ek gelir veya bir ana gelir kaynağı oluşturabilirsiniz.

Filmler

Social Network – IMDb Puanı 7.8

Facebook’un kuruluşuna değinen bu yapım, Mark Zuckerberg’in Harvard yurdunda Facebook’u nasıl kurduğuna, ilk başlardaki büyüme hızına tanıklık edebiliyorsunuz. Mark Zuckerberg’in dediğine göre filmin yanlış yerleri olsa da karakterin giydiği tüm kıyafetler, Zuckerberg’in gerçekte giydiği kıyafetlermiş. İzlemenizi öneriyorum..

Korona

Thank You for Smoking

Girişimciliğin en önemli kısımlarından biri olan pazarlama: Batma ve başarılı olmak arasındaki keskin ve ince çizgiyi belirleyen faktör. Bu film, sigara gibi pazarlaması güç olan, en zor ürünleri dahi doğru adımlarla nasıl pazarlandığını anlatıyor.

Pirates of Silicon Valley

Pirates of Silicon Valley; Önemli bir rekabetin ortasındaki iki dünya devi marka olan Apple ve Microsoft’un kuruluş hikayelerini anlatıyor. Keyifli bir zaman geçirebileceğiniz bu filmde, iki devin yükseliş hikayesine tanık olacaksınız.

Umudunu Kaybetme

Korona

Will Smith’in hayat verdiği Chris Gardner’ın gerçek hikayesine dayanan bu film zor zamanlarınız için, hedeflerinizin peşinden koşarken azim ve sabır göstermeniz için kaliteli bir motivasyon kaynağı olan filmler arasında. Kesinlikle izlemenizi tavsiye ediyorum.

Zeka Pırıltısı 

Film, arabalardaki “Silecek” i bulan Robert Kearns’ın dev bir firma olan Ford’a karşı verdiği mücadeleyi, kendi hayallerinden vazgeçmeyişini anlatıyor. Ben henüz izlemedim ama izleyeceklerimin arasında, o yüzden size de öneriyorum.

The Founder

McDonalds’ın kurucularından Richard ve Maurice McDonald’ın hayat hikayesine değinen bu film, ortaklıklar ve fırsatların takip edilmesindeki önemi aktarıyor. Kesinlikle izlemeniz gereken bir diğer yapım.

Yeni Bir Başlangıç – Jerry Maguire

Düzenli bir hayatı, önemli müşterileri ve yüksek itibar sahibi olan bir adamın hikayesi. Tabii, bu adam bir gün her şeyini kaybeder ve hayatına tekrardan ve sıfırdan başlamak durumunda kalır. Tek bir müşteri hariç herkes kendisine sırt çevirir. Tamda bu noktadan sonra Jerry’nin hikayesinde gerçekten önemli olanın neler olduğunu görmüş olacaksınız. Güzel, ders alabileceğiniz bir film, yanlış hatırlamıyorsam Barış Özcan da bu film için özel bir video yapmıştı.

Joy

Bu film, gerçek bir olaydan yani Miracle Mop ve Huggable Hangers ürünlerinin mucidi olan, Joy Mangano’nun hayatını ele alıyor. Birden fazla icadı olan ürünlerini satarak milyonlarca dolar kazanan Joy Mangano’nun bu süreç boyunca yaşadığı zorlukları ele alan film, aynı zamanda iş dünyasında kadının konumunu ve taleplere yönelik ürün geliştirmenin önemi gibi mevzulara değiniyor.

Steve Jobs

Bu film ile birlikte Steve Job’ın hayatının 3 önemli anısına yolculuk yapıyoruz. Böylesine bir zekanın hayatından ders alabilmek için önemli bir fırsat diyebiliriz.

Ofis Çılgınlığı (Office Space)

Filmde, kurumsal ofis hayatının sıkıcı konumları, zorlukları, saçmalıkları ele alınmış. Bu durumdan kurtulmamız bizim elimizde olduğunu ve hayatın küçük bir ofiste geçmeyeceğini aktarıyor.

Scott and Sid

Film iki yakın arkadaşın girişimcilik dünyasındaki hikayesini anlatıyor. Ülkemizdeki girişimcilik anlayışından tutun, Hayal kurmak, adım atmak gibi kavramlar için sağlam öğretilerine ve eğitim sistemine kadar birçok mevzuya göndermeler yapıyor.

3 Idiots

Korona

Olur da izlemeyen vardır diye bu filmi yazmadan geçmeyelim dedik. Bakış açısı farklı sadece bir kişinin çevresindeki insanlara nasıl dokunduğunu, günümüz sisteme dahil olan Dünya’da size önemli ve farklı bir vizyon katacak bir film. İzlemeyenler için kesinlikle önerdiğim bir film.

Dangal

Spor dünyasındaki büyüme, gelişim, başarı, istikrar gibi kavramları görmenizi sağlayan Dangal, Hindistan’da güreş alanında kızıyla büyük başarılara imza atan bir baba ve kızlarını ele alıyor. Aamir khan’ın tavsiye ettiğimiz bir diğer filmi..

War Dogs

Gerçek bir hikayeden esinlenen bu film, iki arkadaşın, askeri sözleşmelerle zengin olma sürecini ve Afgan ordusuyla 300 milyonluk bir anlaşma ile yaşadıkları macerayı anlatıyor. İzlemenizi öneriyorum.

Belgeseller

Startup.com

Bir internet girişimine kalkışan iki tutkulu girişimcinin şirketini kurmadan önce ve bu süreç içerisinde yaşadıklarını ele alan bu belgesel, yaşamadan öğrenemeyeceğimiz ama bu tarz belgeseller ile ders alabileceğiniz mevzuları ele alıyor.

İşletim Sitemi Devrimi – Revolution OS

Eğer internet girişimciliği ve yazılımla uğraşıyorsanız kesinlikle izlemeniz gereken bu belgesel, açık kaynak kod ve ücretsiz yazılım gibi meseleler için önemli insanlarla yaptıkları röportajları içeriyor.

Something Ventured

Girişimcilik konusunun yanında da yatırımı ele almak olmaz. İşte bu belgesel de tam manasıyla bunu yapıyor diyebiliriz. Yatırımcıları ve yatırımlarını ele alan bir belgesel..

The Great Hack

Great hack- korona

2018’in en büyük skandallarından biri olan Facebook-Cambridge Analytica meselesinin görünmeyen kısmına değinen bu belgesel, milyonlarca Facebook kullanıcısının bilgilerinin izin alınmaksızın alındığı ve nasıl kullanıldığını ele alıyor. Kişisel veri, big data gibi konular için size ışık tutabilecek bir yapım ve izlemenizi önerdiğimiz bir yapım..

Becoming Warren Buffett

Dünyanın en büyük yatırımcısı diyebileceğimiz insan Warren Buffett’in hayatını konu alan bu belgesel, yatırım konusunda size mentor olabilecek birinin becerilerinden ve yatırım ile alakalı uzmanlığından faydalanabileceğiniz bir yapım.

Eğer yatırım konusuyla ilgileniyorsanız kesinlikle izlemelisiniz.

Food, Inc. 

Bu belgesel ile alakalı sadece alıntılar paylaşağım.

“Gıda endüstrisi üzerine mantığı durduran, yürek parçalayan, mide köpürten bir açığa çıkarma” 

SAN FRANCISCO CHRONICLE

“Yılın en korkutucu filmlerinden biri. Aydınlatıcı, aktivist bir belgesel olan Food Inc., beslenme ve daha politik bir noktadan, güç beslenmesi üzerinde duruyor.”

NEW YORK TIMES

“Food, Inc., muhteşem bir filmden daha fazlası, son derece önemli bir film.”

ENTERTAINMENT WEEKLY

Where to Invade Next (Micheal Moore Belgeselleri)

Micheal Moore’ın önemli belgesellerinden biri olan bu yapım Avrupa’nın sosyal meselelerine ilişkin konuları ele alıyor. Sadece bu değil, Micheal’ın diğer belgesellerini de izlemenizi tavsiye ediyorum

Korona virüsü karantinası olabildiğince sizin faydanıza olsun.

Ek olarak dediğimiz gibi bu krizi yani korona virüsü karantinasını fırsata çevirin ve birçok beceri edinmeye bakın, kitaplar okuyun, kurslara katılın, gelişime aç olup kendinize değer katın. Bu virüs olayları bittiğinde evinde boş boş oturanlara fark atmış bir şekilde hayatınızı olumlu yönde değiştirin.

Tekrardan geçmiş olsun, en yakın zamanda ülkemiz ve dünyamızın korona virüsünden kurtulması dileğiyle.. (Evde kalın)

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments