in

Üniversite Tercihi ve Yapmanız Gerekenler

Üniversite tercihi

Üniversite tercihi, 1 yıl gibi bir süre içindeki sınava hazırlık periyodundan en sıkıntılı ve belki de nokta atışı yapılması gereken bir konu. Tercih yaparken hem ortam yani gittiğiniz şehrin veya üninin imkanları hem de ilgi alanınızda olan bir mesleğe göre seçim yapmak daha doğru olacaktır. Bu konuda net ve doğru bir karar vermeniz gerekiyor.

Mutlaka ama mutlaka mutlu olacağın bir bölümü tercih edin.

Seçeceğiniz mesleği hayatınız boyunca yapacağınız için mutluluk gibi ilgi alanların gibi kriterleri baz alarak seçmeye çalışın. Sizin de ön göreceğiniz gibi istemediğiniz bir meslek alanında olunca hayatınız boyunca mutsuz bir yaşam süreceksiniz.

Üniversite Tercihi

Üniversite Tercihi ‘ni Neye Göre Yapacaksınız?

En çok kafanıza takılan soru olabilir bu “hangi kriterleri baz alacaksınız?” yukarıda bahsettiğimiz gibi evvela ilgi alanlarınızı, yaşamak istediğiniz hayatı düşünün ki ondan sonra şehir veya üniversite gibi alanları araştırın.

Şehir olarak kendi şehrinizde okumanızın en basitinden maddi olarak avantajı var. Ancak üniversitenin çapını da düşünün. Ülkemizde ne yazık ki “Tabela Üniversitesi” çok var o yüzden seçerken üniversitenin sağladığı imkanları öğrenin. Mesela BAU’de öğrencilere sağlanan çok güzel imkanlar bulunmakta.

Bizce asıl kriter olan bölüm konusunda net olmanız gerekiyor. Öncelikle tutku alanınızı keşfetmeniz gerekiyor ki ilerleyen zamanlar herhangi bir zaman kaybı olmasın. Bir bölüm seçersin ama asıl yapmak istediğinizi üniversite 3-4 ‘te keşfedersiniz. O bölümde geçirmiş olduğunuz zaman sıkıntı olacak.

üniversite tercihi

O yüzden tercihlerden önce bu konuda bir an önce ama sağlıklı bir karar vermiş olun. Böylelikle kariyeriniz konusunda sağlıklı adımlar atmış olun. Mesleği seçmişseniz gerekli araştırmaları yapıp mesleğin geleceğini düşünün. Sadece Türkiye ile kalmayıp Dünya çapındaki önemini ve gerekliliğini araştırmayı unutmayın.(Yurt dışında bir işe girmeyi düşündüğünüzde sizin okuduğunuz üniversiteyi çok umursayacaklarını düşünmüyorum ama bakmakta fayda var)

Bireysel hedefleriniz belli ve kendi kişisel özelliklerinizin de farkındaysanız aşağıdaki kriterleri de inceleyerek üniversite seçiminizi yapmakta fayda var.

Bu kriterlerden ilkine başarıyı koyabiliriz. Kendi hedefleriniz ve başarılarınızın yanı sıra üniversitenin o bölümdeki başarısı, faaliyetleri veya ortak anlaştığı önemli şirketler var mı bu gibi konularını incelemeniz lazım.

Üniversitenin kampüsü de bakılması gereken bir konu diyebiliriz. Bölümün fakültesi ortak yerde mi farklı yerde mi?, farklı yerdeyse şehrin dışında mı?, ulaşım sıkıntısı var mı?   gibi soruları cevaplandırmanız gerek.

Kampüsün yanında size sunduğu ortamda önemli. Tanışacağınız kişiler veya tanışma ihtimaliniz olan kişilerin önemi olmalı ki kariyeriniz açısından bir faydası olsun. Buna ek olarak kuracağınız arkadaşlık ilişkilerinizin de önemi var çünkü çevrenizdeki 5 insanın ortalamasısın.

Üniversite tercihi

Son kriter ise size sunulan destek diyebiliriz. Size sunulan herhangi bir burs imkanın olup olmadığı veya direk o bölümün mezunlarından tanıdığınız veya ulaştıklarınız varsa bu konuyla alakalı görüşmenizi tavsiye ederiz.

Bir diğer mevzu ise kulüplerdir ki size derslerden bile daha fazla katkısı olabilir. Bu kulüplerin aktiviteleri hem sizin kariyeriniz açısından hem de sizin üniversite hayatınızın eğlenceli ve çekilmesi kolay hale gelmesini sağlayacaktır.

Tüm bunları bir kenara bırakırsak seçtiğiniz bölüm için gerçekten üniversiteye gitmeniz gerekiyor mu gerekmiyor mu iyi düşünün. Mesela bir doktorluk için tabi gitmeniz gerekebilir ama bir yazılım gibi alanlarda bir sorgulamanızı tavsiye ederiz.

Çünkü bazı şeyler gerçekten değişti. Ne devir eski devir ne de teknoloji eski teknoloji yani sadece bir laptop ile para kazanan, hayatını idame ettiren insanlar var dünyada. Hayatını idame ettiren dediysek gerçekten güzel paralar kazanan insan çok, o yüzden gerçekten üniversite gerekli mi düşünün.

Belki başlarda zor olabilir ama normal düzeyde 5 senede mezun olacak birisi gerekli veya gereksiz birçok dersle uğraşırken sen istediğin alanda istediğin şekilde kendini geliştirip önemli bir seviyeye gelebilirsin ve o adam mezun olduğunda sen kendini alanında geliştirmiş, ortamını ve çevreni oluşturmuş biri olmuş olursun. Tabi burada bütün iş sende biter.

Büyük bir özveri, disiplin, azim gerektirir ama yine de bu konuyu değerlendirmeden geçmeyin ve kesinlikle girişimcilik kategorisindeki yazılarımıza göz gezdirin ki kafanızda bir şeyler oluşsun.

Finansal  özgürlük için bir mezuniyetin veya üniversitenin çok da gerekli olmadığı bu devirde büyük risk alıp okulu bırakmış,gitmemiş veya bir şekilde başarıya ulaşmış girişimciler ve ünlü isimler var.(Ama tabii ki de bu örnekleri, sadece diplomanın sizin hayatınızın en önemli şeyiymiş gibi görmeyin diye yazıyoruz. Diploma hayatınızdaki bir merdiven sadece…)

Bunlardan 7 tanesi de ele alıp yazmak istedik. Bunlar ise:

  • Ahmet Nazif Zorlu
Üniversite tercihi

Zorlu holding’in yönetim kurulu başkanı olan ve Forbes Dergisi’nin 2006 Milyarderler Listesi’nde 620. Sırada yer alan iş adamı, hiç okul okumamasına rağmen bünyesinde Vestel gibi birçok şirketi barındırıyor.

  • James Cameron

Avatar ve Titanic’in yapımcılığını üstlenen Cameron, üniversitede fizik ve İngilizce eğitimleri alıyordu ancak 1 sene sonra bıraktı.

  • Steve Jobs
üniversite tercihi

Neredeyse hepinizin bildiği Steve Jobs 6 ay sonra gittiği üniversiteyi hayalleri için bırakıp arkadaşı Steve Wozniak ile Apple’ın temellerini attı.

  • Micheal Dell

Teknoloji devlerinden olan Dell’in kurucusu ve CEO’su olan Micheal, Texas Austin Üniversitesi’nden ayrılarak iş dünyasına atıldı.

  • Erbakan Malkoç
Üniversite tercihi

“Açılmayan kanatların büyüklüğünü kimse bilemez. Kanatlarınızı açıp uçamadıktan sonra Kartal olmanızın ne anlamı kalır.” diyen Malkoç, okuyamamış ve okuyamadığı halde hayallerinin peşinden gitmiş.

Ailesinin  dahi kendisine inanmadığı zamanları olduğu halde pes etmeyip Dizayn VIP markasını kurarak dünyanın zenginlerine, sanatçılarına, siyasetçilerine araç tasarımı yapıyor.

  •  Ellen DeGeneres

İlk başlarda komedyen olarak işe başlayan dünyaca ünlü talk şov programcısı olan Ellen, New Orleans Üniversitesi’nde iletişim bölümünü kariyerine başlamak için bıraktı.

  • Bill Gates
Üniversite tercihi

20’li yaşlarında çocukluk arkadaşı Paul Allen ile beraber Microsoft’ u kurma hayalleriyle Harvard’ dan ayrıldı.

Ben bazı derslerin sınavlarını geçemedim; ama arkadaşım hepsini geçti. O şimdi Microsoft’ta başarılı bir mühendis, ben Microsoft’un sahibiyim.”

– Bill Gates

Written by Girişimci Biri

Yerinde durma ;Hedef büyük..

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu Meslekler Para Kazandıracak

yatırım

Yatırım Almadan İşe Başlamanın 10 İpucu