in

Topluluk Önünde Konuşma Korkusunu Yenmenin 4 Yolu

topluluk-önünde-konuşma-korkusu

Topluluk Önünde Konuşma Korkusu

Öyle bir korku düşünün ki toplumda ölüm, yükseklik, uçak korkusu, örümcek gibi belli başlı korkulardan daha fazla görülüyor.

Bu öyle bir korku ki insanlar topluluk önünde konuşmamak için her türlü bahanenin arkasına sığınır. Kaçacak delik ararlar. Bunun yani korkunun altındaki sebep ise herkesin önünde komik duruma düşme, rezil olma korkusudur.

Toplumun neredeyse yarısı topluluk önünde konuşma korkusu yaşıyor. Tabi bu korkununda belli seviyeleri var kiminde sadece kalp çarpıntısı ki bu bile adamın sesine etki ettiğinden konuşamamasına yetebiliyor bazen, kimilerinde ise hafıza kaybına yol açabiliyor.

topluluk-önünde-konuşma-korkusu

Aslında topluluk önünde konuşma korkusu dediğimiz şey normal bir korku, anormal olan bunun aşırıya kaçmasıdır. Korkularınızı Yenmenizin 3 yolu adlı yazımızda da belirttiğimiz gibi korkularınızla yüzleşin, onu kabullenin ve en önemlisi şunu anlayın ki hata yapmak çok normaldir. Herkes hata yapar bunu kesinlikle unutmayın..

Eğer ki bu korkunuzu yenemezseniz gerek kariyerinizde gerekse özel hayatınızda çok çok zorlanacaksınız. Hele ki girişimci biriysen herhalde en çok yenmen gereken korku, topluluk önünde konuşma korkusudur.

O kadar konuştuk yenmeniz gerektiğini söyledik. Nasıl yeneceğinizi de söylemeden bırakmayacağız tabiîki de sizlerle 4 yol paylaşacağız. Öncelikle şunu da belirtelim bu 4 haftalık bir süreç ve gerçekten yaparsanız yüksek çaplı bir etki olacağına inanıyoruz.

1- Selam verme

Tam bir hafta boyunca günde –istisnasız her gün ama,dışarı çıkmıyorsanız sırf bunun için bile dışarı çıkın- en az 10-15 kişiye selam vereceksin. Bunu yoldaki esnafa değil tabi yürürken yanından geçtiğin insanlara “Selamun aleyküm,merhaba vb” gibi selamları yapıştırıp geçeceksiniz.

Tabi herkes selamını alacak diye bir şey yok hatta ters tepenler bile olabilir ama siz hiç vazgeçmeden 1 hafta boyunca devam edin.

2-Konuşma Başlat

Birinci haftayı bitirdik. Geldik ikinci haftaya bu sefer ise yine aynı şekilde 1 hafta boyunca her gün en az 2-3 kişiyle bir konuşma başlatacaksınız.Bu kişiler ister duraktaki birisi ister başka birisi. Burda önemli olan konuşma 2-3 dk’lık bir konuşma olacak ve konuşmayı sen başlatacaksın.

Bunun ek bir artısı ise sohbet yönetme gibi iletişim becerilerinde gelişecektir.

3- Avazın Çıktığı Kadar Bağır

Kalabalık şehirdekiler için biraz daha etkili olabilir bu yöntem. Yönteme gelecek olursak yaşadığınız şehrin en işlek caddesine gidip sokağın karşısına avazın çıktığı kadar bir isim sesleneceksin.

Zaten ilk iki alıştırmayı adam akıllı yaptıysan, yaparsan bu sana zor gelmez. Tabi aynı şekilde 1 hafta boyunca her gün bu işlemi yapacaksınız.

4- … var mı ?

Geldik sona ve bitirici maddeye:

Bu sefer ise yine bir hafta boyunca her gün alakasız bir yere girip alakasız bir soru sormanız gerekiyor. Mesela bir ayakkabıcıya döner ekmek satıyor musunuz?  ya da bir mağazaya sektöründen farklı alakasız bir şey var mı diye sorun.

Gerekirse sorularınızla kendiniz kovalattırın bile diyebiliriz hem biraz işin içine eğlence katabilirsiniz. Eğlence  katacağız diye de kasap gibi yerlere saçma sorular sormayın sıkıntı çıkmasın sonra.

Yaptığını söyleyen birisi üstünde işe yaramış bu 4 işlemi aksatmadan yaparsanız hayatınız boyunca size yük olacak bir korkuyu toprağa gömmüş olursunuz.

topluluk-önünde-konuşma-korkusu

Yazıya kaynak olan  Abdülkadir Özbek tarafından yapılan TED konuşmasını da aşağıdan izleyebilirsiniz. Video 15 dk civarında. Biz özet geçtik ama video sadece bu 4 yoldan bahsetmiyor yani kesinlikle izlemenizi tavsiye ederiz.


Hayal Kur! Harekete Geç! | Abdulkadir ÖZBEK

Written by Girişimci Biri

Yerinde durma ;Hedef büyük..

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

webrazzi

Webrazzi 2018 ödülleri – Yılın Girişimcisi

apple

Apple’ın Kuruluş Hikayesi – 1976