in

Alışkanlık – Sahip Olmanız Gereken 15 Mükemmel Alışkanlık

alışkanlık

Alışkanlık

Aslında alışkanlıkların kaynağı biziz. Bildiğimiz, yaptığımız veya söylediğimiz her şey, yıllardır zihinlerimize giren hareketlerin, olayların sonucu diyebiliriz.

Bu alışkanlıklar ise hayatımızda, bizi ya ileriye taşır ya da geriye çeker ve şu anki hayatımızın niteliği, kalitesi bu alışkanlıklarımızın doğurduğu sonuçlardır.

alışkanlık

Alışkanlık kavramı hayatımızın önemli bir parçası olduğu tartışılamaz. Günümüzün önemli bir kısmını alışkanlıklarımız belirler.

Konuya gelecek olursak, alışkanlıklarımız, yaşadıklarımızın, bizim bir yansımamız ise bunları değiştirmek sizi aşağı çeken alışkanlıklardan vazgeçmek veya yararınıza kullanmak sizin elinizde.

Biz de sizlere yardımcı olmak için sahip olursanız hayatınızda önemli bir fark olacağı 15 alışkanlığı, davranış biçimi aktaralım dedik.

 • Tasarruf ve Yatırım

Günümüzün hastalığı mı artık bilmiyoruz ama gereksiz para harcamayı durdurmanız gerekiyor.

Lüks arabaları , lüks oyuncaklarınızı gerçekten o parayı kazandığınızda almaya bakın. Telefonlarınızı her model de değiştirmek zorunda da değilsiniz.

Tüketim çılgını olmaktan vazgeçip Yatırım çılgını olmaya çalışın.

Her gün verdiğiniz sigara parasına, her ay verdiğiniz yeni model telefon parasına, borca girip almaya çalıştığınız lüks oyuncakların parasına fazlasıyla gerekli yerlere yatırım yapılabilir.

Gerek kendinize “kişisel gelişim “ adı altında bir yatırım gerekse gayrimenkul, borsa gibi yerlere yatırım konusunda bir yerlere gelebilirsiniz.

 • Pozitif Düşünün ve Gülün

Sürekli olarak mutlu bir ruh halinde olmak gününüzün kalitesindeki önemli bir faktör. Hep gülecek bir şey arayın ki çalışmalarınızdan verim alın. Bunu da sevmediğiniz işlerle meşguliyeti bırakıp tutkunuz olanla, hedefinizle, hayalinizle uğraşarak yapabilirsiniz.

Olumlu düşündüğünüzde olumlu şeyler, olumsuz düşündüğünüzde olumsuz şeyler yaşarsınız. O yüzden kafanızdaki olumsuz düşüncelerden uzaklaşın, uzaklaşmayı öğrenin.

Nasıl uzaklaşacaksınız ; her gün cinayet tarzı haberler okumayın, muhalif insanlardan, hayallerinle ve hedeflerinle dalga geçen, olmaz o iş diyen insanlardan uzak durun, sevdiğiniz şeyleri takip edin. Zor belki ama yapın.

 • Günde 10.000 adım

Günde en az 10.000 adım atmak sizin için önemli bir gelişme olacaktır. Ancak bir yere yürüyerek gitme konusunda üşengeç olmuş durumdayız.

Gündelik hayatınızda hiç olmazsa kısa mesafeleri arabanızla veya otobüslerle gitmek yerine yürümeye başlayın ve farkı görün.

 • Düzenli Olun

Çalışmalara göre çalıştığınız mekan veya bizzat sizin kendinizin fiziksel dağınıklığınız odaklanma sıkıntısı oluşturuyor. Hayatınız düzensiz olduğunda – her anlamda – hedeflerinize odaklanmak zor olacaktır.

O yüzden istikrarlı bir başarı istiyorsanız odanıza, kendinize bir düzen vermeye çalışın.

alışkanlık
 • Erken Kalkın

Bunu ben çok görüyorum. Erken kalkıp işe koyulduğum günlerimin geç kalktığım günlerime göre daha verimli geçtiğini söyleyebilirim.

Erken kalkmak size verimlilik kazandırır. Verimliliğin yanında önemli bir zaman da kazandırır.

Herhangi bir konuda başarıyı hedefleyen herkes erken uyanmanın önemli olduğunu bilir. Gececi olsanız bile erken kalkmaya alışmaya bakın.

Bir anda olmuyorsa yavaş yavaş bir şekilde başta 30 dakika erken kalkın sonra gittikçe arttırın.

Gece zaten uyumak içindir, gece uyanık kalıp gündüz uyumak size uzun vadede zarar verebilir.

 • Mali Kontrol – Küçük Giderler

Her ay veya belli zamanlarda sizden çıkan giderlerinizi kontrol altına almanız gerekiyor. Burada büyük giderlerinizden bahsetmiyoruz aksine küçük olanlardan, umursamadıklarınızdan bahsediyoruz.

Küçük bir sızıntı bir gemi bile batırır derler o yüzden küçük, büyük neyi nereye harcadığınızı bilin.

Mesela 60 liraya faturalı bir hat parası veriyorsunuz ama 30-40 liraya aynı tarifenin faturasızı var alın size küçük bir gider. Kısaca bu gibi durumlarda aklınızı kullanın ve kestiğiniz paraları iyi değerlendirin.

 • Kahvaltı

Kahvaltının günün en önemli öğünü cümlesini duymuşsunuzdur ki bu kesinlikle doğru. Eğer başarıyı tatmak istiyorsanız, başarı için uğraşıyorsanız hayatınızdan kahvaltıyı eksik etmeyin.

Biz Türklerde güzel bir kahvaltı kültürü var ama yine de kahvaltının önemini söylemek gerek.

 • Zaman Yönetimi

Parana nasıl sahip çıkıyorsan, nasıl harcarken düşünerek harcıyorsan zamanını da bu şekilde harca ve verimli olun. Zaman yönetmek ve uygulamak için iyi bir sistemi oturtun.

Karmaşık olmaz ama çaba gerektirir. Bunu başardığınızda ise hedeflediğiniz başarıların da art arda gelmeye başlar.

Bir de şöyle düşünün Elon Musk’ın çalışanları haftada 40- 45 saat çalışıyor ama kendisi 80’i geçiyormuş.

Yani hedefiniz için belli başlı fedakarlıklar vermeyi bilin.

 • Korkularınızla Yüzleşin

Korkularınızla yüzleşmedikçe hep sıkıntı içinde, diken üstünde olacaksınız. Kafanızdaki ya olursa gibi sorulara dur deyin ve geleceğiniz için daha verimli bir zamanlar elde edin.

İnstagramımızdan yaptığımız paylaşımlarda da bahsettiğimiz gibi her gün sizi korkutan bir şey yapın ve üstüne gidin.

Korkularınızı Yenmenizin 3 Yolu adlı yazımızla korkularınızı yenmeniz konusunda yardımcı olabiliriz.

alışkanlık
 • Spor Spor Spor

Hayatınızda olması gereken en önemli alışkanlıklardan birisi kesinlikle her gün egzersiz yapmaktır.

Bunun amacı kas yapın veya bir maraton gibi yardırın değil. Amacı – ERKEN kalkıp yaparsanız daha güzel olur –  kanınızdaki oksijeni arttırmak ve vücudu dinç tutabilmektir.

Bu alışkanlığı başlattığınızda ise fiziksel olarak daha iyi hissedeceksiniz ve aynı zamanda motive olmuş olacaksınız.

Vücuttaki dopamin, oksitosin ve serotonin gibi hormonları arttırıp çoşku veren bir etki oluşturacaksınız.

 • Limonlu Su

Limon C vitaminin doğal bir kaynağı diyebiliyoruz. Ayrıca sindirim, bağışıklık sistemi ve cilt yenileme konusunda önemli bir faktör olduğu için günde büyük bir bardakta limonlu su içmenin size büyük bir katkısı olacaktır.

 • Gün Gün Planla

Bir hedefiniz vardır 2-3 senede gerçekleştirebileceğiniz bir şeydir. Bunun gününe, haftasına ve ayına göre planlamalar yaparsanız zamanınızı daha verimli kullanabilirsiniz.

Şöyle bir etkisi de olur günlük planınızı veya haftalık planınızı gerçekleştirdiğinizde “Yaptım” hissi size çok şey katacak, motive olacaksınız.

Özetleyecek olursak Büyük düşünün, Küçük başlayın..

 • Gelişime AÇ Olun

Kendinizi sürekli eğitin. Günümüzde lise, üniversite gibi yerlerin size vereceği çok sınırlı o yüzden her şey sizin elinizde.

Sürekli olarak bir şeyler öğrenin; sahip olduğunuz becerileri geliştirin ya da  size bir şeyler katabilecek beceriler kazanmaya bakın.

Günümüzün üniversitesi İnternet diyebiliriz. Gidin bir online eğitime katılın, bir blog yazısı, kitap, Youtube’dan bir eğitim videosu veya bir TED konuşması izleyin, okuyun, öğrenin.

İnanın hayatınız, bakış açınız çok değişecektir.

alışkanlık
 • Eğlenmesini Bilin

Hedefleriniz, hayalleriniz var ama sürekli çalışma sürecinde olursanız sıkıntı olabilir. Kendinizi de düşünün, huzur veren şeyler yapın.

Küçük şeylerle kendinizi sevindirin. Yürüyüş yapın, film izleyin ama ne olursa olsun kendinizi ihmal etmeyin.

 • Oku oku oku

Okumak, size hedefleriniz doğrultusunda yeni bakış açıları kazandırır. Okuyun derken Harry potter tarzı kitaplardan bahsetmiyoruz.

Tabi bunları da yine okursunuz ama mesela bir Zengin Baba Fakir Baba ’yı okuyun, Mor inek kitabını okuyun, ilgilendiğiniz alanla alakalı kitaplar okuyun.

Written by Girişimci Biri

Yerinde durma ;Hedef büyük..

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başarılı - İnsanlar

Başarılı İnsanlar ‘ın Tekrar Düşmediği 12 Hata

alibaba

Alibaba ve 10’larca Kez Reddedilen Milyarder Jack Ma