in

Mutlu Musunuz, İstediğiniz Yerde Misiniz?

mutlu
mutlu
mutlu

Sizi mutlu eden bir işte mi çalışıyorsunuz ? Gelin bunun cevabını 7 soruyla hep birlikte keşfedelim.

Sizde ilk işinize başladığınızda ömür boyu orada çalışacakmış gibi düşüncelere kapılıyor musunuz ? Yıllar yıllar sonra yine orada çalışacaksınız hissi..

Kendimizi 10. yılını doldurup ödülünü alan insanlara özenerek bakarken , onların yerinde olmayı hayal ederiz. O şirkete olan bağlılığımız , sadakatimiz ve adanmışlık en yüksek seviyededir. Bilinçaltımızdaki mesajlar gayet nettir aslında.

Büyüklerimiz , aile bireylerimiz her zaman öğütlerinde: “İşini güzel bir yerde bul ve oradan emekli olmak için çalış”, ” İşine sahip çıkmalısın hayat gerçekten çok zor” , ” Bir yerden başla , beğenmemezlik yapma görüyorsun bir sürü insan işsiz.” Hep bu tarz cümleleri duymuşsunuzdur illaki.

Elde olanı kaybetmeme telaşı , konforlu hayatı kaybetmeme korkusu bizi arayışlardan uzak tutuyor.. Beynimiz minik bir kırılma noktası ile sorgulamaya başlıyor :

Olmam gereken yerde miyim ? Olmak istediğim yerde miyim ? Hayat prensiplerime , amacıma uygun işi mi yapıyorum ? Doğru bir iş mi gerçekten ? Sarfettiğim çabanın karşılığını alıyor muyum ?

En önemlisi gerçekten mutlu muyum ?

Büyük resme daha net baktığınızda doğru bir şirket, doğru sektör ve doğru bir iş kombinasyonunu bulabilmek çokta kolay olmayacak maalesef. Sürekli bu tür şeyler düşünüp , kariyerini değiştirip değiştirmemekten emin olamamak ve bir türlü adım atamamak da öyle.

Şuan da kafanızdaki sorgu olayı giderek arttıysa ve cevabını bulamıyorsanız , yazımızdaki sorulara dürüst olarak cevap vermenizi istiyoruz sizden.

mutlu

Mutluluğunuzu Ölçme Soruları

Çalıştığım iş yerinin değerleri ve yaptığım iş , benim kişisel değerlerim ile uyuşuyor mu ?

Eğer işimizin değerleri bizim kişisel değerlerimizle uyumlu ise işimizi gerçek kimliğimizle “ben” olarak sahiplenerek yaparız.

Kendinizi düşünün , sizi siz yapan , özünüzdeki kişiliği belirleyen değerleri düşünün. Bu değerler ile çalışma ortamınızdaki yaşadıklarınızı karşılaştırınız.

Bakın bakalım hangileri ortak , hangileri uyuşmuyor ? Sizi gün içinde zorlayan , nefret ettiren şeyer ortak olmayan değerler mi yoksa ???

Fikirlerim değerli mi?

Eğer ki fikirlerimiz değer görüyor ise yaptığımız işte kendimizi başarılı ve değerli hissetmemiz oldukça mümkündür.

Herhangi bir yerde çalışırken ; işinizde mevcut süreçleri değiştirebiliyor musunuz ? Yeni yorumlar getirebiliyor musunuz ? Değer katıyor musunuz ? Yoksa önerileriniz var, fakat söylediklerinizi dikkate alan kimse mi yok ? Öylece ortada mı kalıyor ?

Güne başladığınızda ilk hissettiğiniz şey ne?

Bizim düşüncemiz ; Bir insanın en güzel anı uyandığında hala hayatta olduğunu fark ettiği ve yüzünde kocaman bir gülümseme ile yataktan şükrederek kalktığı an olmalı.

Her sabah bu güzel anın önüne kaygı, gereksiz stres ve mutsuzluk geçiyorsa, o güne dair iş planının seni heyecanlandırmak yerine o andan itibaren yorgun hissettiriyorsa hayatının bu şekilde devam etmesine izin vermemelisin.

Sahip olduğunuz potansiyelinizi kullanabiliyor musunuz?

Her bireyin özünde bir potansiyeli vardır, birbirlerinden farklı fakat sonuç olarak var. Aslında bu potansiyelinizi kullanmak için sadece mesleğiniz ve çalışma ortamına uygun olması yeterli.

Sizdeki bu gücün birileri tarafından keşfedilmesi ve sizlere destek olması gerekiyor. Potansiyelinizin olmadığını düşünüyorsanız ya da başkaları size kendinizi böyle hissettiriyorsa ve sizde buna kendinizi kaptırıp inandıysanız büyük bir yanlışın eşiğindesiniz.

Yaptığınız iş ve bu iş karşılığında aldıklarınız sizi tatmin ediyor mu?

İşinizle ilgili motivasyonunuz sadece para, prim, araba ve benzeri maddi çıkarlarınız ve size sağladığı konfor alanı mı?

Yoksa bunların yanında, akşam yastığa başınızı koyduğunuzda rahatlık, huzur ve faydalı bir şeyler yapmanın gururunu, sevincini hissediyor musunuz? 

Çalışma anınızda zaman su gibi akıp gidiyor mu? 

Soru gayet net aslında, sizinki hangisi?

Çalışırken günün ne kadar çabuk bittiğini mi düşünüyorsunuz ? Yoksa su ısıtıcısının suyu kaynatması için başında beklediğiniz ve bir türlü kaynamaması gibi paydos vaktinin gelmediğini , zamanın hiçbir şekilde akmadığını mı düşünüyorsunuz?

Gerçekten oraya ait olduğunuzu hissediyor musunuz?

Ekibimiz olarak bu sorunun öneminin çok yüksek olduğu kanaatindeyiz.

Bu iş yeri , geleceğiniz için ne kadar önemli ? Sizi ileriye daha da ileriye taşıyabilecek mi ? Gelecek planlarınızı bu iş sayesinde gerçekleştirebilecek misiniz ?

Hayal edince kendinizi bu işte kariyer olarak ilerlemiş ve mutlu olarak mı görüyorsunuz, yoksa çok farklı bir yolda , özgürleşmiş olarak mı ?

HANGİSİ ?

mutlu

Yukarıdaki sorular hiçbir zaman doğru işi yapıp yapmadığımızın tek ölçüsü olamaz. Sadece kafamızdaki sorgulamalar, düşünmeyi ve aksiyon almayı ertelediğimiz şeylerle ilgili fikir verebilir. 


Eğer soruları cevaplarken “evet” leriniz çoğunluktaysa, siz o zor bulunan doğru sektör, doğru şirket ve doğru iş kombinasyonuna oldukça yakınsınız demektir.

Şimdi cevabını hayır olarak düşündüğünüz sorular üzerine yoğunlaşın ve sonra o soruların cevabını nasıl evet cevabına çevirebileceğinizi düşünün.
Hayır olmasındaki ana nedenleri bulmanızı öneririz.

Belki işiniz doğru olabilir ancak şirketiniz veya çalıştığınız mekanın değişme vakti gelmiştir.En basitinden bakış açınızı değiştirmeniz bile yeterli olabilir.

Eğer hayırlar fazlaysa ve o soruların cevapları sizin içinizdeki o değişme isteğini uyandırdıysa artık bir şeyleri yapmak için vaktin geldiğini görebilirsiniz. Nereden başlayacağınızı bilemeyeceksiniz belki de ve bu his içinizdeki en yoğun duygu yani korku olacak.

Hepimizin içinde sahip olduklarımız ile mutlu olabilme ve yetinme güdüsü var. Bu yüzden değişim kolaylıkla tetiklenen ve yaşanılan bir süreç değil. Korkmayın, yalnız değilsiniz ve yapabilirsiniz.

En önemli kısım inanmak, yapabileceğinize, değiştirebileceğinize, en önemlisi kendinize! Gerisi gelecektir. Kararınızı verdiğinizde çözüm yolları açılacak, görmediğiniz fırsatları göreceksiniz.

Written by Girişimci Biri

Yerinde durma ;Hedef büyük..

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

girişimci gibi düşünmek

Girişimci Gibi Düşünmek

bayilik

Büyük Markaların Bayilikleri 2019