in

Motivasyon Öldürücü 5 Alışkanlık

alışkanlık

Belki de neredeyse her gün bir motivasyon kaynağı arıyoruz. Bunu bir video ile, bir söz ile veya herhangi bir şey ile sağlamaya çalıştığımız da oluyor. Hatta öyle anlar oluyor ki hiçbir şey yapasınız gelmiyor, bıkkınlık diyebileceğimiz bir seviyede bulabiliyoruz kendimizi..

Aslında motivasyon kaynaklarını değil, motivasyon düşüren alışkanlıklarımızı bulmamız gerekiyor..

Nedir bu motivasyon eksikliğinin sıkıntısı?

Bunu ilk önce kendi alışkanlıklarımızdan bazılarını değiştirerek bu eksikliği giderebiliriz. Sonra ise bizim instagram sayfamız gibi motivasyon vermeye çalışan belli yerlerden giderebiliriz.

Biz ise bu yazımızda vazgeçmeniz gereken bazı alışkanlıklardan 5 tanesi yazdık.

alışkanlık

1- Mükemmeliyetçilik

Mükemmeliyetçi insanlar genelde üretken olmak için yaptığın işi mükemmel olması gerektiğini düşünür. Tamam yaptığın işe özeneceksin ama bu mükemmeliyetçilik olayı senin yaptığın işe yarardan çok zarar getiriyor.

Çoğu zaman, mükemmeliyetçiliğin yaptığın işi ne kadar umursadığından ziyade başarısızlık korkusuyla alakası oluyor.

Yeterince iyi olmayacak korkusu adama devreleri yaktırdığından her detaya daha fazla zaman harcama gibi bir durum ortaya çıkarıyor.

Bu halde yani özenerek yaptığın işte bir pürüz çıktığında ise o ufak pürüz sizin motivasyonunuzu yerle bir edebiliyor.

Mükemmeliyetçilerin çok kaptırmadan beyninin bir köşesinde, işin iyice batıp bir şey çıkmayacağını bilmesi iyi olabilir.

2- Ertelemek

Neredeyse hepimizin yaptığı şey aslında; pazartesi başlarım, şu bitsin öyle başlarım, saat tam olsun öyle başlarım gibi gereksiz ertelemeler. Tam başlayacakken acıkırsınız “dur yemek yedikten sonra başlarım çalışmaya “ dersiniz. Bu gibi alışkanlıkları durdurmanız gerekiyor.

Aslında bu da Erteleme Hastalığının bir formu, evresi diyebiliriz hatta bazıları bu hastalığı yaşıyor. Zaman akıp gidiyor ve sürekli erteleyerek bir yere varamazsınız. Sonra işin son vakti, teslim tarihi gibi şeyler gelecek stresli bir şekilde, motivasyon sıfırken verimsiz bir çalışma ortaya çıkartacaksınız.

Ertelediğiniz başka bir şeyse mesela bir kendinizi geliştirecek bir olaysa ve bunu ertelemeniz gelecekteki sizden çalmaktan başka bir durum olamaz. Artık çaldığınız zaman mı olur, para mı olur her neyse ertelediğinize bağlı.

Bu erteleme hastalığını yenmekte yardımcı olacak pomodoro tekniği veya kaizen tekniği gibi tekniklerle yenebilirsiniz.

3- Aynı anda…

İngilizcede genel bir kullanım olan multitasking yani aynı anda birden fazla iş yapmak.

Şimdi bir işe tek seferde odaklamak yerine aynı anda birden fazla iş üzerine odaklanmak hem beyni hem seni yorar.

Hatta aynı anda birden fazla işe odaklandığında, tek seferde bir işe odaklandığın zaman ki verimi, beyin fırtınasını alamazsın.

Aynı anda birden fazla işle uğraşmak; karmaşık sorunları çözmen gereken durumlar veya yoğun konsantrasyon gerektiren belirli konular hakkında daha derin düşünmeni engelliyor.

Bu da uğraştığın iş konusunda gerekli verimi alamıyorsun demek oluyor ve bir motivasyon düşmesi oluşturuyor.

alışkanlık

4- EVET EVET EVET!

Aslında instagramımızda attığımız postlar ve hikayelerde de bu durumdan bahsediyoruz. Herkesi memnun etmeye çalışma! Herkesi kazanma çabasından vazgeç!

Arkadaşlarınızın her teklifine evet demeyi bırak. Tamam dost dediğimiz kavram önemli ama karşındaki adam boşsa bir hayır gelmeyecek ondan anla bunu.

Şöyle düşünün gün için her arkadaşınızın dediklerine kafa salladınız, evet dediniz vakit gün sonunda ne sana ne de tutkularına, hedeflerine, uğraşmakta olduğun işe bir zaman kalmıyor.

Sizlere naçizane tavsiyemiz kendinize günlük,haftalık,aylık hatta yıllık programlar yapın. Artık zamanınızı çevrene göre değil, çevrenizi kendi zamanınıza göre ayarlayın. HAYIR demesini öğrenin.

5- Kararsızlık

Alacağınız kararlara karşı güven ve kararlılık ölçüsü yüksek olduğu zaman işinizde daha motive bir şekilde çalışmanızı olanak sağlar.

Verdiğiniz kararlarda kararsızlık, güvensizlik hissettiğiniz zaman yüksek ihtimalle zamanınızı  harcayacaksınız.

Çünkü yapacağınız işi veya üstünde çalıştığınız bir hedefi gerçekleştirirken “acaba bu mu şu mu “ diye diye bir bataklığa batmış gibi hissedecek ve gereksiz bir stresle uğraşacaksınız.

Ve yapmakta olduğunuz şeyi bitirdiğinizde belki de en berbat performansınız olarak bitireceksiniz.Çünkü hep verdiğiniz kararları düşünürek doğru kararı verdim mi diye düşüneceksiniz.

Buna çözüm olarak vereceğiniz kararın büyüklüğüne ele alarak kendinize bir süre tanıyabilirsiniz. Mesela ufak bir detay için 1 dakika gibi bir süre tanıyabilirsiniz.

Motivasyonunuzu nasıl yüksek tutabileceğiniz konusunda bilgi verdik. Korkularınızı Yenmenizin 3 Yolu adlı yazımızdan da bazı korkularınızın önüne geçme yolunda bir adım atmış olursunuz.

Written by Girişimci Biri

Yerinde durma ;Hedef büyük..

4 Comments

Leave a Reply

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

apple

Apple’ın Kuruluş Hikayesi – 1976

freelance-para-iş

Freelance Olarak Oluşturabileceğiniz Ek Gelir Kaynakları – 2020