in

Korkularınızı Yenmenizin 3 Yolu

korku
korku-girisimci

Korku Nedir?

Korku, vücutta ve beyinde çok güçlü bir şekilde etkisi olan yoğun bir histir diyebiliriz.

Her gün büyüyen ve gelişen insanların olduğu şu Dünya’da insanların bir risk almasını, adım atmasını, denilebilirse kendisini en iyi versiyonuna yükseltmesini ve yüksek başarılardan alıkoyanların en başında “korku” vardır.

Girişimci birinin, risk alması gerektiği zamanlar, yeni sektörlere gireceği zamanlar olacak.Kısaca girişimci biri risk alacak ve bazen bu riskler korkuyla tanışabilir hatta risk için çok ‘kötü’ bir arkadaş olur.

Bu korku sizin hırsınızı, eylemleri ve yapacağınız girişimleri engellemek için sürekli olarak çalışır.

Bazı insanlar, korku tarafından boğulmuş, çevrelenmiştir. Bu çemberin dışına çıkmak zordur ama imkansız değil. Bunu başarmanın birkaç yolu  var.

Öncelikle korku çok normal bir şeydir. Hatta zaman zaman iyi bir deneyim olabilir. Buradaki asıl mesele korkunun sizin önünüze geçmesine izin vermeyin.

Gelelim bu korku çemberinin dışına çıkmanın yollarına;

1- Beyninizi Tekrardan Yapılandırın

korku

Korkunuzla karşı karşıya geldiğiniz, yüzleştiğiniz zaman olumsuz düşünürseniz, düşüncelerinizle başa çıkmanız her geçen zaman zorlaşacaktır.

Zihninizdeki o devam eden negatif iç diyaloğu kesintiye uğratmalısınız. Bunu bir kitap okuyarak yapabilirsiniz. Farklı bakış açılar edinebilirsiniz. Yeni insanlarla tanışarak veya tanıdığınız insanlarla bu durum veya yardımcı olacak bir konuyu konuşarak farklı bakış açıları edinebilirsiniz.

Bunu yaptığınız zaman olumlu noktaları görebilme ve eylemlerinizi ve hareketlerinizi daha doğru bir şekilde yönlendirebilirsiniz.

Hem bu dediğim olay sadece korkularınızda değil hayatınızın bir çok alanında size faydalı olacağından eminim. Ek olarak kendinize bir takım sorularda sorabilirsiniz :

Bu korkumu yenersem hayatımda ne değişecek ?

Uzun vadede bana ne gibi artı yönler katacak?

Korkumu yenmek yerine aynen devam edersem hayatımın ilerleyen zamanlarında neleri kaçıracağım?

İster beyninizin içinde isterse bir not defterine yazarak bunlar gibi sorular sormanızda fayda var.                                                                                            

2 – Korkularınızla Yüzleşin

Eğer ki bir korkunuz varsa,  bu durum düşündüklerinizi eyleme dökmenizi zorlaştıracak veya yaptırmayacak.                                                                         

Korkunuzla yüzleşin. Mesela her gün seni korkutan bir şey yap. Konfor alanının dışına çık. Çıkmazsanız büyük olasılıkla korkularınızı artması kaçınılmaz olacak ve hayatınız boyunca sizi esir alacak diyebiliriz.

Yok ben bu korkuyu yeneceğim diyorsanız ise her gün onun üstüne giderek cesaretiniz yavaş yavaş , günden güne artacak. Sonunda ise o engel senin için bir hiç olur ve sizin o gerçek potansiyeliniz ortaya çıkar.

korku

3- Korkularınızı Uzaklaştırmaya Yöntemleri Edinin

Yaşadığınız korkuyu inkar etmek isteyebilirsiniz ama inkar ettiğiniz zaman korkunun gitme durumunun aksine sizin bilinç altınızda daha güçlenmesi daha olasılıklı bir durumdur.

E peki nasıl uzaklaştırabiliriz ?

Bunun ilk adımı kabulleneceksin.

Korku anında kendi kendinize konuşun. Korkunun geldiğini bilin, kabullenin inkar etmeye çalışmayın. Belki bu hareket başta zorlayabilir ama ilerleyen zamanlarda o korkunun bir ifade etmediğini beyniniz algılayabilir.

Korkunuzu tanıyın ve onu yenmek için kendinize küçük ve ulaşılabilir hedefler belirleyin. Yukarıda bahsettiğimiz her gün korkunuzla alakalı bir şey yapmak da bu hedefler arasında olabilir.

Diğer yollardan birisi ise yapacağınız planı, vereceğiniz kararı, girişeceğiniz işi çok iyi düşünün. İyi düşünün derken yapıp yapmama konusunda değil ayrıntılı olarak düşünün. Eğer bir işte ayrıntı, detay, analiz yoksa orda korku başlayabilir.

Hedeflerinizi iyi analiz edin hatta küçük parçalara ayırın. Her iyi düşünülmüş küçük görevi gerçekleştirdiğinizde hem öz güveniz artar hem de korkunuzda azalmalar olur. Ek olarak iyi düşünülmüş fikirler stres seviyenizi de düşük tutar.

Korku içinde bir iş yapmaktansa o işi iyice kavrayıp yola devam edin

Buradaki yazımızdan bir liderde olması gereken özellikleri öğrenebilirsiniz.

Written by Girişimci Biri

Yerinde durma ;Hedef büyük..

2 Comments

Leave a Reply

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Silikon-Vadisi - alibaba

Silikon Vadisi’nde 1 Türk – Eren Bali- Udemy

3 türk girişimci

3 Önemli Türk Girişimci