in

Haftada 80 saat – Elon Musk’ın Başarısının Sırrı

elon-musk
elon-musk

elonmusk

Elon Musk’ın Başarısının Sırrı

Bir girişimci, yatırımcı olan Elon Musk her zamanki gibi yaptığı açıklamalarla gündeme oturuyor. Geçtiğimiz günlerde Twitter hesabından haftada 40 saat çalışarak Dünya’ yı değiştiremezsiniz demişti. Takipçisinin kaç saat çalışılmalı sorusuna ise 80 – 100  arası çalışmak lazım diye yanıt vermişti.

Bizde Elon Musk’ın haftada yüksek saatlerde çalışmasıyla birlikte diğer başarı sırlarına değindik.

1.Kendinizi Bir Geri Bildirim Döngüsüne Sokun

Olumsuz bir eleştiri almaktan veya kendi kendinizi gerektiği kadar eleştirebilmekten korkmayın. Elon Musk’ ın dediği gibi ne yaptığınızı yaptıklarınızı nasıl daha iyi yapabilirim diye sürekli olarak düşünmek gerekir. Musk, bunun verilebilecek en iyi tavsiye olduğunu düşünüyor.

 

2.Sıkı Çalışma

Herkes, Elon Musk’ın yüksek saatlere kadar çalıştığını bilir. Yukarda da bahsettiğimiz gibi haftada 80-100 saat arası hatta Tesla’nın işlerini yaparken 120 saate çıktığını söyleyebiliriz. Musk, insanların bu kadar çalışmasını söylemiyor ama potansiyeliniz için bir fedarlık olduğunu ekliyor.

 

3.Başarmak İçin Çalış, Kaybetmeye Hazır Ol

Musk’a göre başarı;

Eğer yapacağın iş senin için önemliyse, ucunda başarısızlık dahi olsa yapmaya değer. Hayallerinizi takip etmek için her türlü çabayı koymak gerekir.Aynı zamanda, başarısızlığa da hazır olun diyor Musk. Sözlerine zaten yedek planınız varsa toparlama süreci daha kolay olacağını da ekliyor.

 

 4.Tüm Paranızı Reklamlara Yatırmayın

Musk’a göre eğer ki reklamlar size daha iyi ürün ve hizmet sunmuyorsa bu çabaları, reklamları durdurmak gerektiğini söylüyor.

 

boringcompany

5.Şikayet Etmek Yerine Üretin

Şikayetler aslında bir üretim kaynağıdır. Yeni bir fikir üretmek için çok iyi bir yol. Mesela Elon Musk trafikten şikayet etmek yerine bir çözüm üretmeyi seçti ve The Boring adlı şirketi kurarak bir tünel sistemi oluşturmayı planlıyor.

 

 

6.Yaptığınız İşin İyi Tarafını Bulun

Yaptığınız işte iyiyi bulun yani bir değeri, ederi olsun işin. Olumlu bir sebep arayın.Musk ise ; İnsanlar için yüksek değeri olan bir şey yaparsanız, ufak bir şey olsa bile bir oyun ya da bir fotoğraf paylaşımı ya da bazı iyileştirmeler gibi çok sayıda insan için iyi küçük bir miktar değeri varsa bence sorun değil diyor.

 

7.Gençken Risk Alın

Musk bu konuda bir girişimci olmak için en iyi zaman genç olduğumuz vakitlerdir. Yaşlandığınızda sorumlulukların artar. Bundan dolayı gençken cesur bir şey yapmak için,risk almak için teşvik ediyorum gibi düşüncelere sahip. Yaşlanmadan önce bir aileye sahip olmadan önce risk almayı bilin. Her türlü siz kazanacaksınız. Eğer başarısız olursanız tecrübe, başarılı olursanız işi kazanacaksınız.

 

8.Trendi Sen Oluştur

Zamanın trendine odaklanmak yerine kendi yeteneklerinize odaklanıp öne çıkın. Bir iş fikrinde olanları, gündemdekileri değil de kendiniz yeni fikirler üretmeye bakın.

 

9.Fikirlerinize Güvenin

spacex

Bildiğimiz üzere Musk, SpaceX’i kurduğunda kimse inanmamıştı. Kimseden destek görmedi ama vazgeçmedi ve şimdi büyük işler başardı hatta size ufak bir özet geçeyim.

Mars’ta yaşam ihtimali üzerine uzay girişiminde bulunmak istemişti. Bunun için Sovyet roketlerini satın almak istemişti ama 8 milyon dolar gibi bir miktar istenince vazgeçip kendisi işe el attı.

2002 yılında SpaceX’i kurdu.

SpaceX’in uzaya bir araç gönderemeyeceğini düşünenlere inat yaparak bugünlere geldi. Şimdi ise Mars üzerine güzel projeleri bulunan Musk’ın daha iyi işler yapacağı inanılıyor.

 

10.Eğlenmeyi Unutma

Yaptığınız işi her ne kadar çok sevseniz de sürekli olarak çalışmayın. Eğlenmeye vakit ayırmazsan hem zihinsel hem de bedensel olarak çok yorulursunuz. Yaptığınız işe karşı duyduğunuz zevkin,tutkunun azalması da kaçınılmaz olur.

Spor olsun başka aktivite olsun her zaman zihninizi,bedeninizi dinlendirmeyi unutmayın. Hobiler edinin, spor yapın, gezin, dolaşın.

 

Tesla-Elon-Musk

Elon Musk ve Onun gibilerin başarılarını bu 10 maddeye tabi ki sığdıramayız ama sizler için çok iyi bir rehber olacağını düşünüyorum.

Özellikle 10. Maddenin çok değerli olduğunu düşünüyorum. Kendinizi de düşünmeyi unutmayın..

 

 

 

Elon Musk’ ın bir lider mi yoksa patron mu olduğunu bu yazımıza giderek anlayabilirsiniz..

Written by Girişimci Biri

Yerinde durma ;Hedef büyük..

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Herkes Mark Zuckerberg Olabilir Mi? – Motivasyon

Silikon-Vadisi - alibaba

Silikon Vadisi’nde 1 Türk – Eren Bali- Udemy