in

Dil Öğrenme Sürecinizi 6 Aya Düşürecek Teknikler

dil öğrenme

Günümüzde, dil öğrenme hususunda birçok yöntem paylaşılıyor. Bu konuda bir araştırma yapıp en etkili olanları ayrı bir yazıda sizlerle paylaşacağız.

Bu yazımızda ise Chris Lonsdale ‘in uygulayıp Çinceyi 6 ay gibi bir sürede akıcı bir şekilde konuşmasını sağlayan 5 prensip ve 7 davranışı anlatacağız. Hatta bu anlatacaklarımızı resim çizme konusunda da kullandığında 1 hafta içinde önemli bir gelişme göstermiş.

dil öğrenme
Chris Lonsdale ‘in bu yöntemle 1 haftada resim çizmede geldiği aşama

 Anlayacağınız sadece bir dil öğrenme hususunda değil hedefinize giderken öğreneceğiniz bir şey için de bu kuralları kullanabilirsiniz.

İlk önce 5 prensibi sonra 7 davranış biçimini aktaracağız.Başlayalım o zaman..

 • 1. Prensip : Sizinle ilgisi olan dilin içeriğine odaklanmak

Bu prensip 4 kelimeden oluşuyor: Önem, Anlam, İlgi, Hafıza; bu 4 kelime çok önemli bir şekilde birbirleriyle bağlantılar özellikle öğrenme konusundan bahsediyorsak.

Mesela bir hedefinizle ilgili bir özelliğinizi geliştireceksiniz veya yeni bir şey öğreneceksiniz. Hedefinizle ilgili olduğu için önemi artacak. Hem önemli hem de ilgili olduğu için de hatırlayacaksınız.

 • 2. Prensip : Yeni dilinizi ilk günden iletişim kurmak için bir araç olarak kullanın

Bu yollarla Çince’yi öğrenen Chris Lonsdale, Çin’e tek kelime bilmeden gittiği halde 2. Haftasında çıktığı bir tren yolculuğunda 8 saat tren görevlilerden biriyle konuşarak geçirdi. Görevliyle tane tane el ifadeleriyle konuşa konuşa çok daha fazlasını anladığını aktarıyor.

Bu konuşmadan 2 hafta sonra etrafında konuşulanların birazını anlayabiliyordu ve bunu herhangi bir çaba göstermeden yaptığını aktarıyor.

 • 3. Prensip : Mesajı ilk anladığınızda dili bilinçsizce kazanacaksınız

 Anlama anahtar kelime. Dil öğrenmek çok fazla bilgiyi almaya çalışmak, biriktirmek demek değildir. Okullardaki dil bilgisi eğitimlerin 100 olsun A olsun ama yine de öğrenemezsiniz. Konuşabilsen bile anlayamazsın çünkü beynimizde, aşina olduğumuz sesleri süzerek içeri alan bir sistem var ve bunlar aşina olmadığımız dillerin seslerini dışarı gönderiyor. Eğer duyamazsanız anlamazsınız, anlamazsanız öğrenemezsiniz. Bu da 4. Prensiple çok alakalı.

 • 4. Prensip : Fizyolojik eğitim

Konuşma kas gerektiren bir durum ve yüzde 43 kas vardır. Bu kasları diğer insanların, çıkardığınız sesleri anlayacağı şekilde koordine etmek gerekir. Yani bir spor yaptıktan sonraki ağrıyan vücut gibi neredeyse yüzünüz ağrıyıncaya kadar pratik yapın.

 • 5. Prensip : Psiko- Fizyolojik durum

Eğer sürekli bir negatif ruh halinde yani üzgün, endişeli, kızgın gibi durumlarda olursanız öğrenemezseniz. Tam tersine mutlu, rahat gibi tavırlar takınmalısınız.

Mesela mükemmeliyetçilik tam manasıyla bu prensibe çok ters bir durumdur. Sadece dil konusunda da değil her anlamda berbat bir alışkanlıktır.

Dil konusunda ise her duyduğumu, her okuduğumu anlayacağım gibi düşünceler içinde olursanız sıkıntıdasınız demektir çünkü her anlamadığınızda üzüleceksiniz.

dil öğrenme

Şimdi gelelim bu 5 prensibi destekleyen 7 davranış biçimini açıklayalım.

 • Çok dinleyin

Ne kadar anladığınız önemli değil. Sürekli dinleyin. Kalıplara, kelimelere, seslere aşina olun.

 • Önce anlamı anlamak

Kelimelerden önce anlam bilmek. Şöyle ki sürekli kelime kasmak yerine günlük hayatta kullanılan kalıpları öğrenin. Konuşulanlar hakkında bir bilgin olacak böylece.

 • Karıştırmaya başla

Kalıpları, fiilleri karıştırmaya başla yani bir bebek gibi beni, yıka, şimdi gibi kelimeleri eğlence katarak birleştirin

 • Merkeze odaklanın

Ne demek merkeze odaklanın; her dilin yüksek sıklık içeriği vardır. Mesela İngilizcede 1000 kelime ile günlük iletişimde söyleyeceğiniz şeylerin yüzde 85’ini kapsar.

Chris Lonsdale, yeni dile başladığınızda alet kutusu diye adlandırdığı yöntemle başlayın diyor. İlk hafta Bunu nasıl söylersin? – Anlamıyorum – Bunun anlamı ne? gibi cümlelerin hepsini öğrendiğiniz dilde söyleyin.

İkinci hafta ise ben, sen, o, sıcak gibi basit zamir, isim, fiilleri bir bebek gibi kullanacaksınız.

 Üçüncü veya dördüncü haftada ve, fakat gibi bağlayan kelimeleri öğreniyorsunuz. Bunlar ise dilin parçalarını birbirine bağlamayı anlamlı konuşmanızı sağlar.

 • Bir dil hocası, ebeveyni edin

Sizinle özel olarak ilgilenebilecek, mesajı anlamanız için yardım edecek, size kulak verecek biri edin. Bunun ise 4 şartı var; yanlış söyleseniz bile sizi anlaması, yanlışlarınızı düzeltmemesi, söylediğinizi anladıklarıyla ilgili geri bildirim yapacaklar, sizin bildiğiniz kelimeleri kullanacak.

 • Kopyala

İnsanların sizi anlayabileceği bir şekilde konuşmanız lazım. Hedef dili konuşurken yapılan mimikleri kopyalamanız lazım.

 • Doğrudan Bağlantı

Burada anlattığı, bahsettiği olay hissetmek, olayı içinde yaşamak gibi bir şey. Mesela ateş kelimesinin İngilizcesi fire, bu kelimeyi bir ateş karşısında, ateşi görüyorken söylemek bilinçaltında daha etkili bir kalıcılık sağlayacak.

Chris Lonsdale’in anlattığı bu dil öğrenme ‘nin mantığı olan 5 prensip, 7 davranış biçimini kısaca size aktarmaya çalıştık.

Bunları Dil öğrenme konusu haricinde freelance olarak çalışabilmek için de kullanabilirsiniz. İnstagram hesabımızdan gelecek olan yazılarımızdan haberdar olabilirsiniz.

Written by Girişimci Biri

Yerinde durma ;Hedef büyük..

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

freelance-para-iş

Freelance Olarak Oluşturabileceğiniz Ek Gelir Kaynakları – 2020

üniversite

Üniversite Diplomasına Gerek Kalmadan Para Kazanmanın 5 Yolu