in

Başarılı İnsanlar ‘ın Tekrar Düşmediği 12 Hata

Başarılı - İnsanlar

Herkesin hayatında bir veya daha fazla hata, başarısızlık vardır. Ama şu da bir gerçek ki hatalarımız ve başarısızlıklarımız bizim başarmamızı sağlayacak deneyimler, anlayışlar sağlıyor. Başarılı İnsanlar bunu sağlayabiliyor.

İnsanlarda şu da fazlasıyla var; yaptıkları hatayı kabullenmekte zorluk çekiyor. Başarılı İnsanlar ise hata yaptıklarında fark edip ondan faydalanıyor, kendine deneyim sağlıyor ve daha iyi bir hale gelebiliyor.

Şu biliniyor ki hatalar kabullenilmediği zaman, tecrübe edinilmediği zaman sizi gerçek bir başarısızlığa sürükleyecek.

Başarılı-İnsanlar

Yazımızın asıl olayına gelecek olursak sizlere başarılı insanların 2 defa yapmadığı 12 hatayı aktaracağız.

1- Riske Girmemek

Eğer sürekli olarak hayatta güvenli bir şekilde hareket ederseniz, konfor alanınızdan çıkamazsanız bu sizin için en büyük hatalarınızdan biri olabilir diyebiliriz.

Çünkü risk almazsanız, konfor alanınızdan çıkmazsanız yani her anlamda iş mevzusu olur, hayatınızdaki bir değişim olur (davranış, alışkanlık bakımından) risk alıp bunları hayatınıza katmazsanız yerinizde sekersiniz, başka hiçbir şey yapamazsınız..

2- Başkalarını Suçlamak

Kendi hatalarınız ve başarısızlıklarınız için sorumluluk almazsanız ve hatta başkalarını suçladığınız zaman hem sizin için hem de etrafınızdakiler için yıkıcı bir durum ortaya çıkacaktır.

Başarılı İnsanlar , sorumluluklarını sahiplenir ve hatalarını kabullenir. Bu hem başkalarının saygısını kazanmasını sağlayacaktır hem de kendi gelişiminde etkili olacaktır.

3- Duygularınızla Karar Vermek

Sadece iş kısmında değil çoğu şeyde duygularınızla karar vermeniz sizin için sakıncalı olacaktır. Kıskançlık, şüphe, öfke gibi saçma olumsuz duygular ortaya çıktığında en mantıklı insanları bile kötü karar verme hususunda etkileyip sıkıntı oluşturabilir.

Başarılı bir şekilde ilerlemek istiyorsanız duygularınızı kontrol altına almanız sizin için çok iyi olacaktır.

4- Tükenme

Hiç kimse hayallerini, hedeflerini sıkı bir çalışma olmadan başarmamıştır. Ama başarılı insanlar hayatındaki dengeyi bulmasını gerektiğini bilir. Şöyle ki sürekli olarak, kafa kaldırmadan bir işkolik olup çıkarsanız sonunda tükenip gidersiniz.

Kafa  dinlemek için enerjinizi yeniden toparlamanız için dinlenmeye ihtiyacınız var yani iş ile dinlenme arasındaki o dengeyi bulmanız gerekiyor.

5- Kısayol

Bir işe girişip kısa yoldan başarılı olmaya çalışırsanız büyük ihtimalle ya başarısızlıkla ya da ona yakın bir sonuçla karşı karşıya kalacaksınız.

Hedefinize 5 senede ulaşın demiyoruz ama yolu kısaltacağım diye de giriştiğiniz işi ya da her neyse onun sonunu hazırlamayın.

Başarılı-İnsanlar

6- Herkesi Memnun Etmeye Çalışmak

Eğer herkesi memnun etmeye çalışırsanız, herkes yaptığım işi beğensin diye uğraşırsanız çok güzel bir şekilde başarısızlık yolunuzu hazırlarsınız.

Bir başarıya ulaşmış insanlar herkesi memnun etmeye çalışmaz. Temel müşterilerine ya da işinin belli bölümleri için, milletin istedikleri değil de kendi hedefleri için uğraşırlar.

Kendinizi mutlu  etmek yerine başkalarını mutlu etmeye çalıştığınız vakit işlerin ne kadar az etkili ve ne kadar yavaş ilerlediğini zor yoldan öğrenmiş olacaksınız.

7- Değişimi Engelleme

Azim, başarı elde etmek için çok önemli bir unsurdur. Şöyle bir şey de var inatçılık ile belirlenen bir görünüm arasında ince bir çizgi vardır. Kalıcılık, hedeflerinin üzerine belli bir çizgide gitmek sana yardımcı olabilir.

İnatçı olmak, fikir değiştirmeyi reddetmek veya bir durumun gerçeğini görmeyi reddetmek seni şüphesiz başarısızlığa götürecektir.

8- Anlık Eğlence, Rahatlık

Eğlence olayını ertelemek zor olabilir ama şu hayatta bir şey elde etmek, hedeflerine ulaşmak istiyorsan sıkı bir çalışma gerekecek.

Yani bir diziyi izleme, özellikle 3 saatlik Türk dizilerini, yabancı dizi izleyeceksen  de İngilizce altyazılı izle hiç olmazsa sana bir şey katsın.

Tabi bırakın rahatlığı, eğlenmeyi demiyoruz yukarıda bahsettiğimiz o dengeyi bulun yeter..

9- Tutkun olmadığın bir şeyi yapmak

Özellikle günümüzü dikkate alırsak mezun olduğu bölüm ile ilgili bir kariyer yapmıyor. Yani insanların önemli bir kesiminin herhangi bir tutkusu, zevk aldığı bir şey olmadığından bu durumda oluyor. Sevmediği bir işe her gün gidip gelmek sizi zihinsel, psikolojikmen çöküntüye götürecektir.

Deneyin her şeyi, tutkunuz olan şeyi arayın. Bulduğunuzda zamanın buna değdiğini göreceksiniz.

10- Yalan Söylemek

Dürüstlüğün önemli bir kavram olduğu konusunda bir şey demeyeceğim ama bazen kötü seçimler, tercihler yapabiliyoruz.

Akıllı, başarılı insan bu seçimleri yaptığında, ayağı bir kez kaydığında yalan söylemenin hiçbir manası olmadığını ve kendilerinin saygınlığı, güvenirliğinin azaldığını görecektir.

Eğer yanlış bir tercih yapacak olursanız bu yalandan dolayı olmasın.

11- Başkası olmaya çalışmak

Bu konuya gelecek olursak sadece iş sektörü değil direk hayatınızın tüm alanlarında kendiniz olun. Bir başkası olmaya çalışmak, sevmediğiniz şeyleri seviyormuş gibi yapmak ya da buna benzer durumlarda karşı tarafa samimiyetsiz, yapmacık gözükebilirsiniz.

Bu da size karşı olabilecek bütün saygıyı elinin tersiyle itmek gibi bir şey olur. Yani bir tavrınız, çizginiz olsun, bir farkınız olsun en önemlisi hedefiniz olsun.

12- Suçlu Aramak

Bir hata yaptığınızda, duvara tosladığınızda, düştüğünüz zaman bir suçlu aramak yapılacak en saçma şey olsa gerek..

Eğer bir şeyler başarmak istiyorsanız bunu hatanızı kabullenip suçlu değil çözüm aramanız lazım. Hata yaptığınızda “Ben nerede hata yaptım? “ gibi sorular sormanız gerek suçu başkasına yıkmamanız lazım.

Yanlışlar ve çaresizlik içinde dolanmayın. Bunların üstesinden gelip yolunuza daha iyi bir şekilde devam edin..

Yazımızın sonuna geldik yazdıklarımız alın kavrayın ki zor yoldan tecrübe etmeyin. Sevdiğiniz işi bulmanın 5 sırrı adlı yazımızı okumak isterseniz buradan ulaşabilirsiniz. İnstagram

Written by Girişimci Biri

Yerinde durma ;Hedef büyük..

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

sevdiğiniz iş

Sevdiğiniz İşi Bulmanın 5 Sırrı

alışkanlık

Alışkanlık – Sahip Olmanız Gereken 15 Mükemmel Alışkanlık