fbpx

Instagram’dan Para Kazanmak ve Hesap Büyütmek – 2020

Instagram’dan Para Kazanmak ve Hesap Büyütmek – 2020

İstikrarı koruyarak ve kaliteli içerik üreterek Instagram sayesinde her yerden ve her zaman para kazanmanız mümkün. İstikrarı ve kaliteyi korumanın yanı sıra belli başlı bazı kurallara uymanız gerekecek. Yazımızda ilk başta birkaç tavsiye niteliğinde ipuçları vereceğiz. Ondan sonra da Instagram’dan para kazanmak adı altında bilgi ve 3 yöntemden kısaca bahsedeceğiz

Instagram Hesap Büyütme Tavsiyeleri

Öncelikle kurduğunuz hesabın biyografisini boş geçmememiz lazım. Biyografinizde yazdığınız mesaj harekete geçirici bir mesaj olması lazım. Emoji kullanarak da bu mesajı destekleyebilirsiniz.

“Ücretsiz Kurs”, gibisinden hedef kitlenizi çekecek cümleler, ifadeler..

Hashtag

Dikkat etmeniz lazım Instagram gözünde kullandığınız hashtag uzunluğu ve sayısı çok önemli. Bu özelliklerin yanı sıra banlanmış, yasaklanmış olanları kullanmak hesabınızı algoritma gözünde düşürecektir. Her ne kadar 30 adet kullanabilme hakkı tanımlanmış olsa da kullanmanızı tavsiye ettiğimiz sayı adedi 9 ile 13 arasıdır.

Profil oluşturmak

Hesabınızı oluşturacağınız zaman, çok iyi ve profesyonelce oluşturmanız lazım. Bu tarz bir profilde ise şunlara dikkat etmeniz lazım:

Seçtiğiniz kullanıcı adı, hem kolay hem akılda kalan hem de düşündüğünüz alan için uygun olması lazımdır. Mesela girişimcibiri gibi bir kullanıcı adı seçtiğiniz, bu ismin yanında Profil resminiz de gayet ilgi çekici olması lazım. Bu ikisini de tamamladıktan sonra post tarzınızın şekli, yöntemi tamamı ile size özel olmasını özen gösterin.

Paylaşımlarınızda nasıl bir tema kullanacağınıza karar verin. Görsellik, Instagram’da öne çıkan bir kavram diyebiliriz. Bu nedenle de oluşturduğunuz gönderilerin belli bir konsepti, teması olması lazım. Hesabınızın bir kimliği, bir markası olan temayı oluşturmak sizin için çok önemli.

Bu temayı oluştururken ise;

Kullanacağınız renkler, gönderideki tasarımınızın şablonu ve tabii içeriğinizin ne olduğuna dikkat etmelisiniz. Postlarınızı doğru zamanda girmeye çalışın. Bir İşletme hesabı açtığımızda istatiklerinizi de göreceksiniz. Bu istatikler doğrultusunda takipçinizin en çok aktif olduğu zamanlarda gönderilerinizi girmeye bakın.

Hesabınızı bir iş gibi yönetin. Büyümesini istiyorsanız gerçek manada özen göstermek zorundasınız. Gerek istatistikleri doğrultusunda hareket etmek, gerek ise özgünlük ve kaliteyi kovalamak gibi konuları dikkat etmeniz gerekiyor.

Para kazanmak

Instagram’dan para kazanmak konusuna gelecek olursak..

Bu durum genelde kaç takipçiniz olduğu, güvenilirliğiniz, deneyiminiz ve sahip olduğunuz kitleye göre değişir. Instagram üzerinden birçok yöntem ile para kazanılabilir. Bunlardan hangisini uygulayacağınız tamamen size kalmış. İster hesabınızı bir gelir modeli üzerine kurarsınız, isterseniz de içerik üzerinden bir gelir modeli oluşturabilirsiniz.

Kaç takipçi gerekir?

Instagram

Bu gelir modellerinden 3 tanesini örnek olarak vereceğiz. Bundan önce “Instagram’dan para kazanmak için kaç takipçi gerekir?” sorusuna cevap verelim. Sıfırdan başlayacağınızı göze alırsak bu 0’ın 1.000.000 olmasına gerek yok. Aynı şekilde, aslında düşündüğünüz kadar yüksek takipçilere de sahip olmanıza gerek yok. Takipçiden öte pazarlamaya çalıştığınız ürün, kitle ve sahip olduğunuz içerik kategorisi gibi konular bu konuyu belirler. diyebiliriz.

Mesela diyelim ki danışmanlığını yaptığınız bir konu üzerine 5-10 binlik bir hesaba sahipsiniz. Bu hesaptan da gelir elde etmeniz mümkün. Bunu ister dijital bir içerik üreterek olsun, ister de online danışmanlık yaparak kendinize ek gelir veya ana gelir oluşturmanız mümkün.

Para Kazanma Yöntemleri

Dediğimiz gibi Instagram’ı aracı kılarak birçok yöntem ile gelir elde etmeniz mümkün. Biz bunlardan üçünden şimdi bahsedeceğiz.

Bunlardan birisi satış ortaklığı

Satış ortaklığını tanımlayacak olursak; basit bir şekilde bir şirketin veya kişinin size sunduğu link ile kendi hesabınızda pazarlayarak komisyon bazında para kazanmaktır. Bunlar ise ya link sahibi ürün satar ve siz bu ürünü sattığınız da bir komisyon alırsınız. Ya da verilen linke tıklama gibi aksiyonlar gösterdiğinde anlaşılan düzeyde komisyonları alırsınız.

Link paylaşımı hem hikayeden yukarı kaydır yöntemi ile, hem de biyografinize koyacağınız link ile yapabilirsiniz. Türk ve yabancı olan birçok ünlü firma satış ortaklığı programına sahip. Siz de Bu programlara başvurarak bu yöntemi uygulayabilirsiniz.

Eğer ki bu gelir modelini kullanmayı düşünüyorsanız hesabınızı ve içeriklerinizi bu gelir modeli üzerine kurmayı düşünmelisiniz.

Artıları

· Az sermaye gerektirir, ürünleri tanıtmanız için bir site veya Instagram sayfası oluşturmanız yeterli.

· Aktif bir iş gibi üstüne durmanız gerekli değil, ürünü zaten üreticiler yapıyor.

· Mevcut işinizden ayrılmanız da gerekli değil.

· Herhangi bir afiş, tasarım da oluşturmanız gerekli değil.

· Size pasif gelir sağlar. Gece uyurken bile para kazanırsınız.

 Eksileri

· Gelir garantisi “kesinlikle” yok

Dijital İçerik

Instagram

Bu her şey olabilir; e-kitaplar,online kurslar hatta fotoğraf ve video satışı bile olabilir. Instagram üzerinden elde ettiğiniz takipçilerinize de bunları pazarlayabilirsiniz.

Sadece satış üzerine kendi işinizden ziyade farklı birinin, firmanın işlerini halletme üzerine de olabilir.

Mesela benim ilk zamanlarımda 2 farklı Youtube kanalının videolarını montajlıyordum. Birinin Instagram hesabının postlarını düzenliyordum. Bu tarz işler de yaparak kendinize müşteri çekebilirsiniz.

 Artıları

· İstediğiniz yerden çalışabilirsiniz.

 Eksileri

· İş garantisi olmayabilir.

Sponsorluk

Instagram’da yüksek takipçilere ulaştınız diyelim. Hatta yüksek takipçi meselesini de geçip direk size konuyu anlatayım.

İngilizce öğrenmeye yönelik bir içeriğe sahipsiniz diyelim. Bu konsepte veya ingilizce ile alakalı bir konsepte sahip içerik üreticilerinde de Cambly reklamını görmüşsünüzdür..

Bu tarz işler sponsorluk kavramına giriyor. Yada makyaj malzemelerini tanıtan fenomenler gibi…

Bu yöntemi sosyal medyanın her alanında yapabilirsiniz. Sadece Instagram değil, Youtube ve diğer içerik üretme platformlarında da bu tarz sponsorluklar elde edebilirsiniz.

 Artılar

· Minimal Çalışma

· İyi Komisyonlar

 Eksileri

· Sadık bir kitleye sahip olmanız gerek.

· Bu gelir kaynağını oluşturmak zor olabiliyor.

3 adet paylaştık ama Instagram’ı birçok iş modeline entegre ederek hem olan gelirinizi arttırabilir, hem de ek bir gelir kaynağı oluşturabilirsiniz. Ama tabi ben şu modelden yapacağım diyerek hesap açmak hesabınızı büyütmek konusunda sıkıntıya sokabilir.

Instagram’ın takip ettiği -yukarıda bahsettiğimiz hashtag kuralları gibi- belli kurallar var. Instagram hesabınızı büyütme ve para kazanmak için hem bunlara hem de işin teknik kısımlarına hakim olmanız gerekecektir. Merak ettikleriniz için Instagram adresimize mesaj atabilirsiniz.

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments