fbpx

İnovatif Düşünmek ve Bunun Yolları

İnovatif Düşünmek ve Bunun Yolları

İnovatif düşünmek, hayal ettiklerini gerçekleştirmek, değerli fikirler ortaya koymak, topluma faydalı bir bilgi üretmek diyebiliriz. Günümüz teknolojisini de ele aldığımızda bilgiye ulaşmak basit bir iş haline gelebiliyor. Gerek normal hayatınızda gerekse iş hayatınızda çözüm odaklı ve fayda sağlama için inovatif düşünmemiz gerekecektir.

Bunun için ise değişimden korkmayan, üstüne giden, hayal gücü geniş ve biraz da girişimci ruhlu olmak gerek.

Yeni fikirler, yollar, yapılmamış üstünde çalışma için hayal gücü gerekecektir. Elimizde bu gibi unsurlar varsa cesurca kafanızdaki fikirleri, hedeflerinizi gerçekleştirmeye başlayabilirsiniz. İnovatif düşünme, geniş bir bakış açısıyla birçok kişiden farklı düşünebilme ve yeni fikirler üretebilmektir. Elinizdeki o değerli hayal gücünüzle düşünebilmek ve hayata geçirebilmenizdir. Peki inovatif düşünen insanların özellikleri nelerdir?

 • Risk alabilecek cesarete sahiptirler
 • Değişimden korkmazlar
 • Sürekli çalışabilmelidir.
 • Öğrenmeye ve gelişime aç olurlar.
 • Hayal gücü gelişmiştir.
 • Başarısızlıktan ders almayı bilir.
 • Gözlem yetenekleri iyidir, meraklıdır.
 • Başkalarının fikirlerini dikkate alır.
 • Duygularını kontrol edebilir.

Günümüz teknolojisini de ele alırsak elimizde inovatif düşünceye örneklerde olacak tabi..

 • Nanoteknoloji kullanan boyalar
 • Elektrikli otomotiv
 • Güneş panelleri
 • Dokunmatik pc, klavye
 • Akıllı cüzdan( Akıllı ile başlayan birçok ürüne dersek yanlış olmayız herhalde)

Ve yazamadığımız birçok ürün.

Artık yenilikçi ve yaratıcı fikirlere herkes ihtiyaç duyuyor. Kalıpların dışında, farklı düşünmeniz lazım. Herkesin baktığı pencereden değil de farklı bakış açıları yakalamanız gerekiyor. Bunun için bir dahi veya masterlar, araştırmalar yapmış bilim insanlarına da katılmanız gerekmiyor. Demek istediğimiz yapabilmek zor değil, sadece düşünce şeklimizi değiştirmemiz ve yön vermemiz gerekiyor.

İnovatif Düşünmenin Yolları

inovatif

Düşünce şeklimize yön verecek, beyni çalıştırabilecek alışkanlıklarda fazlasıyla var. Biz ise bunlardan 5 tanesi aktaracağız.

– Haftanın her günü kitap okumaya zaman ayırmak

Sadece hafta sonları okumak veya “işte zamanım kalırsa okuyorum” modunda olmak size çok bir şey katmayacaktır. Bu yüzden günlük belki 30 sayfa sınırını aşma gibi belki 1 saat belki 2 saat zaman ayırma gibi şeyler yapmak size kalmış. Ama günlük olarak kayda değer bir zaman ayırdığınız zaman, kafadaki çarkları döndürecek ve farklı bakış açıları kazandıracaktır.

Yapabiliyorsanız yanınızda taşımak sizin yararınıza da olacaktır. Yapamıyorsanız kendinize hem normal kitap hem e-kitap ayarlar, günlük boş vaktinizde e-kitaplardan da faydalanabilirsiniz.

– Yaz yaz yaz

Aklınıza bir şeyler geldiğinde cebinizden telefonu çıkartıp not almak veya bilgisayara yazmak yerine not defteri taşımak daha faydalı olacaktır. Şahsen benim de bir not defterim var, dijital ortamdan daha özgür hissettirebiliyor. Birde ben ek olarak günlük olarak yapılacaklar bölümü de ayırıyorum ve onları gün içinde yaptığımda üzerini çizmek ayrı bir motivasyon sağlıyor.

– Hobi edinin

Instagram gönderilerimizde de bahsettik bu konuda; vücudunuzu fit tutacak, size para sağlayacak ve kafayı çalıştıracak bir hobi edinin diye..

Bu hobiniz için boş zamanlar oluşturun. Severek ve gerçekten isteyerek, emek vererek yaptığınız bir şey olsun. Size özel kaliteli bir zaman geçirin.

– İlham aldığınız şeyleri keşfedin

Herkes bazı konulardan, durumlardan ilham alır. Size özel olan bu durum ne? Bunu keşfedin ve üzerine yoğunlaşın. Bu konularda bir şeyler yapıp kendinizi daha inovatif, yaratıcı düşünmeye itin.

Bunları not etmeniz, gerektiğinde yine aynı ortamı oluşturmanız size fayda sağlayabilir.

– Geniş düşünün

Kutunun, kalıpların dışında düşünmeyin, orada yaşayın. Dünyadaki gelişmeleri, yeni fikirleri takip etmeniz size ilham sağlayabilir. Farklı bakış açılarını yakalayabilir ve hatta belki de yurt dışındaki bir fikri kendi ülkenize taşıyabilme yolunu görebilme fırsatını karşımıza çıkartabilir.

Sizin de bu konudaki fikirlerinizi yorumlara bekliyoruz. Yeni yazılarımız her zaman gelmeye devam edecektir. Bir yazı konusunda tavsiyeniz, isteğiniz varsa bize ulaşabilirsiniz.

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments