fbpx

Hayatınızdaki Yeni Adımlara Hazır Mısınız?

Hayatınızdaki Yeni Adımlara Hazır Mısınız?

Hayatınızda yeni adımlar, yeni işler, yeni maceralar peşinde koşmak isteyebilirsiniz. Belki de birden fazla girişim yapacaksınızdır –ki bu çok harika bir şey olmakla beraber yanında stres ve tükenmişliği de getirebilir. Daha önce veya şu anki durumunuzda başarılı olsanız bile hayatınızda belli çarklar değişebilir ve yeni adımlar, girişimler düşünüyor olabilirsiniz.

Bu yeni adımlarınız için gerçekten hazır olduğunuzdan emin olmanız lazım. Pek çok insanın bu adımı atmadan önce kendilerine sormayı unuttukları bazı sorular var. Bunlardan 5 tanesini aşağıya yazdık. Zihinsel ve finansal olarak buna hazır olmamanız, sizin için kötü sonuçlar doğurabilir. İlk önce kendinize sormanız gereken bu 5 soruyu vereceğiz. Sonra da aklınızdaki yeni adımları, işleri hayata geçirirken motive olmanın en iyi yollarını aktaracağız. Sorularla başlayalım o halde..

Mutlak en kötü durum senaryosu nedir?

Vereceğiniz bu önemli karar söz konusu olduğunda, beklenmedik olaylar ile başa çıkabilmeniz gerekiyor. Bir şeyler yanlış gidebilir, aksilikler yaşayabilirsiniz. Bunlarla başa çıkabilmek için kendinizi zihinsel olarak hazırlamanız gerekiyor.

Bunu da, olan durum içindeki risk faktörlerinin neler olduğuna ve bunlar ile başa çıkabilmenin yolları ne olduğunu kendinize sorarak yapabilirsiniz. Elbet bazı şeyler kontrol edemeyebiliriz. Bu yüzden en azından ufak bir plan olarak kendinizi hazır tutun.

hayat

Sosyal durum ve maliyet

Yeni bir işe girmeyi, okuduğunuz bölümü bırakıp tekrardan hazırlanmayı veya kendiniz ve kariyeriniz için farklı bir şehre, ülkeye gitmeyi düşünebilirsiniz. Bu düşünceleri düşünürken olayın finansal boyutunu göz ardı etmeyin.

Tabii başlıkta da dediğimiz gibi ek olarak olayın sosyal durumunu göz önüne almalısınız. Sosyal anlamda fedakarlıklar yapmanız gerekebilir. Birçok insanla olan ilişkilerinizin zayıflama veya ortadan kalkma olasılığını düşünün. Hatta kendiniz için verdiğiniz bu kararı desteklemeyenler, memnun olmayanlar olacaktır. O yüzden zaman zaman yalnız kalmayı göze alın.

Motive edici en önemli faktör

Hayatınızdaki bu yeni kararın sizin için en önemli motive edici faktörü nedir? Bu soruyu sorun kendinize. Çünkü bu faktörler sizi besleyecek, dik durmanızı sağlayacaktır.

Yukarıda dediğimiz gibi yeni bir işteki finansal özgürlük mü?, Sevmediğiniz bir bölümü bırakıp asıl ilgilendiğiniz bir bölüme mi yönelmek?, Kariyerinizdeki merdiven basamaklarını hızla çıkabileceğiniz bir şehre/ülkeye mi gitmek?

Bunu belirlemeniz ve zaman zaman bunu hatırlamanız size önemli bir yardımı dokunacak.

Elde edilecek kazanç

Vereceğiniz kararı verip hayatınıza dahil ettikten sonra elde edeceğiniz kazancın ne olacağını düşünün. Mesela yeni bir işteki yıllık elde edeceğiniz ciro ne olabilir?

Kararınızı vermeden önceki yaşamınıza ilave edeceğiniz duygusal, parasal, yaşamsal kazancınız ne olacak. O kararı verdiğinize değecek mi bir düşünsel olarak görün derim.

Sorumluluk

Bu yeni kararınız için çok heyecanlı olabilirsiniz. Gerçek şu ki, bu kararı hayatınıza soktuktan sonra işler toz pembe olmayabilir. Olası bir aksi durumda da başkalarını, olan durumları suçlama isteği oluşabilir.

Bu durumun karşısında gerçekten bir sorumluluk alıp çıkan sorunlara karşı durmayı, oluşacak olan duvarları tek tek yıkabilme gücünü hissetmeniz gerekir. Sorumluluk almanız gerekir.

Peki diyelim bu soruları cevaplandırdınız. İlerleyen dönemler için nasıl motive kalacağınız, sürekli olarak odaklanmış bir şekilde nasıl kalacağınız da önemli.

Bu durumu sağlamanın yolu ise şunlardan geçiyor:

Ulaşılan her hedefi kutlayın

İçinizdeki tutkunun yanmasını sağlamak ve başlangıçtaki gibi motive kalmak için ilerlemeyi görmeniz çok önemlidir. Bu nedenle kendinize bir başlangıç, haftalık, aylık gibi veya kafanızdaki büyük hedefe giden süreç için belirli küçük hedefler belirlersiniz. Yukarıda mesela bir kariyer için verilen bir karardan bahsettik. Her atılan önemli adımın ardından güzel bir ödül sağlamak kendinizi iyi hissettirir.

Bu tarz büyük hedeflerin çerçevesinde küçük hedefler koyarak asıl hedefe ilerlenebilir.

hayat

Sorunları fırsat olarak görün

Motivasyonunuzu kaybettiren, sizi düşüren durumlar tabii ki de karşınıza çıkan sorunlar olacaktır. Bu sorunları birer öğrenme fırsatı olarak görürseniz yaşayacağınız düşüşü belki de sıfıra çekeceksiniz.

Başarı hikayeleri

Kendi alanınızda veya hayatınızdaki o yeni adım ne ise, onunla ilgili başarı hikayelerini dinlemek okumak sizi destekleyecek bir durum olacak.

Rahatlayın

Her şeyi yapmak isteyebilirsiniz, bu normaldir ama kendinize zaman ayırmanız gerekiyor. Belli zaman aralıklarında nefes almanız, kafanızı dinlemeniz çok önemli. Bu yıllık kaliteli bir tatil olabilir, aylık bir şey olabilir yada günlük yapabileceğiniz koşular, kitaplar, sevdiklerinizle vakit geçirmek olabilir.

Sizin karar vereceğiniz bu dinlenme zamanlarına önem vermelisiniz.

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments