fbpx

Girişimcinin Sahip Olması Gereken Özellikler

Girişimcinin Sahip Olması Gereken Özellikler

Girişimci olmayı aklınızdan geçiriyorsanız birtakım özelliklere sahip olmanız gerekiyor. Bunlara sahip değilseniz girişimci olamazsınız demiyoruz. Ama mesele girişimci olmak değil girişimi sürdürmek, sonlanmasını önlemek. İşte bu yüzden bu özelliklere sahip olmanız önemli.

Bir kısmını sonradan geliştirmeniz mümkün olan bu özellikleri sizler için derledik. Eğer sayacağımız özelliklere sahipseniz rakiplerinizi geride bıraktığınızı söyleyebiliriz. Gelin yazımızdaki özelliklere göz atın ve ne kadar girişimci olduğunuzu analiz edin (herhangi bir sıraya bağlı olmadan rastgele listelendi):

Girişimcide Olması Gereken Özellikler

1- Zaman Yönetimi ve Planlama Yeteneği

özellikler

Birçok girişimin sonlanma sebepleri arasında yer alan zaman yönetimi sürdürülebilirlik için önem arz etmektedir. Başlangıçta projenizi planlamak için bolca zamanınız olacak. Bu süre zarfında detaylara takılmadan bir iş planı yapmanız gerekecektir. Bu sizleri ilerleyen zamanlarda nasıl hareket etmeniz gerektiği konusunda yardımcı olacaktır. Aksi takdirde zaman konusunda sıkıntılar yaşayabilirsiniz.

2- Hırslı Olmak

Hırslı olmanız girişiminizin devam etmesi açısından önemli bir etkendir. Yaptığınız işe tutunmak için sizleri tetikleyen bir duygudur. Duyulduğunda akıllarda kötü çağrışım yapmasının sebebi ise kimi zaman kontrol edilememesidir. Eğer hırsınızı kontrol ederek işinize sarılırsanız devamında başarı getirecektir.

3- Özgüven

Bu madde işe başlamadan önce kontrol etmeniz gereken bir özelliktir. Çünkü özgüveninizin olmaması sizlere risk almanız gereken yerlerde zorluk çıkarabilir. Karar vermeniz gerekmektedir ama kendinize inancınız yoksa ilerlemeniz güç olacaktır. Yapacağınıza inanın ve harekete geçin.

4- İleri Görüşlülük

İleri görüşlü bir kişilik olmanız sizlere büyük avantaj sağlayacaktır. Bu sayede hem işinizi tehdit edecek unsurları önceden görerek önlem alabilirsiniz hem de gelecek trendlerine göre kendinizi şekillendirebilirsiniz.

5- Finansal Bilgi

özellikler

Bir ürünü veya hizmeti piyasaya sunmak için gerekli şartları gerçekleştirdiniz. Sırada bunlara bir değer biçmeniz gerekiyor. Bu aşamada çok dikkatli olmalısınız. Birçok güzel girişimin bitme nedeni parayı yanlış kullanmaktan geçiyor. Bunun için yeterli bilgiye sahip değilseniz mutlaka bir uzmanla çalışmalısınız. Ürününüzün piyasa değeri ne olmalı, üretmek için ne kadar bütçe ayırmalısınız gibi sorulara cevap bulmalısınız.

Bunun için pazar araştırması yaparak işe başlayabilirsiniz. Anketler yapmak, rakiplerinizin fiyatlarını incelemek sizlere bu yolda kolaylık sağlayacaktır. Başlangıçta bunları hesaplamamanız ilerleyen adımlarda parasız kalmanıza hatta girişiminizin sonlanmasına sebep olabilir.

6-Esneklik

Yukarıda işinizi kolaylaştırmanız için bir iş planı yapmanız gerektiğinden bahsettik. Bazen planınızın kusursuz olduğunu düşünseniz de işler istediğiniz gibi gitmeyebilir.

Anlık küçük krizlerle karşılaşabilirsiniz. Bu durumda önünüzde iki seçenek olacak: Ya her şeyi bırakıp girişiminizi sonlandıracaksınız ya da esneklik gösterip şartlara uyum sağlayacaksınız. Girişiminizin başarılı olduğunu görmek istiyorsanız deyim yerindeyse krizi fırsata çevirmelisiniz. Sonuçta bu sizin hayaliniz ve ilk engelde pes etmemelisiniz.

7- Motivasyon

Çalışırken bir motivasyon aracının olması herkesin ihtiyacıdır. Bu kimi zaman bir terfi, tebrik iken kimi zaman maaş olabilir. Ancak girişimci olma yolunda bunların hiçbiri olmayabilir. Bu durumda kendi motivasyonunuzu kendiniz sağlamak zorunda kalabilirsiniz.

8- İletişim ve Yönetim Becerisi

Belki de listedeki en önemli madde bu. Hayalleriniz için ilerlerken yanınızda bir ekip ile yürüyeceksiniz. Ekibiniz bu süreçte daima yanınızda olacak. Bu süre zarfında hem etkili bir iletişim kurmalı hem de iyi bir lider olmalısınız. Çünkü güzel işler çıkarmanız için ekibinizin işi iyi yapması gerekiyor.

Bunun için sizin yönlendirmenize ihtiyaçları var. Ancak yönlendirirken yanlış iletişim kurarak tepki çekebilirsiniz. Bu yüzden doğru müdahaleler ile ekibinizle uyum yakalamalısınız.

Eğer etkili bir iletişim kurarsanız ekibinizi yönetmek de kolay hale gelecektir. Tabi ki etkili iletişimi muhatap olduğunuz müşterilerinizle, ortaklarınızla, rakiplerinizle de yakalamalısınız. Bir girişim fikrinde sürekliliği sağlamak önemlidir. Bu yüzden yüz yüze baktığınız kişilerle iletişiminizi güçlü tutmalısınız.

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments