fbpx

Girişimciler İçin Mükemmel Bir Azim Örneği – Mathias Mikkelsen ve Memory

Girişimciler İçin Mükemmel Bir Azim Örneği – Mathias Mikkelsen ve Memory
girişimci

Girişimci Mathias Mikkelsen’in hikayesiyle hepinize örnek olacağına inanıyorum. Kendisi Norveç’te yaşarken aklına Timely adında bir start-up fikri gelir ve bunu hayata geçirmek için yola koyulur. Ancak bu fikrini Norveç’te hayata geçiremeyeceğinin farkındadır. Bunun için de teknolojinin başkenti Silikon Vadisi’nin yolununu tutar.

Evet teknolojinin başkentiydi ve evet Mathias için harika bir fırsattı. Ancak çevresinde fikrini anlatacağı veya yardım isteyeceği hiçbir tanıdığı yoktu. Bunun için ise arkadaş edinmenin yollarını arar. Mathias, geliştirdiği plan ile Airbnb evleriyle odalar kiralamaya karar verir. Böylece her evde yeni bir çevre edinecekti. Planladığı gibi de gitti. Yavaş yavaş bir arkadaş çevresi edinmeye başladı.

Daha sonra kendine yeni bir hedef belirledi ve hacker evlerinde kalmaya karar verdi. Hacker evleri, teknoloji sektörüne ilgi duyan genç girişimcilerin bir araya geldiği, herkesin iş konusunda birbirine yardım ettiği bir evdi. Bu evi bulmak sandığı kadar kolay değildi.

2014’ün ortalarında nihayet böyle bir buldu. Buldu ancak bu ev 15 kişilikti ve 15 kişi de yerleşmişti. Bu evde kalmak için bir gardırop içinde hava yatağında yatmak gibi bir şartı kabul etti. Mathias, ne utandı ne de sıkıldı. Halinden gayet memnun bir şekilde tam 3 ay bu evde yaşadı.

girişimci

Mathias, bu konu için eşsiz bir deneyim olduğunu ve o evde kalmasaydı belki de şuan bu noktada olamayacağını söylüyor.

Bugün Mathias’ın Timely uygulaması dünya genelinde 160 ülkede 5 binden fazla şirkette kullanılıyor.

Girişimcilik’te Azim!

‘Öyle kahrolmuştum ki nefesim kesilmişti.’

Mathias, Norveç’ in kuzeyinde doğmuş, çocukluğunu da Oslo kentinin kasabasında geçirmiştir. Herkesin çocukken bir hayali vardır. Büyüdüğünde gerçeklerle yüzleşilir ve o hayaller çocukluk hayali olarak kalmaya devam eder. Mathias da çocukken profesyonel bir futbolcu olmak istermiş. Büyüdüğünde ise bilgisayar programcılığına eğilimli olduğunu fark etmiş ve bu alana yönelmeye karar vermiş.

Bu kararı haklılığını daha ortaokul çağındayken göstermiş.  Parça parça iş teklifleri gelmiş ve internet siteleri tasarlamaya başlamış. Ailesinin bu zamanlar çok onayladıkları söylenemez. Ancak bu işten para kazanmaya başlayınca fikirleri değişmiş.

Mathias bu kazançlarının devam etmesi üzerine 18 yaşında okulu bırakma kararı alır. Bu kararının ardından Oslo’da birbirinden farklı dijital tasarım şirketinde çalışmaya başladı. Norveç Havayolları, Unicef gibi kurumsal firmalarda çalışmasına rağmen, o bir türlü tatmin olmuyordu. Çünkü kendi işinin patronu olma niyetindeydi.

girişimci

İşte bunun için Timely, 2013 yılında kamuoyuna duyuruldu. Facebook üzerinden reklamları yayınlandı ancak arkadaşlarının beğenilerinden öteye gidemedi. Bu onun için adeta bir yıkım olmuştu. Tüm varlığını bu iş için harcamış, gece gündüz çalışmış, ancak tek bir müşteri edinememişti. Bu süreci kendisi “Öyle kahrolmuştum ki adeta nefesim kesilmişti” şeklinde tanımlıyor.

İşte her şeyin bittiğini düşündüğü o anda ani bir kararla son hamlesini yaptı. Hamle mi yapmıştı, kumar mı oynamıştı bilmiyordu, ancak başka çaresi kalmamıştı. Evini satarak Silikon Vadisi’ ne yerleşti.

Hacker evi serüveninden sonra Hindistan’dan bir programcıyla birlikte uzun soluklu çalışmalar yaptı. Şansını 2. kez denedi ve evet, satış yapmayı başardı. Satışlar ufak ufak artıyordu.

Şuan 45 çalışanı var

Mathias, Silikon Vadisi’ deki satışlarına bir yıl kadar devam ettikten sonra doğduğu şehre, Oslo’ ya geri dönmeye karar verdi. Dönerken de uygulamasının adını Memory olarak değiştirdi. Oslo’ ya döndüğünde start-up firmaları yeterince çok değildi. Ancak şuan Oslo, bu sektör için muazzam derecede gelişmiş bir yer.

Memory günümüzde 45 kişiyi bünyesinde barındırmakta, yıllık satış rakamları ise 2 milyon doları geçen bir firmadır.

Cardiff Metropolitan Üniversitesi’nden Profesör Brian Morgan, Mathias’ın başarı hikayesini anlatırken girişimci adaylarına da tavsiyeler vermeyi ihmal etmiyor. Kişiler yolun sonu ne kadar karanlık görünse de orayı aydınlatacak ışığı ve inadı kendilerinde görmeliler. Bu zorlu yolda devam edecek güce ve yeteneğe sahip olmak çok önemli. Gardırop içinde başlayan bu öykü her girişimci için mükemmel bir azim örneği.

Mathias ise o günleri anlatırken “Delice ama süper keyifli zamanlar” olduğundan bahsediyor. İstediği işi yaptıktan sonra günün kaç saati uyumuş olduğunuzun çok da bir önemi yok.

Umarım kendisine ve fikrine inanan Mathias’ın başarı hikayesi, size de ilham olmuştur. Hayatta mutlu olduğunuz işi yapmanız dileğiyle…

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments