in

Webrazzi 2018 ödülleri – Yılın Girişimcisi

webrazzi
webrazzi

Webrazzi Ödülleri

Elbette Webrazzi ödüllerinde aday gösterilen insanlar var. Ama biz ilk 3’e giren girişimcilerden ufak bir özet geçerek bahsedeceğiz.

Bu isimler yani Emre Ulusoy, İbrahim Akman ve Sertaç Taşdelen arasından yazarken sıraladığımız gibi 1. olan Emre Ulusoy’dan anlatmaya başlayalım..

Emre Ulusoy – Hadi

webrazzi

Zamanımızın eğlence anlayışı, teknoloji eğilimleri sürekli değişiyor. Hadi Bilgi Yarışması bu değişime ayak uydurup Türkiye’nin internet üzerinden yayınlanan ilk canlı ve sunuculu bir para ödüllü bilgi yarışması oldu.

3 milyon gibi bir kitleyi aşan, 500 bin insandan fazlası aynı anda yarıştıran bir yarışma haline geldi.

Peki bu Hadi’ nin kurucusu kim? Kurulma hikayesi ne?

Webrazzi’nin oylamalarında yılın girişimcisi olarak 1. Olan Emre Ulusoy, Gökhan Örün ve Lena Software ile birlikte “Hadi” yarışmasının kurucu ortaklarından birisi.

Eğitim hayatı ise İTÜ Bilgisayar Mühendisliği’nden mezun olan Emre Ulusoy, İTÜ’nün ardından Koç Üniversitesi’nde MBA master programını yaptı.

Ardından Amerika ve daha sonra ise Türk Telekom’da dijital ürünler departmanında pazarlama ve satış görevleri aldı. Girişimciliğe başladığı dönemlerde Gökhan Örün ile tanışan Emre Ulusoy, Hadi’yi yükseltmeye devam edecek.

Hadi’nin Hikayesi

Normalde girişimci fikrini üretir, derler, tasarlar sonra ise bir yatırımcı arayışına girer ama bu sefer yatırımcı yani prodüktör Nick Reed fikri Emre Ulusoy’a ulaştırıp başlangıcı vermiş oldu.

Oluşturulan saatler yani 20.30’da yapılmasının sebebi ise TV dünyası ile yarışmak, mücadele etmek yerine arada oluşan zamanı değerlendirerek daha fazla kullanıcıya ulaşmak istediğini aktarıyor Emre Ulusoy.

Verilen ödülleri ise bulunan yatırımcılar, reklamlar aracılığıyla sağlanıyor.

İbrahim Akman – Masomo

Kendisi 34 yaşında olup Anadolu Üniversitesi’nden maliye mezunu olan İbrahim Akman,  toplam 13 senedir son 6 senesini ise profesyonel olarak internet girişimleri yapıyor.

Hobi olarak gördüğü girişimlerinden önce İzmir Bornova Belediyesi’nde çalışıyordu.Dediğimiz gibi son 6 senedir profesyonel hayatının sonucu İzmo Bilişim oldu. Ardından Webtekno gibi büyük çaplı bir kitle oluşturan bir girişim.

Tabi onun hikayesi ve başarısı ayrı bir konu ama ufak bir bahsedelim;

Gelişen internet dünyasına ve internetin diline ayak uydurmayı başaran İbrahim Akman, dergi tabanlı firmaların aksine internet tabanlı, gençlerin sevdiği dilde yani haber kurumlarının samimiyetsiz dillerinin aksine samimi bir ortam oluşturmayı hedefledi ki 2 yılını doldurmaya bakarken ilk Türkiye’de en çok ziyaret edilen ilk 100 siteden biri olmayı başardı.

webrazzi

Ardından ise Erdem Yurdanur’un İngiliz ortaklarıyla kurduğu Londra merkezli bir şirket olan Masomo ile ortaklık yaptı.Bir bulmaca oyun şirketi olan Masomo, daha önce Türkiye’de milyonlara ulaşan Online Kafa Topu’nu şirketin network bağlantılarını kullanarak sadece Türkiye değil  dünya çapında bir oyun yapmak istemiştir. İlerleyen görüşmeler sonucunda ise iki taraflı bir ortaklığa varıldı.

Böylelikle İbrahim Akman, Masomo’nun ortağı oldu ve iki tarafın eli güçlenmiş oldu. Son olarak ise 3.  ödülün sahibi olan Sertaç Taşdelen’den de bahsetmek isteriz.

Sertaç Taşdelen – Faladdin

Faladdin, insanların falını gönderdiği bir uygulama diyebiliriz. Kurucusu Sertaç Taşdelen ise herhangi bir şekilde fal gibi şeylerle alakası yok.

Kendisi Bilkent Üniversitesi İşletme bölümü mezunudur.22 yaşlarında ise Dubai’de  uluslar arası bir şirkette yönetim danışmanı olarak iş dünyasına giriyor. Girmekle kalmıyor kariyerinde yükseliyor.

Gelelim girişimcilik hikayesine, Faladdinden önce Binnaz Abla sitesini kuruyor ki bu site Türkiye’nin ilk online fal hizmeti veren web sitesidir. Sitenin ismi ise Sertaç Taşdelen’in annesi Binnaz Hanım’dan geliyor. Binnaz Hanım’ın kendisi çok güzel fal baktığından arkadaşları kahve içerken Binnaz Hanımı andığından Sertaç Taşdelen’in her girişimci gibi neden ben bunu paraya dökmüyorum deyip siteyi kuruyor.

webrazzi

Daha sonra ise iyice yurt dışına yayılan site telaffuz sıkıntı nedeniyle Faladdin gibi bir proje öne çıkıyor.

Şimdi diceksiniz falmış tarotmuş böyle saçma şeyler- demeyin saçma olabilir ama burada yapılan hikaye, başarı ilham verecek bir girişimcilik örneğidir. Tabi sadece Faladdin’in kurucu Sertaç Taşdelen’den bahsetmiyoruz. İlk 3 teki girişimcilerden bahsediyoruz. Bize düşen tebrik etmek ve başarılarının devamını dilemektir…

Okumak isterseniz bir önceki yazımız olan ve gerek yurt dışı gerekse Türkiye’de önemli işler başaran 3 Türk girişimciden bahsettiğimiz yazımıza buradan ulaşabilirsiniz.

Written by Girişimci Biri

Yerinde durma ;Hedef büyük..

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

3 türk girişimci

3 Önemli Türk Girişimci

topluluk-önünde-konuşma-korkusu

Topluluk Önünde Konuşma Korkusunu Yenmenin 4 Yolu