in

Üniversite Diplomasına Gerek Kalmadan Para Kazanmanın 5 Yolu

üniversite

Türkiye’deki eğitim sistemini tartışmayacağım ama adam akıllı bir eğitim sistemi var diyebileceğimizi zannetmiyorum. Günümüzde insanlar,  gerek bizim ülkemizde – ki fazlasıyla olduğunu düşünüyoruz – gerekse başka ülkelerde üniversitede okudukları bölüm haricindeki işlere yöneliyorlar ya da yönelemiyorlar.

Öğrencilerin daha iş hayatına başlamadan sahip oldukları borçları ve iş piyasasını düşünürsek üniversite diploması gerçekten buna değer mi ?

üniversite

Bu yazımızda ise elimizde üniversite diploması olmadan para kazanabileceğimiz 5 yoldan bahsedeceğiz.

  • Bir Servis İşi Başlatmak

Genellikle bir hizmet işine başlamak için en iş türlerinden biridir. Masraf olayı fazla yok ve başlamak için ise öyle bir ekip kurmana gerek yok ve hatta bir web sitesine ihtiyacınız yok. Para veya bir ekip yerine insanların size tekrar ve tekrar iş fırsatı sunabileceği bir beceriye ihtiyacınız var.

Mesela bir tasarım işi yapmak için photoshop gibi programlar üzerindeki yeteneklerinizi geliştirebilirsiniz veya sosyal medya üzerine danışmanlık türü işler için kendinizi geliştirebilirsiniz.      

Bir başka seçenek ise yazılım alanında kendinizi geliştirip insanlar için belli başlı uygulamalar yapabilir veya android ve ios platformlarına oyunlar yapabilirsiniz.

  • Gayrimenkule Yatırım Yapmak

Yeterince ön sermayesi olan herkes gayrimenkule yatırım yapabilir ve kiralık emlak işine başlayabilir. Tabi bu konularda iyi bir bilgi sahibi olmak gerek ki elinizde patlamasın.

Mesela merkezi bir konumda olan, fiyatları oturmuş olan bir bölgede bir konut bulmak zordur veya aldığınız bir konutun kira yatırımı için amorti süresi uzun bir süreyse iyi bir yatırım fırsatı oluşturmaz.

Tabi bu gibi ufak bilgileri, işin tekniklerini, fırsatlarını yani başlı başına bütün olayı sağlam kavramanız gerekir.

üniversite
  • Kirala

Kiralama işi için bir kiralık mağazası kurmanıza gerek. Bunun yerine zaten evinizde olan şeyleri kiralayabilirsiniz. Günümüzde kiralama olayı popülerleşmeye başladı.

Araba, kamera ve ekipmanlarını, bisiklet veya kampçılık gibi şeylerle uğraşan insanlara ulaşıp eşyalarınız kiralayabilirsiniz.

Airbnb gibi girişimlerle evinizi hatta odanızı şehrinize gelen turistlere kiralayabilirsiniz veya çok seyahat eden biriyseniz blablacar gibi girişimlerle araba koltuğunuzu kiralayıp ek gelir sağlayabilirsiniz.

  • Bir Konuda Uzman Olun

Günümüzde artık online eğitimler artmakta ve bence günümüzün eğitim sisteminden alamadıklarımızı kat kat telafi ettiğini düşünüyorum. Siz de bir konuda – artık o da sizin ilginize bağlı – uzmanlaşıp bir eğitim ağı veya eğitim şirketleri için kurs oluşturucu olarak iş fırsatları bulabilirsiniz.

Böylelikle üniversite diplomasına sahip olmadan kendinizi geliştirerek online olarak gelir sağlayabilirsiniz.

  • Bir Ürün Oluşturun

Dediğimiz gibi günümüzde internet üzerinden insanlar için ürünler üretip satabilirsiniz. Kendinizi web tasarımı konusunda geliştirip “freelance” sitelerinden veya başka platformlardan insanlar için siteler yapıp satabilirsiniz.

Programlama dilleri konusunda gelişip yine bu sitelerden ya da farklı kaynaklardan müşteriler bulup onlar için mobil, masaüstü, web tabanlı uygulamalar üretip bir gelir kaynağı sağlayabilirsiniz.

üniversite

Unity gibi oyun platformlarında uzmanlaşıp Android veya IOS için oyunlar yapıp satabilirsiniz.

Son olarak ise okul sizin hayatınızı idame ettirmenizi sağlar ama kendinizi geliştirmeniz size bir servet dahi kazandırabilir o yüzden gelişime sürekli olarak olun.

Yazımızın sonuna geldik. Sizlere üniversite diplomasını almadan para kazanma yollarını anlattık ama şunu unutmayın her şey kesinlikle ve kesinlikle sizin elinizde.

Buradan kendinize ek gelir oluşturabileceğiniz kaynakları aktardığımız yazıya ulaşabilirsiniz.

Written by Girişimci Biri

Yerinde durma ;Hedef büyük..

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

dil öğrenme

Dil Öğrenme Sürecinizi 6 Aya Düşürecek Teknikler

sevdiğiniz iş

Sevdiğiniz İşi Bulmanın 5 Sırrı