in

Yeni Milyarderler – Bodrum Katından 8 Milyar $’lık Bir Şirkete

yeni-milyarderler
yeni-milyarderler
yeni-milyarderler

Yeni Milyarderler Jared ve Smith Kardeşler

Teknoloji endüstrisinin en yeni milyarderlerinden olan  Jared ve Ryan kardeşler, Amerika Birleşik Devletleri’nin Utah eyaletinde babalarının bodrum katında bir yazılım şirketi kurmuşlardı.Şimdi ise Almanya merkezli bir yazılım devi olan SAP SE’ye tam 8 milyar dolara sattılar.Aynı zamanda kardeşler işlerinin başında durmaya devam edecekler.Şirket 2002 yılında Ryan Smith’in önderliğinde kardeşi Jared Smith, babaları Scott M. Smith ve Stuart Orgill tarafından kuruldu.Her ne kadar Ryan her zaman  Qualtrics’in göz kamaştırıcı olan işlerin ön cephesi olsa da Jared asıl adamdı.

Perde Arkasındaki Ürün Dehası

yeni milyarderler

Dediğimiz gibi  her ne kadar Ryan olayın,şirketin ismi gibi dursa da abisi Jared şirketi bu hale getiren adam diyebiliriz.Jared’in kamaştırıcı kariyeri en başında lise yıllarında Novell adlı şirket tarafından satın alınan kelime işlemci yazılımı olan WordPerfect’te staj yaparak başlamıştı.

Daha sonra ekonomi okumak için üniversiteye gitti.Mezuniyetinin ardından Juice Software adında New York’ta yeni bir işe girdi.

Utah’a eve gitmenin vaktı gelmişti..

Şirketin Kuruluşu ve Yükselişi

yeni milyarderler

Eve döndüğünde ise babasına kanser teşhisi konmuştu Ryan ise  babasıyla birlikte olmak için eve taşındı. Ryan babasıyla birlikte ,babasının bodrumunda, “bir anket ürünü üzerinde” çalışıyorlardı.Jared Smith’den ise satmalarına yardım etmesini istediler.

Jared ürünün bir işe yaramaz olduğunu söyleyip onlara ürünün yeni bir versiyonunu yaptı ve en sonunda milyonlarca insanın kullandığı bir ürün oldu.Bu olay şirkete büyük karlar kazandırıp büyük değerlere taşıdı. Ayrıca Ryan’ı , kullandığı çeşitli ürün adlarından dolayı şirketin adını Qualtrics’e değiştirmeye bile ikna etti.

Aslında kardeşler neredeyse her yönden karşıt durumda olup tartışmalardan sonra uzlaşmaya gidiyorlardı. Şirket  yükselme aşamasındayken babaları iyileşti ve babasının iyileştiği kanser merkezine tam 1 milyon dolar bağışladı.

Smith şirketin ilk mühendisini işe almasının ardından erkek kardeşi Ryan’a tekrar ayrılacağını seyahat etme tutkusunun üzerinde duracağını söylemişti. Jared, ayrıldıktan sonra Google ‘a girdi ama bir süre sonra Ryan tekrar geri dönmeye çağırdı.

Teknoloji Dünyasının Yeni Milyarderleri

Özel bir şirket olan Qualtrics, son yükseltmeleriyle değerlenmeye başladı. Şirket şimdi deneyimli liderler dahil olmak üzere 1000’e yakın çalışanı var. Sadece 12 yıl önce bodrum katında olusturulan orijinal ürünü yerine   ikinci bir nesil araştırma ürünü ve yeni bir veri analizi ürünü piyasaya sürdü.

Şirket CEO’su olan Ryan Smith, 10 yıldır şirketine herhangi bir girişim sermayesi almayı reddediyordu.Daha önce 500 milyon dolar gibi yüksek miktar teklifi reddeden Smith, geçtiğimiz hafta 8 milyar dolar gibi bir teklife satıp teknoloji dünyasının yeni milyarderlerinden olmayı başardı ve üstüne Smith ailesi şirketteki görevlerine devam edecekler.

Ek olarak sitemizde bulunan güneş enerjili perde girişiminde bulunan türk girişimciyi buradan okumak isteyebilirsiniz.

Written by Girişimci Biri

Yerinde durma ;Hedef büyük..

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Simit Sarayı – İlginç Girişimcilik Hikayesi

Bir Lider Kimdir?