in

Pasif Gelir – Uyurken Para Kazandıran 10 İş

pasif gelir

Günümüz iş koşullarında hangi sektörde çalışırsanız çalışın bir pasif gelir sahibi olmadığınız için istediğiniz paraları kazanamadığınız durumlar vardır. Ancak İnternet ortamının gelişmesi ve bu gelişmelere erişimin kolaylaşmasıyla hayalinizdeki paraların çok daha fazlasını kazanmak mümkün hale geldi.

Üstelik bu kazançların örnekleri de her geçen gün artmaktadır. İşte bu yazımızda sizler için uyurken bile kazanç sağlayabileceğiniz işleri sıraladık.

Pasif Gelir Kaynakları

E-ticaret

Teknolojinin gelişmesi ile mağazalarda gezinme ve satın alma alışkanlıkları da değişim gösterdi. Artık oturulan yerden ürün veya hizmet alma yaygınlaştı. Alınan hizmetlerin büyük kısmı niş e-ticaret siteleri üzerinden gerçekleşiyor.

Bu durum alıcıya zaman tasarrufu sağlarken satıcıya kolay yoldan para kazanmasını sağladı. Üstelik çok daha fazla tüketiciye ulaşarak ürünlerini sergileme fırsatı sundu.  Eğer siz de bir e-ticaret sitesi kurup faaliyete geçmek istiyorsanız web-hosting hizmeti, alan adı ve e-ticaret yazılımı satın alıp harekete geçebilirsiniz.

Sadece bir site alarak Türkiye üzerinden e-ticaret yapmak zorunda da değilsiniz. Amazon FBA sistemiyle ABD pazarına da satış yapabilirsiniz. Amazon FBA ise başka üreticilerden (ucuz iş gücü olan ülkelerden) tedarik ettiğin ürünleri Amazon sitesinde satmaktır.

Kargo, müşteri hizmetleri gibi unsurları Amazon’un kendisi hallediyor. Burada yaptığınız iş ise ürün araştırması yapıyorsun. Üreticiler üretiyor ve sağlanılan adrese(Amazon’un sana verdiği depoya) gönderiyorlar. Sonrası stok gibi unsurların kontrolü.

Ama tabii böyle ufak bir özet geçtik diye kolay sanılmasın. Bir kurs alarak işe başlangıç yapılması tavsiyemizdir. Kurs ve sermayenin toplamında 5 bin üstü parayla başlanılacak bir iş. Eğer daha fazlasını öğrenmek istiyorsanız İnstagram adresimizden bizlere ulaşabilir ve öğrenebilirsiniz.

pasif gelir

İçerik Sitesi

Artık kafamızdaki soru işaretlerini gidermek için başvurduğumuz ilk yollardan biri başta Google olmak üzere onun muadili olan diğer arama motorlarında arama yapmaktır.

  Sizin de bilginiz, deneyiminiz veya ilginiz olan konular varsa bu iş fikri dikkatinizi çekebilir. Bu konular hakkında içerikler de üretebileceğinizi düşünüyorsunuz uyuduğunuz yerden paralar kazanabilirsiniz.

Online Eğitmenlik

İnternet üzerinden eğitmenlik gittikçe popüler olan işlerden birisidir. Artık kurslara paralar yatırmak veya vakit ayırmak yerine birçok kişi İnternet üzerinden eğitim sitelerine şans vermektedir.

Yabancı dil, programlama dilleri gibi konularda eğitim verebilecek donanıma sahip olduğunuzu udemy, alison, udacity gibi eğitim siteleri aracılığıyla eğitimler verebilirsiniz. Uzmanlığınız olan alanda bir eğitim seti hazırlayıp bu setlere fiyatlar belirleyip öğrencilerinize sunabilirsiniz.

4. Stok Fotoğraf Satın

pasif gelir

Artık İnternet sitesi sahipleri içeriklerini ve reklamlarını yayınlamak için İnternet üzerinden hazır fotoğraflar almayı tercih ediyorlar. Fotoğraf çekmeye ilgiliyseniz ve yetenekli olduğunuzu da düşünüyorsanız günümüz piyasasında gittikçe popüler olan stok fotoğrafçılık işi sizi çağırıyor.

Eğer siz de uyurken bile para kazanmanın bir yolunu arıyorsanız çektiğiniz fotoğrafları Fotolia, Shutterstock gibi stok fotoğraf sitelerine satabilirsiniz.

5. Mobil Oyun

Mobil oyun piyasasının hem ülkemizde hem de dünyadaki kullanımı gözle görülecek derecede fazla. Üstelik bu oyunları yapmanız durumunda uygulama yapmaktan çok daha fazla paralar kazanabilirsiniz.

Eğer aklınızda daha önce yapılmamış eğlenceli oyun fikirleri varsa bunları hayata geçirerek pasif gelir elde edebilirsiniz.

6. Kripto Para

Sanal para olarak bilinen kripto paralar geçtiğimiz yıllarda gündeme oturarak birçok dev şirketlerin de ilgisini çekmiştir.

Üstelik en büyük sosyal medya şirketlerinden Facebook kendi kripto parası olan Libra’yı 2020 yılında piyasaya süreceğini duyurarak kripto paralarının gelecek vaat ettiğini kanıtlanmış durumdadır.

Siz de küçük miktarlar ile başlayarak Bitcoin, Etherium  gibi sanal para birimlerine yatırım yaparak büyüyebilirsiniz.

7. Hisse Senetleri

Eğer uyuduğunuz yerden para kazanmak istiyorsanız mevcut şirketlerden geleceği olduğunu düşündüğünüz bir şirketin hissesini alabilirsiniz.

Düşündüğünüz gibi şirket başarılı olursa hisse senetleriniz daha da değerleniyor yani paranız artıyor demektir. Böylece o şirketin ortaklarından biri olarak her gün işin başında olmadan kazanç sağlayarak pasif gelir elde edebilirsiniz.

pasif gelir

8. Youtube Kanalı

Dilediğiniz her konuda içerik bulabileceğiniz bir platform haline gelen Youtube aynı zamanda birçok kanala da ev sahipliği yapıyor. Hal böyle olunca herkes kanal açmaya can atıyor.

Ancak sanıldığı kadar kolay olmayan bu işe kendinizi adamalı iyi bir kamera almalı ve düzenli olarak ilgi alanınız ile ilgili kaliteli içerikler üretmelisiniz. Videolarınızı yükledikten sonra yıllar geçse de videolarınızdan pasif gelir elde edebilirsiniz.

9. Yatırımcılık

Yatırımcı olmak için yüklü meblağlara sahip olmanız gerekmiyor. Mantığınızı kullanarak elinizdeki sermayeye uygun yatırımlara ortak olabilirsiniz.

Daha sonra arkanıza yaslanın ve ortağı olduğunuz bu girişim fikrinin yükselişini izleyin. Unutmayın ki elinizdeki sermaye kadar hisselere sahip olabilirsiniz.

10. Ekip Kurmak

Vaktinizin tamamını iş güç peşinde koşturarak harcamak yerine hobilerinizle uğraşabilir, ailenizle geçirebilirsiniz. Kulağa hoş gelen bu fikri uygulamak için ise bir ekibe ihtiyacınız olacak. İşinizi parçalara ayırarak ekibinize dağıtırsanız hem yükünüz hafifleyecek hem de vaktiniz sizin olacak.

Tabi ki burada ekibinizi takip etmeniz de gerekiyor. İşler her ne kadar onların sorumluluğunda olsa da gidişatı bir yandan takip etmeniz gerekecek. Bunu da aklınızın bir kenarında tutarsanız uyuduğunuz yerde kazanç sağlamaya devam edeceksiniz.

Sizler için derlediğimiz bu iş fikirlerinden kendiniz için uygun olanı hayata geçirerek masa başına bağlı kalmadan hayallerinizdeki paralara ulaşabilirsiniz.

Written by Girişimci Biri

Yerinde durma ;Hedef büyük..

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Girişimciler İçin Sermaye Yolları – 2020

Sosyal Girişimcilik Hakkında Her şey – 2019