in

Mobil Uygulamadan Para Kazanmak

Her geçen gün yeni bir telefon modeli pazara giriş yapıyor. Mobil uygulama kullanımı her geçen gün artıyor. Günümüzde mobil teknolojisi bu kadar hızla ve önemli oranda artarken mobil uygulamadan para kazanmak da mümkün oluyor.

Birçok farklı firmalar, müşterileri için bir uygulama veya çalışanları için bir uygulama yaptırıyor. Bunların yanında sıradan bir kimse de bir uygulama yapabiliyor.

Tabi sadece tek bir alanda değil oyun sektöründen tutun en alakasız bir sektör de dahil her alandan mobil uygulamalar geliştiriliyor. Böyle bir durumdayken mobil uygulamadan para kazanmak, geliştirmek ve bu alanda bir hizmet vermek son derece mümkün ve karlı bir iş haline geldi.

Mobil uygulamayı geliştirme aşamasını ise 5 adımda inceleyebiliriz. Bunlar:

 • Fikir
 • Araştırma
 • Tasarım
 • Programlama
 • Yayınlama

1- Uygulama Fikri

Uygulamanızın özgünlüğü ve gelişimi açısından önemli bir adım. O yüzden fikri bulurken veya akılda olan ufak fikre neler katabiliriz mantığıyla bir çalışma yapmanız gerek. Bunu da her şeyden arınmış bir şekilde sadece bir kağıt ve kalem ile uygulama ile aklınıza gelen her şeyi yazarak yapmalısınız.

2- Araştırma

Fikrin tamamlanmasının ardından sıra araştırmaya gelir. Peki neyi araştıracaksınız?

Hedef kitlenizden fikrin özgünlüğüne, uygulamanın sağlaması gereken farklılıklardan uygulama tasarımına kadar her şeyi ince ince düşünmeniz gerekiyor.

3- Tasarım

mobil uygulamadan para kazanmak

Araştırmanız da tamam. Kafanızda bir şeyler oluştuysa tasarıma geçip ister kendi başınıza deneme yanılma yöntemiyle isterseniz de parasıyla profesyonel birine uygulamanın tasarımını yaptırabilirsiniz.

4- Programlama

Tasarım, hedef kitle ve gereken farklılıklar yani her şey hazır o zaman artık programlamaya geçebilirsiniz. Yine aynı şekilde tasarımda da olduğu gibi kodlama işini ister kendiniz  yapın isterseniz de profesyonel insanlara yaptırın.

5- Yayınlama

Uygulamanızı tasarlayıp kodladığınız da ise  her şey tamam demektir. Geriye tek bir şey kalıyor o da yayınlamak. Android cihazlar için Google Play Store üzerinden IOS platformu için ise App Store üzerinden uygulamanızı yayınlayarak aşamaları tamamlamış oluyorsunuz.

Tabi bu aşamalardan önce veya bu 5 aşamalardan bazılarına dahil olacak önemli olan bazı bilmeniz gereken  durumlar var.

mobil uygulamadan para kazanmak
 • Platform

Uygulamayı geliştirmekteki bir amacınız da olabildiğince insana ulaşmak, bu sebeple uygulamayı hangi platformda yayınlayacağınız çok önemli. Platformu belirlerken de hedef kitle gibi birçok unsuru dikkate almanız gerekir.

 • Ara yüz

Uygulamanın tasarımı, ara yüzü çok önemli kısımlardan birisi diyebiliriz. Çünkü kullanıcıyı yormayan bir ara yüz ve onu tekrar çekecek bir tasarıma ihtiyacın var.

 • Uygulama Simgesi

Platformlarda sizinle rakip olabilecek birçok uygulama olabileceğinden dolayı uygulamanızın simgesi çok önem arz ediyor. Bu sebeple, mobil uygulamadan para kazanmak için haliyle uygulamanızı ön plana çıkartmanız gerek. Bunun için ise uygulamanızın simgesini diğerlerinden farklı, öne çıkan ve çeken bir şekilde sunmanız gerek.

 • İhtiyaç

Uygulama hangi amaçta olursa olsun insanların beklentisini karşılamalı ve ihtiyacını giderecek özelliklere sahip olmalı.

 • Kullanıcı Deneyimi

Buradaki konu diyelim bir reklam aldınız ve kullanıcıların bu reklama bastıklarında nereye yani hangi siteye gideceğini belirtirseniz sizin için iyi olur. Reklam alacağım derken kullanıcıyı uygulamadan soğutmayın.

 • Geliştirme

İnsanların sürekli olarak aynı şeyi kullanmasıyla sıkılması bir olduğu gerçek. O yüzden uygulamanıza yeni ilgi çekici özelliklerle uygulamayı diri tutmanız şart.

 • Göstergeler

Nedir bu göstergeler?   Şöyle ki; mesela kullanıcı, uygulamanızın bir bölümüne girerken karşısına çıkan ekrandan uygulamanın çalışıp çalışmadığını bilmesi gerek. Sonra karşısındaki ekrandan “uygulama dondu herhalde” demesiyle çıkması bir olur.

 • Veriler

Geliştiriciler, genelde analitikleri kullanmama gibi bir hata yapar. Bu veriler, mobil uygulamadan para kazanmak için, kullanıcıları koruyabilme ve hatta kullanıcı deneyimini arttırabilmenize olanak sağlar

mobil uygulamadan para kazanmak
 • Pazarlama

Uygulamanızı duyurabildiğiniz kadar duyurabilmeniz gerek. Bunun için ise uygulamayı çıkartmadan 2 hafta veya sizin belirlediğiniz bir zaman öncesinden başlayarak uygulamanızın tanıtımını yapmanız gerek.

 • Test edin

Uygulamayı yayınlamadan önce beta gibi testlere tabi tutup uygulamanızın sorunlarını ve düzeltilmesi gereken noktalarını belirlemeniz gerekir ki yayınladıktan sonra herhangi bir sıkıntı yaşamayın.

 • Planlı olun

Uygulamanızı değişen dünyaya veya trendlere ayak uydurmak için yapacağın güncelleştirmeler de ya da küçük dokunuşlarda planlı olarak hareket edin.

Mobil Uygulama Programlama Dilleri Nelerdir?

mobil uygulamadan para kazanmak

Bazı dillerden bahsetmeden geçmeyelim

C++  dilinde programlama

Nesne tabanlı bir dil olarak bilinen C++, birçok mobil uygulama ve hatta işletim sisteminde kullanılır. C++ ile yazılan uygulamalar, yapılan geliştirmeler ve iyileştirmeler sonucunda gayet hızlı bir şekilde çalışırlar.

Objective-C dilinde programlama

Bu dilde ise  iPhone ve iPad gibi ürünler için kullanılacak mobil uygulamaların kodlanması yapılır. Bu dil ile IOS işletim sistemi için birçok uygulama geliştirebilirsiniz.

Java dilinde programlama

Mobil uygulama dillerinde, uygulama geliştiricilerinin “taşınabilir programlama dili” olarak adlandırdıkları bir dil Java

Bunun sebebi is bu dille yazılan kodların hangi platformda kullanılması gerekli olursa ona entegre edilebilir. Yazılan kodlar çok bir değişikliğe uğramadan IOS, Android,, Mac OS, Windows, Linux gibi işletim sistemlerinde kullanılabilir. Ancak eskiye nazaran kullanılımı azalan bir dil.

Bunlar sadece birer örnekti. Mobil uygulma geliştirme sadece 3 dille sınırlı olmayıp yazmadığımız dillerde mevcut.

Her şey tamam uygulamayı yazdık ve yayınladık.

Peki bu mobil uygulamadan para kazanmak nasıl oluyor?

mobil uygulamadan para kazanmak

Öncelikle uygulamamızın stratejisini belirlemek için rakiplerinizin kullandıkları gelir modellerini inceleyebilir ve hatta şurada şöyle bir gelir modeli kullanılabilir dediğiniz eksik yanlarına göre hareket edebilirsiniz.

Aşağıdan 2. sayfaya geçerek yazının devamına ulaşabilirsiniz.

Written by Girişimci Biri

Yerinde durma ;Hedef büyük..

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Satış Öncesi İkna Teknikleri

hata

Büyük Pişmanlık İçeren 7 Hata