in

Bir Türk Girişimi – PERDE ve GÜNEŞ ENERJİSİ

Güneş Enerjisinin Büyük Faydası

Yüzde yüz doğal ve ücretsiz enerji olan Güneş Enerjisi. Artık sadece çatılarda kullanılmıyor.Bireysel olarakta kullandığımız eşyalarla birlikte de kullanmak mümkün.Sırt çantası,çadır,şarj aleti,panjur,mont,yelek ve bisiklet bunlardan sadece birkaçı.

Gelişen teknoloji ile birlikte firmalar yeni ürünleri yaşamın içine dahil ediyor.Güneş enerjisi ile çalışan ürünler arasında perde de var , perde evde güneşi enegllerken bir yandan da güneşten enerji üretmesini sağlıyor. Perdenin sadece 1 M2  güneş perdesinin 5 saat güneş alması televizyonumuzun 7 saat çalışmasını sağlıyor.Bu sayede elektrik faturasında yüksek oranda tasarruf sağlamış oluyoruz.

Güneş Perdesi

Bir girişimcilik örneği olan Güneş Perdesi , Yıldız Teknik Üniversitesinin bir platformu olan YILDIZ TEKNOPARK’taki mühendisler tarafından icat edilmiştir.Patenti alınmış yerli bir buluştur.

Bu Türk malı projenin konusu konut, ticari ve kamu binalarında ve işletmelerde pencerede bulunan perdeden elektriğin üretilebildiği Güneş Perdesidir. Dikey perde, katlamalı roman perde ve akordeon perde olmak üzere üç farklı güneş perde modeli geliştirilecek olup, perdelerin güneş gören yüzeyleri fotovoltaik hücreler ile kaplanarak elektrik üretimi gerçekleştirilmesi sağlanacaktır. Elektrik üretimi gerçekleştirildiği esnada aynı zamanda perdelerin açılıp kapanması düşünülüyor.Dikey perdelerin şeritlerinin açılarının ayarlanması sayesinde  oda içerisindeki ışık şiddeti ayarlanabilmektedir.

Güneş perdeleri ile yenilenebilir enerji kaynaklarının kullanımını artacak.Bu kaynaklar arasında ülkemizin en yüksek kapasiteye sahip olduğu güneş enerjisinin yalnızca tarla veya çatılarla sınırlı kalmadan son kullanıcının kolayca kullanabileceği şekilde pencerelere kadar götürülmesi amaçlanıyor. Böylelikle güneş enerjisinin daha özgür ve daha yaygın bir şekilde kullanımın arttırılması sağlanacaktır.

Şu anda evlerde kullanılan perdeler gibi katlanabilen bir yapıya sahip olan Solar Curtain, kolaylıkla kuruluyor.En önemlisi ise 4 kişilik bir ailenin elektrik tüketiminin üçte birini karşılıyor.
Herkesin güneş enerjisini özgürce kullanmaya hakkı olduğuna inanıyoruz. Ancak günümüz şartlarında güneş enerjisini kullanabilmek için çatınızın veya bir arazinizin olması gerekiyor. Herkes bu olanaklara sahip olamayabilir. Biz herkesin güneş enerjisinden kolaylıkla faydalanabilmesi için Solar Curtain’ı geliştirdik. Her binada ve pencerede ek bir alana ihtiyaç duymadan özgürce elektrik üretebilirsiniz.

Proje kurucusu Yüksek Makine mühendisi Ahmet Fuat :”4 m2  güneş perdesi ile yılda 0.5 MVh elektrik üretiliyor.372 kg CO salınımı önleniyor.230 TL elektrik tasarrufu yapılıyor ve aynı zamanda 20 ağaç kurtarılıyor’’.

Bu bağlamda enerjisinin % 72 sini ithal eden ve yine elektriğinin % 54,74 ünü fosil yakıtlardan elde eden ülkemizde enerjide dışa bağımlığının azaltılması istenmektedir. Elektrik üretilirken daha az CO salınımı sağlayarak daha temiz bir çevrenin oluşturulmasına katkıda bulunulacaktır.Bu proje bizler tarafından desteklenmesiyle yaygınlaştırılıp seri üretime geçilmesi ülkemize büyük katkı verecektir.

güneş enerjisi

Buradan diğer girişimcilik yazılarımıza bakabilirsiniz.

Written by Girişimci Biri

Yerinde durma ;Hedef büyük..

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

FACEBOOK- Dahi Çocuk Zuckerberg

İnşaat Sektörünün Yeni Akıllı Robotları