in

Girişimci Gibi Düşünmek

girişimci gibi düşünmek
girişimci
girişimci

Girişimci gibi düşünmenizi sağlayacak ders niteliğinde bilgileri araştırdık , özellikleri , başarılı olmak için sahip olunması gereken yetenekleri ve bu yolda engellerin aşılması için bazı yöntemleri sizlerle bu bilgileri paylaştık.

Sizce sabah 9 akşam 5 çalışma stilimi yoksa girişimci ruhunu ortaya koyup istediğin saatte istediğin yerde olmak mı ? Bir girişimcinin yapması gereken rutin işler yerine çok daha farklı işleri vardır.

Buz üzerinde yürümek nasıl bir hisse girişimci olmakta böyle bir histir.9-5 çalışmaktan vazgeçerler ancak artık 7/24 çalışmak zorundadırlar. Ama bu 7/24 çalışmak asla onları yormaz çünkü severek , isteyerek ve heyecanla çalışıyorlar.

Onların patronları satış yaptıkları tüketicilerdir. Bütün maaş çeklerinin büyüklüğü aydan aya değişecektir. Bu yazılanları kabul edip hala çok çalışmak ve inovasyon için son derece istekliyseniz, girişimciler topluluğuna siz de katılabilirsiniz!

Girişimci Birinin Özellikleri

 • Planlı bir şekilde hareket edebilmeli.
 • İkna yeteneği olmalı ve ileriyi görebilmeli.
 • Uyumlu , girişken ve üretken olmalı.
 • Çalışkan biri olmalı ve kendine güvenmeli.
 • Liderlik duygusu ön planla olmalı.
 • Gerektiğinde risk alabilmeli ve sorumluluğu üstlenmeli.
 • Çok yönlü olmalı , planlı ve sorunları hızlı çözebilmeli.
 • Sosyal ve kültürel yapısı gelişmiş olmalı.
 • Hayal gücü yüksek ve Girişken olmalı.

Girişimcileri Başarılı Kılan 10 Değişmez Özellik

 • Dünyadaki tüm yeniliklerin peşinde koşarlar ve bu onların en büyük zenginlik kaynağıdır.
 • Su gibi olurlar , su gibi sabırlı , uyumlu , sinerji ve hayat kaynağıdırlar.
 • Ekip çalışmalarına yatkındırlar. Ordu gibi değil orkestra gibi örgütlenmeyi bilirler.
 • Risk almasını bilirler. Risk alanlar dünya pazarına açılırlar.
 • Başarılı Girişimcilerin en önemli özelliklerinden biri de dürüst olmalarıdır.
 • Her zaman pozitif düşünüp , ümitsizliğe kapılmazlar.
 • Onlar çekirdekte meyveyi , meyvede de ağacı görmelidir.
 • Paylaşmasını bilen ve paylaşıma açık olurlar.
 • Başarılı bir girişimci hiçbir bireyi küçümsemez.
 • Tanıştığı yabancı kişileri arkadaşa , arkadaşlarını da kardeşe dönüştürenlerdir.

Bu yolda engellerin daha aşılır hale gelmesi için düşünce yapınızı değiştirmenizi öneririm. Yazımızda sizler için bu yöntemleri de göz önüne alıp hazırladık :

1-Pozitif düşünerek bir adım sonrasına odaklanın.

Bir kuruluşun büyümesi, ilerlemesi için pozitif düşüncenin önemi çok büyüktür. En üstteki birey olumsuzluğa kapılırsa , çalışanlarında bir süre sonra bu olumsuzluğa boyun eğeceklerini bilir ve bu hatayı yapmaz.

Olumsuz hislerin iş akışını etkilememesini sağlayacak kadar akıllılar. Çalışanları motive etmek için daima olumlu bir bakış açısı içindedirler.

girişimci

2) Süper gücünüz karar verebilme yeteneğiniz olsun.

“Büyük güç, büyük sorumluluklarla birlikte gelir.” Evet yanlış hatırlamıyorsunuz Örümcek Adam filminin en sevdiğimiz repliğidir. Bize göre Girişimcilik de tam olarak böyle.

Küçük kararları bir anda verin ve büyük kararlar için daha fazla zaman ayırın kendinize. Gerektiği zaman hızlı hareket etmelisiniz.

İşlerinizi analiz etmeniz çok zaman alabilir ve yol boyunca önünüze çıkan birçok fırsatı kaçırabilirsiniz. Bu cümleyi yanlış anlamayın tabi ki karar vermek için zaman ayıracaksınız.

Deneyimli insanlardan tavsiye almalısınız.

3) Kabul edilebilir riskleri alın.

Girişimci risk alabilmelidir. Aldığı risk planladığı gibi gitmiş ise mutlu olmayı bilmeli ve istemediği şekilde çıkmaza girmiş ise bu olayı zarif bir şekilde kabul etmelisiniz.

Bu yüzyılda iş ortamına girmek , gelişmek ve gelişme pahasına risk almak çok büyük öneme sahiptir. Risk aldığınızdan emin olun.

Girişimci Biri dediğinde bunları yapmalıdır zaten. Kararınızın her zaman arkasında durun. İşiniz için en iyisini yaptığınızı düşünüyorsanız , sürekli düşünmenin gereği ve anlamı yoktur.

4) Hayallerinizden ve hedeflerinizden uzak kalmayın.

Tüm başarılı girişimciler gibi , alanınızdaki gelişmelerden haberdar olun , onlardan uzak durmayın. Bilgi edinmeye çalışın , yeterli bilgi edinemiyorsanız çevrenizdekilere gözlerinizi ve kulaklarınızı açmalısınız.

Kendinizi diğer insanlardan soyutlamayın. Uzaklaştırmayın , bunu yapmanız sizi olumsuz etkiler ve başarıya giden yolda ilerlemekte zorlanırsınız.

5) Güveninizi bir kalkan gibi kullanın.

Girişimci bir düşünce geliştirmenin en önemli yöntemlerinden biri de budur. Sahip olduğunuz yeteneklerinize koskoca bir inanç duymalısınız.

Öz güveninizi en üst seviyede tutmalısınız. Kararlarınıza şüpheyle yaklaşmaktan kaçınmalısınız. İkinci üçüncü tahminleri düşünürseniz, asla risk alamazsınız.

Girişimci Biri , gemisinin kaptanı olduğunu bilir.

Çalışanları ve yatırımcıları kaptana olan inancını yitirmemesi için asla zayıflama ve güvensizlik belirtisi göstermemelidir.

Daima onların öncüsü ve lideri olduğunu unutmamalıdır.

girişimci

“Beklentilere uygun yaşamayın. Dışarı çıkın ve dikkat çekici bir şeyler yapın!”
-Wendy Wasserstein

Written by Girişimci Biri

Yerinde durma ;Hedef büyük..

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

eğitim

Eğitim Sistemi ve Girişimciler

mutlu

Mutlu Musunuz, İstediğiniz Yerde Misiniz?