in

Freelance Olarak Oluşturabileceğiniz Ek Gelir Kaynakları – 2020

freelance-para-iş

Bu yazımızda freelance (yani serbest zamanlı, evden çalışarak para kazanma diyebiliriz) olarak çalışabileceğiniz alanları aktaracağız. Burada yazdığımız ek gelir (ilerletirseniz geçiminizi bile sağlayabilirsiniz) örneklerinde herhangi bir yeteneğiniz yoksa bile sevdiğiniz bir yönde kendinizi geliştirmenizi tavsiye ediyorum.

Öğrenciler, ev hanımları, çalışma imkanı olmayanlar veya yapacağı girişim için sermayesine katkı sağlamak isteyenler bu yollarla güzel paralar kazanabilir.

Freelance ‘de sürekli bir para akışı kolay bir şey değil.

Freelance olayı kolay gelmesin size çünkü zamanınızı verimli bir şekilde yönetmeniz gerekecek, ilgi duyduğunuz alanları iyi belirlemeniz ve bu alanda kendinizi sürekli geliştirmeniz gerekiyor.

freelance-para

Aktaracağımız 7 freelance alanından sonra 6 tane bu işleri gerçekleştirebileceğiniz sitelerden kısa bir şekilde bahsedeceğiz diyerek yazımızın asıl olayına geçiş yapalım.

1- Yazarlık

Şimdi yazarlık dedik ama kitap yazarlığından bahsetmiyoruz. Bahsettiğimiz Makale Yazarlığı diyebiliriz. Blog içerikleri, yazıları üretme konusunda, yazma konusunda iyiyseniz bazı bloglarda konuk yazar olabilirsiniz.

Konuk yazarlık olmasa bile bazı sitelerde kelime bazında makale yazarak para kazanabilirsiniz. Mesela 100 kelimeye şu kadar para vereceğim tarzında çalışmaların yürütüldüğü yazkazan.net gibi siteler var.

freelance-para

2- Blog Sitesi Açmak

Bir blog sitesi açarak para kazanabilirsiniz. Site üzerinden vereceğiniz reklamlarla kendinize bir ek gelir oluşturabilirsiniz.

Yukarıda konuk yazarlıktan bahsettik. Siz başkası için yazmak istemiyorsanız kendinize bir blog sitesi açabilme imkanınız var.

Eğer bir blog sitesi kuracaksanız işin inceliklerini her detayını öğrenmenizi tavsiye ediyoruz. Birçok kişi hevesle açıyor ama işin detaylarını bilmedikleri için yapılan masraflar, emeklere bakılmadan sitenizin hiçbir değeri kalmıyor.

Bu konudaki son tavsiyemiz ise belli bir alana yönelik bir blog kurmanız ve içeriklerinizi özgün, kaliteli ve severek yazabileceğiniz bir alan seçmenizdir.

3- E- Kitap Yazarlığı Yapmak

Artık dijital çağdayız ve sadece internete özel kitaplar çıkıyor.

Eğer siz de edebiyata ilgiliyseniz veya aklınızdaki hikayeyi, olayı akıcı bir şekilde aktarabiliyorsanız e-kitap yazarlığını denemenizi tavsiye ederim. Bunu ise wattpad gibi sitelerden yapabilirsiniz.

Sadece yazarlık değil e-kitaplar kadar sesli kitaplardan da bir kazanç sağlayabilirsiniz. Bunda ise olan kitapları güzel bir şekilde okuyarak aktarabilirseniz yine deneyebileceğiniz bir ek gelir kaynağı olabilir.

4- Hizmet Vermek

Hizmet vermekten kastımız bir hobiniz veya işinizi para karşılığı yapabilirsiniz. Örneğin upwork adlı yabancı siteler veya sadeceon adlı Türk siteler gibi çeşitli platformlarda yaptığınız mobil uygulamanızı, yazılımınızı, tasarımınızı satabilir veya yine aynı şekilde burada da makale yazarı arayanlara makale yazabilirsiniz.

5- Stok fotoğrafçılığı

freelance-para

Eğer fotoğrafçılık alanında bir yeteneğiniz varsa (veya ilginiz varsa bu yönde kendinizi geliştirip yapabilirsiniz) sizin için ek gelir kaynağı olabilir.

Belli başlı konularda, olaylarla alakalı fotoğraflar çekerek shutterstock gibi siteler üzerinden satıp para kazanabilirsiniz.

6- Airbnb

Online emlak sitesi diyebileceğimiz bu sitedeki olay dünyanın her yerinde evinizi veya kullanmadığınız, istediğiniz bir odayı kiralayabilirsiniz.

Gelen kiracılar memnun kalırsa aldığınız güzel oylarla sizi tercih eden insanlar da çoğalacaktır.

Bunu ise yüksek puan sahibi olan evleri, odaları inceleyip puanların neden yüksek verildiğini öğrenir ve kendi evinizi veya odanızı ona göre düzenlersiniz.

freelance-para

7- Programlama

Programlama dedik çünkü sadece mobil uygulamalar değil belli başlı yazılımlar yaparak ek gelir oluşturabilirsiniz. Bunları satma işini yine yukarda bahsettiğimiz upwork gibi sitelerden yapabilirsiniz.

Sadece bu siteler üzerinden kalmaz bir oyun veya herhangi bir uygulama yaparak Play Store üzerinden veya  IOS üzerinden satışa sunabilirsiniz.

Bu konuda ise ayrı olarak şunu belirtmek istiyoruz. Yazılımın ele geçirdiği şu devirde programlama dilleri hususunda bilgi sahibi olmanızı tavsiye ediyoruz.

7 adet ek gelir kaynağı oluşturabileceğiniz alanları verdik. Gelelim bunları yapabileceğiniz siteler hakkında kısa bir şekilde bilgi verelim.

Türk ve Yabancı sitelerden 3’er adet verecez.

freelance-para
  • sadeceon.com

Dublaj, Kurgu, Tasarım, Uygulama Geliştirme, Site veya Sosyal Medya hesabı yönetimi gibi birçok alanda gelir elde edebileceğiniz bir site.

  • uzmankirala.com

Burası yine aynı şekilde Tasarım, Uygulama Geliştiriciler, Yazarlık yapmak isteyenler gibi gibi birçok alanda gelir elde edebileceğimiz bir platform.

  • yazkazan.com

Bu site yukarıda bahsettiğimiz yazar kemsi ilgilendiriyor. Sitede seviye atladıkça kelime bazında kazandığınız para da artıyor.

Freelance Makale yazarlığı yapmak isteyenlerin değerlendirebileceği bir site diyebiliriz.

Yabancılara gelecek olursak;

freelance-para
  • upwork.com

Tercümanlıktan tutun tasarıma kadar çeşitli alanda gelir elde edebileceğiniz bir site.

  • freelancewritinggigs.com

Eğer İngilizceniz makale yazabilecek bir seviyede ise makale  yazarlarının iş bulabileceği bu sitede yine bir site veya başka bir şey için yazarlık, editörlük yapabilirsiniz.

  • designcrowd.com

Daha çok tasarımcıları ilgilendiren bu sitede logo dizaynı olsun, web dizaynı olsun, grafik dizaynı olsun bu gibi birçok konuda iş bulunabilir.

Yazımızın sonuna geldik. Buradan 2018’in Yılın ilk 3 Girişimcisini ele aldığımız yazımıza gidebilirsiniz.

Written by Girişimci Biri

Yerinde durma ;Hedef büyük..

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

alışkanlık

Motivasyon Öldürücü 5 Alışkanlık

dil öğrenme

Dil Öğrenme Sürecinizi 6 Aya Düşürecek Teknikler