in

Eğitim Sistemi ve Girişimciler

eğitim
eğitim

Günümüz şartlarında verilen eğitimi, eğitim sistemini biliyoruz. Peki girişimcilerin normal bir okul sisteminde, üniversitede neden başarılı değiller?

Neden bazı girişimciler resmi eğitim olayını es geçip o noktaya uğramadan geçip gidiyorlar?

Birçok girişimci üniversite okumuyor veya bitirmiyor. Hatta notlarının çok iyi olmasına rağmen üniversiteyi bırakanlar da bulunmakta. Bunun ise dünyada fazlasıyla örneği var diyebiliriz.

Gelelim girişimciler “okul” figüründe neden başarılı değiller veya neden okumayı tercih etmiyorlar. Bunun 4 sebebini açıklayacağız.

1- Onların değerlerinden biri olan özgürlükleri

     Okulu göz önüne alırsak belli bir kalıbın sistemin içinde herkese ne yapılması gerektiğini söyleyen ve hatta aynı kalıpta insanlar topluluğu oluşturan bir ortam…

Projeler, sınavlar, ödevler ve daha fazlası; insanları tek düze bir şekilde yetiştiren bir sistem.

Ama girişimcilik kısmına gelirsek senin zaman harcamak istemediğin şeylerin aksine kendi sevdiklerin ve tutkuların hakkında düşünceleri, eylemleri içeriyor.

Yani girişimci kafasına sahip olan kişilerin okul sistemi içinde kapana kısılmış gibi hissetmeleri çok normal bir durum.

Bazı insanlar yol göstermek için doğarlar, yol tarifi almak için değil.

2- Eğitim olmazsa olmazı ama resmi olan değil

eğitim

Girişimciler, önemli kararlar ve riskler alabiliyorlar. Okula gitmek ise onların başarısını garantilemeyeceği için çok farklı yollarla öğrenme arayışına giriyor.

İnternet’te hazırlanan yayınlar, sesli kitaplar, elektronik kitaplar ve İnternet üzerinden kurslar alarak okulda öğrenemeyeceği  iş ve pazarlama konusunu ya da liderlik gibi geliştirilmesi gereken mevzuları öğrenebiliyor.

Bunlar gibi çoğu öğrenme metodu, okulda bir sınıf içinde öğrenmekten daha iyi etkili olabiliyor.

 3- Kalıpların dışında olmak zorundalar

eğitim

Eğer bir girişimciysen kendini böyle nitelendiriyorsan herkesin yaptığı şeyi yaparak başarılı olamazsın.

Çoğu kişi sporla ilgilenirken veya herhangi bir işe girmeye çalışırken girişimci olan sen farklı düşünüp önündeki diğer alacağın riskleri ve yapacağın yatırımları, girişimleri göze alıp hareket etmen gerekir.

Ne yazık ki neredeyse bütün okullar öğrencilerden aynı müfredatı ve her kafanın aynı sınıfta olmasını bekliyor.

Bu yaklaşım ise insanların dar bir kalıpta yaşamasını sağlar. Yeni şeyler denemekten kaçınır ve gelişime karnı tok olur. Hayal güçleri çok zayıf olur.

İşte bu yüzden girişimciler kalıbın dışında düşünmesi hatta kalıbın dışında yaşaması gerekiyor.

 4- Başarının sınavlardan yüksek almanın olmadığını biliyorlar

Bir işten kazanılan paranın miktarı ile başarının ölçülemediği gibi notların yüksekliği de başarıyla ölçülemez.

İstediğin kadar yüksek puanlar al, kendini geliştirmediğin sürece elinden hiçbir şey gelmez. Sadece Pisagor formüllerini bilerek, bu hareket yasası şöyle, bu formül böyle diye EZBERLEYEREK bir yere gelinmez.

Eğer kendini bir girişimci olarak nitelendirip okula devam etme gibi bir karar almak istiyorsan kendini sınavların ve saatlerce olan derslerin yanında çok fazla geliştirmek zorundasın.

Tabi bu yazı, resmi eğitimi yargılamak istediğim bir yazı değil ve bu rotayı seçersen de saygı duymak gerekir ama dediğimiz gibi ister okullu ister okulsuz kendimizi geliştirmek zorundayız.

Bu dönemde yani bu çağda 21. yüzyılda para kazanmak ile ilgili yazımızı okumak isterseniz buradan ulaşabilirsiniz. Bir sonraki yazılarımızdan haberdar olmak istiyorsanız İnstagram adresimizi takip etmelisiniz.

Written by Girişimci Biri

Yerinde durma ;Hedef büyük..

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

dolar

Hamdi Ulukaya’nın 1 Milyar Dolarlık Hikayesi

girişimci gibi düşünmek

Girişimci Gibi Düşünmek