in

3 Önemli Türk Girişimci

3 türk girişimci

3 Önemli Türk Girişimci

Ülkemizin önemli 3 Türk Girişimcisini konu aldığımız bu yazımızda sizlere çok güzel bilgiler aktaracağımızdan şüpheniz olmasın.

“Yemek Sepeti” Kurucusu Nevzat Aydın

türk-girişimci

 3 çocukluk arkadaşının bir araya gelerek gerçekleştirdiği bu başarı öyküsü gerçekten okumaya değer bir ilham kaynağı.

Nevzat Aydın ve Melih Ödemiş Boğaziçi Üniversitesi Bilgisayar Mühendisliği’nden sınıf arkadaşı, Cem Nufusi ise turizmci.

Nevzat Aydın, Boğaziçi Üniversitesindeki bölümünü bitirdikten sonra Amerika Birleşik Devletleri’ne giderek Silikon Vadisi’ndeki University of San Francisco’da MBA eğitimi alır.

Bu süreçte e-ticaret ilgisini çeker. Özellikle San Francisco kentindeki paket servis olayı çok dikkatini çeker ve bu fikirden giderek hoşlanan Nevzat Aydın kafasında oluşturduğu e-ticaret sitesi projesini Türkiye’ye döner dönmez sınıf arkadaşı Melih Ödemiş ile paylaşır.

İki arkadaş öncelikle bu fikrin Türkiye’de uygulanabilirliği hakkında araştırma yapar. Yaklaşık 5 ay süren bu araştırmada insanlarla anket yaparlar, restoranlarla görüşürler.

türk-girişimci

Yaptıkları araştırma sonucunda sipariş esasına dayalı “yemek paketi” işine girmeye karar verirler. Ama bir eksikleri vardır. Restoranlara gidip onları kendileriyle çalışmaya ikna edecek birisi eksiktir. Böylelikle turizm işiyle uğraşan çocukluk arkadaşları Cem Nufusi’ yi de aralarına alarak tam kadrolarını oluştururlar ve projeyi hayata geçirmeye hazırdırlar.

2000 yılının eylül ayında 40 metrekarelik bir odada Yemek Sepeti Gıda ve Pazarlama Elektronik İletişim ve Tanıtım Limited Şirketi kurulmuş oldu.

Nevzat bey kurulan şirketin genel müdürü, Melih bey IT sorumlusu Cem bey’de satış ve pazarlamadan sorumlu olarak görev üstlenirler.

O yıllarda internet yaygın olmadığı için siparişleri almaya faks ile başlanır 2001 yılına geldiklerinde ise internete geçiş yaparlar. 26 restoranla işe başlayan yemeksepeti.com günde 40-45 sipariş alıyordu o yıllarda.

Daha sonra internetin kullanmı yaygınlaşması ile birlikte 2004 yılına geldiklerinde günde 1000 sipariş alıyorlardı. 2008 yılına geldiklerinde ise bu rakam 10.000’e çıktı ve European Founders Found’dan ilk yatırımını aldı.

Yine 2010 yılında, mobil uygulamasını da yayına geçirerek günlük 30.000 sipariş almaya başladı. Bu sırada şirkette çalışan sayısı 100 idi.

2012 yılında General Atlantik’ten 44 milyon tutarında yatırım aldı. Bu aynı zamanda General Atlantik’in Türkiye’deki ilk yatırımıydı. Günlük sipariş sayısı ise 50.000 idi.

2014 rakamlarına göre kayıtlı üye sayısı 2 milyon 900 binin üzerinde olan internet adresi günde ortalama 80 bin yemek siparişi alıyor ve ortalama hizmet verdiği kişi sayısı 220 bin civarında.

2015 yılında global yemek sipariş platformu Delivery Hero tarafından 589 milyon dolara satın alındı. Türkiye’de yapılan en büyük internet satışı oldu.

Böylelikle ülkemizin önemli Türk Girişimcilerinden oldu diyebiliriz.

Alp Saul “Pronet”

türk-girişimci

1971 yılında doğan Alp Saul, A.B.D.’de “University of Virginia”da Makine Mühendisliği Bölümü’nden 1994 yılında B.S. derecesiyle mezun olmuştur. Üniversiteyi tamamladıktan sonra iki arkadaşı ile birlikte Pronet Güvenlik Sistem ve Servis Hizmetleri Ltd. firmasını konut ve ticari işletmeler için kurmuştur.

2002 yılında, gelişmekte olan dijital tabela alanında faaliyet gösteren Next Generation Media Anonim şirketini kurmuştur. Bu şirket alışveriş merkezleri, havaalanları, metro istasyonları gibi halka açık yerlerde, dijital ekranlar üzerinden içerik ve reklam yayını yapmaktadır.

türk-girişimci

2006 yılında, Pronet Grup güvenlik görevlisi alanına girmeye karar vermiş ve kurulan Pronet Güvenlik Danışmanlık ve Hizmet A.Ş. ile bu alanda aktif olarak rol almaya başlamıştır.

2010 yılının Nisan ayında, Alp Saul, Grupanya’ya yatırım yapmış ve CEO pozisyonu görevini üstlenmiştir. Günümüzde Grupanya, Türkiye’de İnternet üzerinden satın alma işleminde başı çeken sitelerden biri olmuştur.

2014 yılında, Next Generation Media en büyük yerel outdoor şirketlerinden birine satılmıştır.

Günümüzde, Alp Saul 4 şirketin Yönetim Kurulu başkanıdır. Aynı zamanda, Gesider Yönetim Kurulu Üyesi ( Güvenlik Endüstrisi Sanayicileri ve İşadamları Derneği ) , TOBB Genç Girişimciler Kurulu yönetim kurulu üyesi (Genç Girişimciler Derneği) ve Endeavour Türkiye Yönetim Kurulu üyesidir. Bununla beraber, yerel YPO bölümü eğitim başkanıdır.

2007 yılında, Ernst & Young tarafından düzenlenen “Yılın Girişimcisi” yarışmasında son 5 finalist arasından seçilmiştir. Alp Saul, evli ve 2 çocuk babasıdır.

Sedat Kılıç – AlseMakine

türk-girişimci

Yazımızdaki son Türk Girişimcimiz Sedat Kılıç, AlseMakine‘yi 21 yaşında kurdu. Bir aile dostlarının geliştirdiği, kaynak makinelerinde gaz tasarrufu sağlayan sistemi satıyormuş Ankara’da. Ama satış yaptığı sistemin eksik olduğunu fark etmiş bir süre sonra, daha doğrusu daha iyisini üretebileceğine inanmış. Ve 2008 yılında okuldaki hocalarının da desteğiyle Economizer adını verdiği ürünü geliştirmiş. Bugün AlseMakine’nin işlem hacmi 4 milyon dolar. Bugün Aygaz’dan Renault’ya, Mercedes’ten Fiat’a pekçok kuruluş, Kılıç’ın Economizer’ını kullanıyor. Sedat Kılıç’ın başarı öyküsü nasıl başladı? Verdiği bir röportajdan dinleyelim


1985 yılında Sakarya’da doğdum. Öğretmen bir baba ve ev hanımı bir annenin ortanca oğluyum. 3 erkek kardeşiz. Babamın görevi nedeniyle 7 sene Almanya’da yaşadım. 2004 yılında TOBB-ETÜ Makine Mühendisliği bölümünü burslu olarak kazandım. Üniversite hayatımın ikinci yılında ilk şahıs şirketimi kurarak ticarete atıldım.

Üniversiteyi bitirirken makine imalatı, kopyalama merkezi,dış ticaret ve turizm alanlarında faaliyet gösteren 4 ayrı şirketim olmuştu. Şirketlerimi Ankara’da kurduğum için üniversite sonrasında ailemin yanına dönemedim.

Üniversiteden sonra Mersin’de pet şişe geri dönüşümü, Van’da elektrik ve haberleşme kablolarının imalatı üzerine yatırımlar yaptım.Şirketlerimi ALSE Şirketler Grubu çatısı altında topladım.

Şu an makine imalatı, dış ticaret, kopyalama merkezi, turizm, pet şişe geri dönüşümü ve kablo imalatlarında faaliyet gösteren 6 ayrı şirketim var.

Girişimciliğinizin yanı sıra aynı zamanda bir mucitsiniz. Girişimcilik fikriniz ilk olarak üniversitede okurken ürettiğiniz bu makine ile mi ortaya çıktı? 


Evet, ilk girişimim gaz altı kaynak makinelerinde yüzde 45 – yüzde 70 aralığında gaz tasarrufu sağlayan bir makine icat etmekti. 2008 yılında Üniversite hocalarının ve iş arkadaşlarımın da desteğiyle Süper Economizer  adlı ürünü geliştirilmesinde yer aldım, ürünümüz yerli ve yabancı birçok basın-yayın organında “Genç Mucitten Büyük Buluş” şeklinde basında yer buldu.

Haberlerin çıkmasıyla birlikte “Süper Economizer”e 22 ülkeden talep geldi. Avrupa ve Dünya Patentleri, Faydalı Model Belgesi, CE, ISO ve TSE Standartları belgeleri alınan ürünün ihracına başladık ve çok kısa sürede yüksek işlem hacimlerine ulaştık.

Aynı şekilde hayallerinin peşinden koşan, yurt dışında önemli bir yerde ve son zamanlarda da ülkemizdeki populerliği artan Udemy’nin kurucusu-bir Türk Girişimcisi olan – Eren Bali’nin başarı hikayesine buradan ulaşabilirsiniz.

Written by Girişimci Biri

Yerinde durma ;Hedef büyük..

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

korku

Korkularınızı Yenmenizin 3 Yolu

webrazzi

Webrazzi 2018 ödülleri – Yılın Girişimcisi