fbpx

“Girişimci Olma” Yolunda Dikkat Etmeniz Gerekenler

“Girişimci Olma” Yolunda Dikkat Etmeniz Gerekenler

 “Girişimci kimdir?” sorusuna hepimiz çeşitli tanımlar yapabiliriz. Risk alan, sermayesi olan, kendine güvenen, cesur, kararlı kişidir denebilir. Girişimcilik işsizliğin önlenmesinde, ekonomik büyümenin hızlanmasında ve toplumda yenilikçi yapının oluşmasında en önemli faktör olarak görülmektedir.

Evet bu sayılan özellikler bir girişimcide olması gereken özelliklerdir. Ancak sadece sermayesi var diye, kendine güveni var diye girişimci olmaya karar verilmemelidir.

Girişimcilik asla kolay yoldan para kazanma aracı olarak görülmemelidir.

girişimci

Ülkemizde girişimcilik konusu her geçen gün daha da popüler hale gelmiştir. Eskiye nazaran sosyal medyanın da etkisiyle daha fazla girişimcilik hikayeleri duyar olduk. Bu girişimcilik hikayelerinden hayranlıkla konuşulmaya devam edilenler de başarısızlıkla sonuçlananlar da mevcut.

Peki girişiminizin başarısızlıkla sonuçlanmaması için nelere dikkat etmeniz gerekiyor? Gelin bu hususları derlediğimiz yazımıza bir göz atın:

Fikrinizi İyi Belirleyin

Her girişimcinin yola çıkması için bir iş fikrine sahip olması gerekir. Ancak harika olduğunu düşündüğünüz bu hikayeler başarılı olmak için yeterli değildir. Bir iş fikriniz var ve bunu gerçekleştirmek için can atıyorsunuz. Ancak sakin kafayla oturup bu fikrin mümkünlüğünü, gerçeklik payını değerlendirmek gerekir.

Eğer bu değerlendirmeyi yapmazsak sonuçları beklediğiniz gibi olmaz. Çünkü bazen aklınıza gelen fikirlerin üstesinden gelemeyebilirsiniz. Fikrinize ne kadar inansanız da gerçekte uygulanması mümkün olmayabilir.

Tüm bunları düşündüğünüzde fikrinizin anlaşılır, hayata geçirilmesi mümkün ve üstesinden gelinebilir olup olmadığını gözden geçirmeniz gerekecektir.

girişimci

Sürdürülebilir Olduğundan Emin Olun

Gerçekleştirmek için can attığınız fikri hayata geçirdiniz. Ancak fikrin ne kadar hayatta kalacağı sizin elinizde. Fikrinizin uzun vadeli olmasını diliyorsanız plansız hareket etmemeniz gerekiyor. Eğer gidişatı adım adım planlarsanız sonuçlarından siz de memnun kalacaksınız.

Bildiğiniz İşi Yapın

Girişimci olmak için yeri geldiğinde bir takım riskler almanız gerekebilir. Ancak bu riskleri bilginiz dâhilinde olmayan bir alanda yaptığınızda sonuçları çok kötü olacaktır. Bunun için bu alanda tecrübeli kişilerle işinizi kurabilir veya ortaklık sağlayabilirsiniz.

Çünkü kar amacıyla girdiğiniz piyasada dişli rakipleriniz olacaktır ve onlarla mücadele edebilmek için satış ve pazarlama alanında uzman kişilerle çalışmanız gerekecek. Eğer tüm bunlara uyup pazara giriş yaptıysanız bildiğiniz bu işi yapmak sizi hem başarılı kılacak hem de kendinize olan güveniniz artacak

Bir Sonraki Adımı İyi Düşünün

İşletme sahibi olduktan sonra sadece o anı düşünmekten vazgeçmelisiniz. Hem kendi hayatınızı hem de çalışanlarınızın hayatını düşünmek zorundasınız. Önceden göreceğiniz her fırsat veya tehdit sizi bir adım ileriye taşıyacaktır. Bunun için mutlaka iş planı oluşturmalısınız.

İş planı gözden kaçırdığınız detayları görmenizi sağlar. Üstelik bunları kalem kalem yazmalısınız. Ne demişler “Söz uçar yazı kalır”. Ayrıca yazdığınız iş planını belirli aralıklarla revize etmeniz gerekecek. Tüm bunlardan sonra kendinizi sırtınızı bir duvara yaslamış gibi güvende hissedeceksiniz.

girişimci

Pazar Analizi Yapın

Girişimciler bir iş fikrini, bir yatırımı hayata geçirmeden önce fizibilite çalışması yapmalıdır. Bu fizibilite çalışması sayesinde iş fikrinizin uygulanabilir olup olmadığını tespit edersiniz.

Fizibilite çalışmasının ilk aşaması Pazar analizi yapmaktır. Pazar analizi sayesinde ürün veya hizmetinize ait bir pazar olup olmadığını, hedef kitlenizi, rakiplerinizi tespit edebilirsiniz.

Workshop Etkinliklerine Katılın

Girişimci olma fikriniz varsa öncesinde okumanız, araştırmanız, tecrübeler dinlemeniz gerekecek. Bunun için workshop etkinlikleri doğru adres. Bu etkinliklere katılarak yeni fikirler edinebilir, başarılı kişilerle tanışma ve konuşma fırsatı yakalayabilir, öz güveninizi arttırabilirsiniz.

Ortaklarınızı İyi Seçin

Bir işe girişirken deyim yerindeyse “yol arkadaşı ” yani ortak edinmek size kolaylık sağlayacaktır. Ancak doğru ortak ile çalışmanız çok önemli. Çünkü bundan sonra olabilecek her türlü olumsuzluk iki taraf için de maddi manevi kayıplara neden olabilir.

Olumsuzlukların üstesinden gelebileceğiniz, çalışmaya istekli, güvendiğiniz bir dostunuz varsa ortak olmak sizi huzurlu hissettirecektir.

Hukuki Ve Mali Konulara Dikkat Edin

Daha önceki maddelerde bir iş kurmadan önce fizibilite çalışması yapmanız gerektiğinden bahsetmiştik. Bu çalışma kapsamında finansal ve hukuki konulara da hakim olmanız gerekiyor.

Vermeniz gereken vergileri, almanız gereken izinleri ve birtakım yasal işlemleri takip etmeniz gerekmektedir. Unuttuğunuz her işlem sizlere küçük veya büyük cezalarla dönecektir.

Sermayenizi İyi Kullanın

Elinizdeki sermayeyi bir yatırım aracı olarak kullanmadan önce maliyetlerinizi ve harcamalarınızı kalem kalem yazmalısınız. Aksi takdirde acil bir durumda bir bakmışsınız tüm paranızı harcamışsınız.

Bunun için profesyonel destek alabilirsiniz. Başlangıçta sermayeniz sizin kıt kaynaklarınızdan biri olacak ve bunu olabildiğince verimli kullanmaya bakın.

girişimci

Pes Etmeyin!!

Evet artık son düzlüktesiniz ve kendi işinizin patronusunuz. Bunca zorluğun üstesinden gelmişken bundan sonraki zorluklar yıkılmanıza izin vermemeli. Motivasyonunuzun düşmeye başladığını hissettiğiniz an bundan önceki mücadelelerinizi hatırlayın. Şuan bulunduğunuz konum için çok uğraştınız ve kolay kolay vazgeçemezsiniz. Sizce de vazgeçmek hayallerinize haksızlık değil mi?

Gerektiğinde Profesyonellerden Yardım Alın


İşletmenizin daha iyi standartlara ulaşması için kimi zaman profesyonel destek almanız gerekecek. Kimi işletme sahipleri maliyetli olduğu için destek almaktan kaçarlar. Ancak unuttukları bir şey vardır ki onlara yaptığınız yatırımdan çok daha fazlasını kazanacaksınız.

Örneğin hukuki bir destek almazsanız cezai yaptırımlarla işletmeniz kapanma derecesine gelebilir. Aynı şekilde iş sağlığı ve işçi güvenliği için gerekli önlemleri almadığınız takdirde maddi kayıplar hatta can kayıpları yaşanabilir. Bunun sonucunda pazardaki isminiz zedelenir.

Bu yüzden gerektiğinde profesyonel yardım almayı ihmal etmemelisiniz.

Bonus- Girişimcilikte Büyük Resme Odaklanmayı Bilin


Birçok girişimcinin en sık yaptığı hatalardan biridir büyük resmi görememek. Küçük detaylarda boğulurken etrafınızda olup biteni göremeyebilirsiniz. Amacı “günü kurtarmak” olan birçok iş sahibinin yaptığı bu hata rakiplerinin öne geçmesine hatta piyasadan silinmelerine sebep olmaktadır. Bu yüzden zaman zaman yeni fırsatları gözden geçirecek, rakiplerinizi izleyecek ve en önemlisi kendinize nefes alacak vakit ayırmalısınız.

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments