fbpx

Geleceğin Teknolojileri – 20..

Geleceğin Teknolojileri – 20..

Tarih boyunca insanlar geleceğin teknolojileri konusunda birçok tahminde bulunmuştur. Teknolojiye yönelik bu tahminler sağlık, endüstri, eğitim, bilişim gibi aklınıza gelebilecek her alan için yapılmaktadır.  

Kimi zaman bu tahminler uçan araçların ve varlıkların olduğu bir gelecektir. Ancak bu tahminlere nazaran sadece teknolojide önemli gelişmeler kaydedilmiştir.

Günümüzde kendi kendini yönlendirebilen robotlara yönelik çalışmalar her geçen gün devam etmektedir. Bu yazımızda düşünmesi bile heyecan verici olan geleceğin teknolojilerini ele aldık.


1. Ses asistanları

geleceğin teknolojileri

Yapay zeka gün geçtikçe güçlenerek hayatımıza yerleşiyor. Geleceğin teknolojileri yazımızın ilki olan ses asistanlarının, ilerleyen yıllarda tüm evlerde olacağına dair beklentiler mevcut. Amazon şirketi güncel olarak Echo teknolojilerini piyasaya sürmektedir.

Bu ses asistanlarına olan talebin fazla olduğunu belirten şirketin kazançlarını kat kat arttırdığı da göz ardı edilemez bir gerçektir.

2. Crispr

Genetik hastalıkların tedavilerinin zor bazılarının imkânsız olduğunu duymuşsunuzdur. Genetik bir hastalık taşındığını duyduğunuz an her şeyin güç olduğunu ve tedavilerin faydasız kaldığını anlarız.

İşte bu teknoloji sayesinde tedavisi olmayan genetik hastalık kalmayacağı söylentiler arasında. Tıp alanındaki bu teknoloji gerçekleşirse daha çok can kurtarılacaktır.

geleceğin teknolojileri

Geleceğin teknolojilerinden birisi olan Crispr teknolojisi sayesinde olması gereken DNA düzeninden uzaklaşmış bölümleri düzelterek genetik rahatsızlıkları ortadan kaldıracaktır.

3. Robot asistanlar

Çalışmaları devam eden şirketler tarafından yapay zeka teknolojisi başka bir boyuta taşınmıştır. Çalışmalar, çeşitli alanlarda kullanmak üzere robot asistanlar yapmayı hedeflemektedir.

Knightscope ve Boston Dynamics bu çalışmaları sürdüren şirketlerin başında gelmektedir.

4. Artırılmış, Karıştırılmış veya Sanal Gerçeklik

geleceğin teknolojileri

Artırılmış, karıştırılmış veya sanal gerçeklik konusu bir yandan merak edilirken bir yandan da korkutucu bir teknoloji konumundadır. İleri teknoloji dünyasındaki gelişmelerin sonuçlarını ele alan Black Mirror serisi bu konuyu da ele almadan geçmemiş.

Bu teknoloji ile insan beyninin derinliklerine kadar inebilmiş ve bunu gerçekten farksız bir oyun kurgusuna dönüştürmüş. Günümüzde ise bu konuya yönelik Apple şirketi çalışmalarını sürdürmektedir. Son çıkardığı telefonları üzerinde de bu teknolojinin izleri mevcut.

5. Rejeneratif (Yenileyici) Tıp

Teknolojik gelişmeleri tamamen insan yararına kullanan çalışmalardan biri de yenileyici tıp. Bu teknoloji sayesinde birtakım hastalıklarla veya yaşlanmaya bağlı olarak insan bedeninde zarar görmüş dokuların onarılması mümkün hale gelmektedir.

Günümüz tıp teknolojisinde ise rejeneratif tıp denildiğinde laboratuvar ortamında kök hücrelerin aktif hale dönüştürülmesi akla gelmektedir. Aynı zamanda insan bedeni kademeli olarak sanal dünyada kopyalanacak ve hastalara nakledilebilecek.

Hayal gibi görünen bu teknoloji Organovo adlı bir şirket tarafından çalışmalar sürmektedir.

6. Sanal Para

geleceğin teknolojileri

Olumlu veya olumsuz birçok tepki ile karşılaşan “Bitcoin” adındaki sanal paralar gün geçtikçe ilgi odağı olmaya devam ediyor. Bu konu üzerine birçok kripto platformlar tasarlanmaktadır.

Endüstriyi yeni bir boyuta taşıyan HybridBlock gibi diğer kripto platformlar sanal dünya ile uyumlu ürünler tasarlamaya devam etmektedir.

Tasarlanan bu ürünler sayesinde Asya pazarına kripto eğitim ve kripto ticareti yapan araçlar sunulmaktadır.

7. Kuantum Programlama

Çoğunuz bilgisayar işlemcilerinin 0 ve 1 sayı sisteminden meydana geldiğini duymuşsunuzdur. Binary adı verilen bu sayı sistemi için bilgisayarın alfabesi demek yanlış olmaz.

Bu sayı sistemi sonucu kullanıcıların ifade ettiği komutların 0 ve 1 ile karşılıkları mevcuttur. İşletim sistemini bu şekilde basite indirgeyerek geliştirilen bilgisayarlar ne kadar başarılı olurlarsa olsunlar daha iyi noktalara gelebilirler.

İşte bu yüzden “Quantum Programlama” teknolojisi geliştirilmiştir. Böylece günümüz bilgisayarların çözmesi imkansız olan sorunlar çözüme kavuşacaktır. Kısaca bu teknolojiden bahsetmek gerekirse günümüz bilgisayarlarındaki birçok bilişim işlerinin yanı sıra bilim ve iş dünyasında kullanılabilecek uygulamaları hızlı bir şekilde yerine getirebilecek olmasıdır.

Kuantum mekaniğinin rolü büyük olan bu teknoloji için bilim adamlarının çalışmaları, Microsoft ve Google gibi dev şirketlerin bu teknolojiye yatırımları devam etmektedir.

8.Yapay zekâ ve otomasyon

geleceğin teknolojileri

Otomasyon, aklınıza gelebilecek her türlü alanda işlerin insan gücünden ziyade otomatik olarak sürdürülmesine yönelik bir teknolojidir. Aslında otomasyon sistemleri insan kullanımına bağlı olarak fark göstermektedir.

Örneğin insan gücünün yoğun olarak kullanıldığı sistemlere yarı otomasyon, makine gücünün yoğun olduğu sistemlere tam otomasyon adı verilmektedir. Firmaların otomasyon sistemlerine geçmesinin amacı hızlı ve ekonomik olmaktan ziyade pazardan ismini silinmemesini ve rekabet piyasasında geri kalmadan kullanıcılara kaliteli hizmet sunabilmektir.

Çalışmaları hız kesmeden devam eden Synapse şirketi yapay zeka teknolojisini ekonomiye taşıyarak pazar piyasasını inanılmaz noktalara getirmeyi hedeflemektedir.

Geleceğin teknolojilerini ele aldığımız bu yazımızın da sonuna geldik. Varsa bir kusurumuz affola. Yazılarımızın devamı için İnstagram adresimizden bizi takip edebilirsiniz.

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments