fbpx

Evden İngilizce Öğrenmek İçin Tavsiyeler 2020

Evden İngilizce Öğrenmek İçin Tavsiyeler 2020

Günümüzde İngilizce’nin önemini tartışmaya gerek olmadığını düşünüyorum. Dünya’nın ortak dili haline geldi diyebiliriz. Hatta, artık sizden İngilizce’nin yanında İspanyolca gibi ikinci bir yabancı dil de bekleyenler olacaktır. Biz de başta bir kurs ile veya evde İngilizce öğrenenler ve ikinci bir yabancı dile yönelenler için birkaç tavsiye verdiğimiz bu yazıyı hazırladık. Yazıyı İng. üzerinden yazdık ama tabii ki diğer diller için de uygulayabilirsiniz.

En çok konuşulan, kullanılan İngilizce kelimeleri ve kalıpları öğrenin

Bilimsel olarak birçok yapılan araştırmalar ile tespit edilen 500, 1000, 3000 kelimelik listeler oluşmuştur. Yine yapılan bu araştırmalar sayesinde günlük olarak kullanılan kelime ve kalıpları öğrenenlerin günlük konuşmaların yaklaşık %80’ini anlayabildiklerini gösteriyor. Geriye kalan kelime ve kalıpların da üzerine düştüğünüzde bu oranın arttığı da gözlemleniyor. Bu sebeple ilk başta öğrendiğiniz dilin günlük konuşulan kelime ve kalıplarını öğrenmeye bakın.

Kendi Kelime Kartlarını (Flashcards) Yap

İngilizce’de DIY yani “kendin yap” videoları, yazıları hemen hemen her konuda mevcut. Sen de bu akım  gibi kendi kelime kartlarını oluşturabilirsin. İlk defa duymuş olduğun veya öğrenme sürecinde olduğun kelimeleri ve kalıp cümlelerini bu kartlar sayesinde hızlıca öğrenebilirsiniz. Yapmanız gereken oluşturacağınız ufak kartların bir tarafına öğrenmeyi düşündüklerinin İngilizcesini arkasına da Türkçesini yazmak olacak.

Bu kartları kutu gibi bir şeyin içine koyup boş zamanlarınızda rastgele çekebilir ve kendinizi test edebilirsiniz. Her zaman İngilizcesine bakıp Türkçesini tahmin etmek yerine bazen Türkçesinden İngilizcesini, bazen de İngilizcesinden Türkçesini tahmin etmeye çalışın. Başlarda zorlansanız bile tekrar ederek İngilizcenize veya öğrendiğiniz yabancı dile katkısı olacaktır.

Yabancı Forumlara Katılın

İngilizce yazabilme ve günlük olarak kullanılan ifadeleri öğrenebilmenin diğer yolu ise Forumlarda aktif olmak. İlgi çeken konular ile ana dili, öğrenmeye çalıştığınız dil olan insanlarla tartışmalara, muhabbetlere girebilirsiniz. Neredeyse her konuda bir forum sitesi bulabilmeniz mümkün.

Aktif olan sitede ister başka kullanıcıların konularına cevap ver, isterseniz de kendiniz konu açın ve sohbet ortamı oluşturun.

ingilizce

Dizi/Film/Haber izle

Öğrendiğiniz dile ait yerel kanalları takip ederek anlamaya çalışabilirsiniz.

The Simpsons üzerinden konuşarak tek maddede iki tavsiye vermek istedik.

Dünyaca meşhur olan bu Amerikan animasyon komedisi, komik olmasının yanı sıra günlük yaşantı açısından da önem taşıyor.

Okul, iş ve sosyalleşme kavramları üzerinden gündelik yaşantılarına dair konuları ele alıyor. Bu sebeple gündelik yaşamda kullanılan kelime kalıpları da öğrenebilme şansı yakalıyorsunuz. Argo kelimeler de dahil…

İngilizce Günlük ya da Blog Tut

Kimilerine göre yazmanın verdiği bir rahatlık vardır. Bu kişiler, bunu kullanıp kendilerince öğrendiğiniz yabancı dile ait günlük veya blog açarak bir blog yazabilirler. Bu sayede gramer bilgisine odaklanmanın yanında gün içerisinde o dili kullanma şansı yakalayacaklar.

İster yarınki planlarınızdan, ister gündelik alışkanlıklarınızdan, ister ilgilendiğiniz bir konu hakkında, isterseniz de hedeflerinizden bahsedin.

Yazmayı çizmeyi sevmeyenler ise en azından her güne birer İngilizce cümle yazabilirsiniz. Hiç yoktan iyidir.

ingilizce

Anlamasanızda İngilizce dinleyin

Dil bilimcilerin dediğine göre; öğrenme yöntemlerimizin birisi için farklı bir terim varmış. Bilinçsiz yani farkında olmadan öğrenebilme. Bu yöntem anlaşıldığı üzere öğrenmeyi düşündüğünüz dili, öğrenmeye çalışmadığınız zaman gerçekleşiyor. Yani kağıt kalem alıp saatlerce gramer bilgisi kasarak olan bir yöntem değil.

Manasına dikkat etmediğimiz halde fazlasıyla o dile ait bir şeyler dinlediğimizde oluyor. Beynimiz otomatik olarak duyduğumuz dilin aksanını, kelimelerini içeriye alıyor, benimsiyor.

Bilinçsiz şekilde yabancı dil öğrenmenin ilginç tarafı ise maruz kaldığımız kelimelerin ne anlama geldiğini bilmemize rağmen dinleyerek öğrenebiliyoruz. Yapılan araştırmalara göre her dil için bu konu geçerliymiş. O yüzden anlamıyorum zaten salla gitsin demeyin, anlamasanız bile dinlemeye gayret gösterin. Arka planda rahatsız olmayacak bir şekilde İngilizce bir şeyler açabilirsiniz.

Mesela Kurzgesagt – In a Nutshell isimli youtube kanalı İngiliz aksanıyla temiz konuşan bir kanal arkada bu kanalın videolarını oynatabilirsiniz.

Kendini Kaydet

Kendi kendinizi öğrendiğiniz dili konuşurken kaydetmeniz sizin çok faydalı olacaktır. Konuşmaya çalışırken kelime ve dil bilgisine fazlasıyla odaklanabiliyoruz. Bu durumda kelime telaffuzlarında olan sıkıntılarımızı görmemize engel olabilir. O yüzden kendinizi kaydetmeniz yaptığınız her hatayı görebilme şansı ortaya doğuracaktır.

Ek olarak kendi sesinizi kaydetmeniz topluluk önünde konuşma korkusu olanlar için de faydalı oluyormuş. Bir taşla iki kuş vurmuş oluyorsunuz.

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments