fbpx

Etkili Pazarlama Teknikleri – 2020

Etkili Pazarlama Teknikleri – 2020

Pazarlama için yapılan tanım: “Kişisel ve örgütsel amaçlara ulaşmayı sağlayabilecek mübadeleleri gerçekleştirmek üzere malların, hizmetlerin ve fikirlerin geliştirilmesi, fiyatlandırılması, tutundurulması ve dağıtılmasına ilişkin planlama ve uygulama sürecidir.

Poster gibi şeyler ile başlayan pazarlama, radyo ve televizyon ile devam etmiş ve günümüz zamanında ise teknoloji ile orantılı olarak bunu dijital ortamlara bırakmıştır. Dijital ortamlara geçmesi ile birlikte yeni teknikleri de bize kazandırmıştır.

bilgisayar - Parazrlama
bilgisayar

Gelelim bu tekniklere..

İşlemsel pazarlama

 Bu teknik için direkt olarak satış sürecini odaklanan bir kampanya diyebiliriz. Ürünlerini satmak isteyen şirketler, bireyler ve gruplar tüketiciler için kuponla indirim gibi etkinlikler ile teşvik kampanyaları sürdürürler.

Bu kampanyalar da ne kadar çok duyulursa o kadar çok kazanç olacak.

Ağızdan Ağıza Pazarlama Tekniği

İnsanlar arasında olan iletişimi etkileşime dayanarak yapılan bu tekniğin olayı; müşterilerin sevdiği marka veya ürünleri, çevresindeki insanlara paylaşma ve takip ettirme odaklıdır. Mark Zuckerberg, bu teknik için Şu tanımı yapmıştır;

“İnsanlar, insanları etkiler. insanları güvendikleri bir arkadaşından aldıkları tavsiyelerden daha fazla etkileyen bir şey daha yoktur. Güvenilen bir yönlendirme reklamcılığın kutsal kasesi gibidir.”

YouTube veya Instagram gibi platformlarda yer alan fenomenlerden fazlasıyla faydalanılan bir pazarlama türüdür.

Viral Pazarlama

Bu etkili teknik, bir nevi ağızdan ağıza pazarlamayla alakalıdır diyebiliriz. Yine kazanılacak ürünü, fikri veya hizmeti pazarlayan kişinin değil de bizzat müşterinin pazarlaması amacını taşıyor.

Instagram ve YouTube gibi birçok sosyal platformlar sayesinde yapılan paylaşımlar global çapta etkileşim alıyor. Saniyeler içerisinde Dünyanın bir ucundan bir ucuna giden paylaşımlar sayesinde önemli bir pazarlama yapılıyor.

Viral pazarlamanın Dünya ve ülkemizde birçok başarılı örnekleri vardır. Bu başarılı örnekler, Bu tekniğin amacına da uyarak pazarlaması yapılan şeyleri insanlara ulaştırma konusunda fazlasıyla başarılı oldular.

Doğrudan pazarlama

Amerikan Doğrudan Pazarlama Birliği bu yöntem için şu şekilde bir ifade kullanmış:

“Herhangi bir yerden ölçülebilir bir tepkiye ve/veya faaliyete neden olmak veya müşterilerin fikirlerini etkilemek amacı ile, bir veya daha fazla reklam aracını doğrudan kullanan etkileşimli (çift yönlü) bir sistemidir”.

Bu teknik için direkt olarak müşteri hedef alan size bir kitle değil de, birey olarak çözümler vadeden, bilgi sunan, sonuç odaklı olan bir Pazarlama türüdür diyebiliriz. Adından da anlaşılacağı üzere hiçbir aracı bir şey kullanılmadan direkt olarak müşteriye odaklanacak bir pazarlama türü. Mesela e-posta üzerinden müşteriye katalog ilan veya pazarlamacılığı şeyi sunan mailler ile size ulaştırabiliyorlar. Ya da evinize bırakılan ilanlar, kataloglar ile de bunu yapabiliyorlar.

Dünya üzerinde anlattıklarımız ve anlatmadığımız bu etkili teknikleri kullanan birçok örnek var. İşte 2 örneği:

pazarlama

Mr. Clean markası yukarıda gösterilen fotoğrafta olduğu gibi yaya geçitleri üzerinden temizlik gücünü gösteriyor.

pazarlama

Yine aynı şekilde Domino’s, şehirlerdeki yapılmayan çukurları düzeltmek için kendi paralarını kullanıyor. Bunu ise yukarıda gördüğünüz gibi örnek olacak nitelikte geri dönüşü yüksek ve dahice bir pazarlama ile yapıyor.

Etkili pazarlama tekniklerini anlattığımız bu yazımızın umarız bir faydası dokunmuştur. Dijital pazarlama gibi alanlara girmek isteyenler, bu ve benzeri konularda daha detaylı araştırmalar yapmaları gerekiyor. Başarılar!

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments