fbpx

Duygusal Zeka

Duygusal Zeka
zeka

Duygusal Zekaya Sahip Olmadığınızın 11 Belirtisi

Duygusal zekanın sadece bazı kişilerde olduğunu düşünebilirsiniz. Aslında herkes duygusal zekaya sahip ancak kimi zaman fark etmesi çok güç olabilir.

Duygusal zeka seviyenizi EQ testleri ile ölçmeniz mümkün. Üzülerek belirtmeliyiz ki bu testler ücretsiz değil. Biz de sizler için EQ seviyesini düşüren davranışları TalentSmart’ın  insanlar üzerine yaptığı testleri inceleyerek belirledik.

Duygusal zeka, çok zeki ve başarılı olup sosyal hayatlarında başarısız olan insanlarda nadiren bulunur, fakat benim deneyimlerime göre bir lider yaratmada duygusal zeka çok daha önemli. Bu durumu göz ardı edemezsiniz.”

— Jack Welch

1. Kolayca Strese Giriyorsanız

Duygusal zekasını kullanmakta güçlük çeken kişiler olayları içine atar, çözüm üretmekte güçlük çeker ve stres ile baş başa kalır. Bu tür insanların depresyona girmeleri, intihar düşüncelerinin diğer insanlardan 2 kat daha fazla olduğu gözlemlenmiş.

2. Otoritenizi kabul ettirme konusunda zorlanıyorsanız

Duygusal yönden yüksek zekaya sahip kişiler bir kriz, bir anlaşmazlık anında karşı tarafı sakinleştirip fikrini kabul ettirme konusunda oldukça başarılıdırlar.

3. Kısıtlı bir duygusal kelime dağarcığınız varsa

Ruh halinizi tanımlarken “iyi”, “kötü” gibi genel ifadeler yerine daha detaylı “yorgun”, “haksızlığa uğramış” gibi ifadeler kullanabiliyorsanız sizin de duygusal kelime dağarcığınızın yüksek olduğunu söyleyebiliriz.

4. Çok çabuk varsayımlarda bulunuyor ve onları kıyasıya savunuyorsanız

Duygusal açıdan zeki olan insanlar hemen karar vermezler. Çünkü verecekleri kararın duygularıyla verilmiş olduğunu bilirler. Öncelikle fikirlerini akıl süzgecinden geçirir, daha sonra bir karara varırlar.

5. İnsanlara garez besliyorsanız

Birine garez beslemeniz stresi de beraberinde getirmektedir. Araştırmalar da gösteriyor ki stres kalp rahatsızlıklarını tetiklemektedir. Duygusal yönden zeki kişiler insanlara garez beslememeleri gerektiğinin farkındadırlar.

6. Hataları unutamıyorsanız

Hatalarınızı çok ince bir çizgide tutmanız gerekir. Yani ne tamamen unutup tekrar aynı hataya düşmeli, ne de unutmayıp sürekli korkuyla yaşamalısınız. Hatalarınızı ders çıkaracak kadar yakında tutarsanız başarı ardından gelecektir.

7. Çoğu zaman yanlış anlaşıldığınızı hissediyorsanız

Karşı tarafa vermek istediğiniz mesajı kimi zaman doğru veremeyebilirsiniz. Duygusal zekaya sahipseniz bunun farkına varır, mesajınız anlaşılmadığı takdirde konuyu daha farklı biçimde anlatmayı denersiniz.

8. Sizi sinirlendiren şeylerin farkında değilseniz

Herkesi sinir eden davranışlar vardır. Bunlar sizin zayıf noktanızdır ve bu zayıf noktanızın tehdit unsuru olmasına izin vermemelisiniz. Duygusal zekaya sahip kişiler kendilerini sinir eden davranışların farkındadırlar.

9. Öfkelenmiyorsanız

Duygusal zeka, en iyi sonuçlara varabilmek için duygularınızı idare edebilmenizdir. Yani sorunları halı altına süpürür gibi duygularınızı gizlemeniz, mutluluk oyunu oynamanız bir işe yaramayacaktır.

10. Nasıl hissettiğiniz konusunda başka insanları suçluyorsanız

Suçu başkasına atmak en kolay kaçış yolu gibi görünebilir. Ancak unutmayın ki duygularınız sizin elinizdedir ve kimse bu bu duygularınızın sorumlusu değildir.

11. Kolayca güceniyorsanız

Duygusal açıdan zeki olan insanlar öz güven sahibi ve açık fikirli insanlardır. Kendinizi tanıdığınız için mizah ve dalga geçme arasındaki ayrımı rahatlıkla yapabilirsiniz. Böylece insanların sizi kırmasına müsaade etmezsiniz.

Duygusal Dayanıklılığınızı Artıracak 10 Davranış Biçimi

zeka

1) Gerçekçi iyimser olun:

Burada bahsettiğimiz iyimserlikten Polyannacılık anlaşılmasın. Bardağa dolu tarafından bakarken gerçekleri görmeyi ihmal etmeyin.

2) Korkularınızla yüzleşin:

Korkularınızdan ne kadar kaçarsanız kaçın sizi kovalamaya devam edecektir. Bunun çözümü korkularınızla yüzleşmekten geçer.

3) Her zaman bir ahlak pusulanız olsun:

Duygusal dayanıklılığı yüksek olan kişiler herhangi bir tehdit anında kendileriyle birlikte tehdide maruz kalan diğer kişileri de düşünmektedirler.

4 Kendinizi bir bütünün parçası olarak hissedin :

Kendinizi soyutlamanız sizi daha da duygusal olmaya iter ve yanlış kararlar verebilirsiniz. Bu yüzden bulunduğunuz ortama kendinizi ait hissetmelisiniz.

5) Sosyal destek almaktan korkmayın: 

Bir sorunu çözerken tüm yükü omuzlarınıza almak zorunda değilsiniz. Destek almak sizi zayıflatmaz aksine işinizi kolaylaştırır.

6) Rol modellerini taklit edin:

Bir rol modelinizin olması motivasyonunuzu arttıracak ve başarıyı yakalamanızı sağlayacak.

7) Fiziksel zindelik: 

Duygusal açıdan dayanıklı olmanız sizi fiziksel olarak da zinde hale getirecektir.

8) Yaşam boyu öğrenen biri olun: 

Hiçbir zaman kendinizi kısıtlamayın. Bu bilgi bana yeter demeyin. Sürekli araştıran, öğrenmeye açık bir kişilikte olun.

9) Başa çıkmanın birçok yolu olduğunu unutmayın:

Kriz anında stresli ve panik olmak yerine çözüm odaklı olmalısınız.

10) Olayın anlamını unutmayın:

İşlerinizi hallederken sadece tamamlamayı hedeflemeyin. Her işinizin bir amacı, bir anlamı olmalı.

Duygusal Zekanızı Oluşturan 5 Unsuru Nasıl Geliştirirsiniz?

zeka

Maalesef okul hayatımız boyunca teorik bilgiler öğrenmek durumunda kalıyoruz. Oysa ki kendi duygularımızla nasıl başa çıkacağımızı, başkalarının duygusal davranışlarını nasıl yorumlayacağımız hakkında bilgi sahibi değiliz. İşte sizlere bu yazımızda duygusal zekanın ne olduğunu, geliştirmek için gereken unsurlardan bahsedeceğiz.

Tanımlamalarla Başlayalım: Duygusal Zeka Nedir?

Duygusal zekayı geliştirmek için çeşitli yöntemler geliştirilmiş. Bugün sizlere duygusal amaçlarınız doğrultusunda geliştirebileceğiniz “mixed model” yönteminden bahsedeceğiz.

Karışık modelin beş temel unsuru vardır:

 • Özfarkındalık: Özfarkındalık sayesinde kendinizi bir birey olarak detaylı inceleme fırsatı bulur, iç dünyanızı daha rahat analiz edersiniz. Peki bunu nasıl gerçekleştireceksiniz?

  • Günlük tutmak: Normal günlük tutma alışkanlığından farklı olarak neler yaşadığınızı değil, yaşadıklarınıza nasıl tepkiler verdiğinizi yazmalısınız.
  • Çevrenizden girdi isteyin: Kendi iç dünyanızı analiz ederken dışardan yardım istemek işinizi kolaylaştıracaktır. Sizler hakkındaki düşüncelerini öğrenin ve kendi yorumunuzla kıyaslayın.
  • Yavaşlayın ya da meditasyon yapın: Kendi iç dünyanıza geçiş yaptığınızda mümkün olduğunca sakin olmalısınız. Kendinizi sakinleştirmenin en kesin yollarından biri de hiç şüphesiz meditasyonlardır.

 • Özyönetim: Attığınız her yanlış adım sizi yanlış bir yola sürükleyecektir.Bu yüzden davranışlarınızı yönetebilmeli; bir başka deyişle sinir ve öfke kontrolü yapmanız gerekir. Bunun için bazı basit yöntemler vardır: “Derin nefes alıp ver”, “İçinden 10’ a kadar say” bunlardan bazılarıdır.

• Motivasyon: Kendinizi motive etmenin birden fazla yolu vardır. Para, terfi, övgü bunlardan bazılarıdır. Ancak duygusal yönünüzü geliştirmek için hedefleriniz için emin adımlarla ilerleyin. Attığınız her başarılı adım sızı hedeflerinize yaklaştıracak ve böylece motivasyonunuz artacaktır.

• Empati:Bundan önce saydığımız yöntemler kendi iç dünyanızı anlamaya yönelik iken empati karşı tarafın duygularını anlamaya yöneliktir. Empati kurma yönünüzü geliştirmek için bazı yöntemler önerebiliriz:

  • Az konuş, yargısız dinle: Bu yöntem uygulaması zor ancak empati kurmanın en kesin yollarından biridir. Karşı tarafı önyargılarınızı kenara bırakarak dinlemeyi, onları anlamaya çalışmayı öğrenmelisiniz.
  • Kendinize aykırı bir pozisyon alın: Karşı taraf için düşüncelerinizin zıttı düşünerek onu bu şekilde davranmaya iten sebepleri anlayabilirsiniz.
  • Sadece bilmeyin, anlamaya çalışın: Karşı tarafın sorunlarını daha önce deneyimlememiş olabilirsiniz. Ancak ona akıl vermek yerine sadece anlamaya çalışmak empati yönünüzü fazlasıyla geliştirecektir.

• Sosyal Beceriler: Sosyal becerilerinizi geliştirmek karşı tarafı anlamak yerine yöntemler geliştirmenizi sağlayacaktır. Bu yöntemlerden bahsetmeden önce Goleman’ın bu konu hakkındaki görüşünden bahsedelim:

Goleman, sosyal becerilerinizin profesyonel hayattan, romantik hayata bütün tutumlarınızı etkileyeceğini söylüyor:

“Sosyal beceriler birçok forma sahiptir. Sadece insanlarla kolayca anlaşan sosyal bir insan olmanızı sağlamaktan çok daha fazlasıdır. Bu beceriler, başka birinin duygularına uyum sağlayabilmekten, nasıl düşündüklerini anlamaya, takım oyuncusu olmaktan, ikna edici olmaya kadar uzanır. Her birini geliştirmek için zaman, çaba ve azim gerekir.”

  • Duygularınızı ve içinde bulunduğunuz durumu ele alın: Bir tartışma ortamında mantıklı kararlar vermek oldukça güçtür. Özellikle karşınızdaki kişi sinirli ve öfkeli ise sorun çözülemeyecek bir hal alacaktır. Bunun için önce karşı tarafı sakinleştirmeyi deneyin. Daha sonra sorunu çözmeye odaklanın.
  •  Mantıklı düşünmek için fırsat yarattıktan sonra probleme odaklanın: Biraz önce söylediğimiz gibi direk sorunu çözmeye odaklanmayın. Öncelikle pürüzleri ortadan kaldırın. İki tarafın da sorunu net olarak anladığından emin olun.
  • Ortak zeminde sonlandırın: Çözüm üretirken farklı çözüm önerileri sunabilirsiniz. Ancak sonuçların güzel olmasını istiyorsanız ortak bir paydada toplanmanız gerekir.

Buradan şu sonucu çıkarabiliriz: Karşı tarafla anlaşma sağladığınızda, ortamı sakinleştirdiğinizde ve anlaşmalı çözüm üreterek sorunları çözmek istediğinizde sonuçlar daha sağlıklı olacaktır.

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments