fbpx

Başarılı 2 İnsandan Tavsiyeler

Başarılı 2 İnsandan Tavsiyeler

Dünya çapında iki farklı alanda başarılı olmuş, iki farklı insan.. İyi okumalar!!

Jeff Bezos’tan Tavsiyeler

başarılı-bezos

Kendi hedefleri için önemli bir maaşla çalıştığı yeri bırakıp kendi hikayesini yönetmek isteyen başarılı insan Jeff Bezos, 160 milyar dolardan fazla olan servetiyle iş hayatında yapmak istediklerinden daha fazlasını başarmış diyebiliriz.

İşte Amazon’un kurucu olan Jeff’in kendi hayatındaki bu başarıdan sonra kendi hikayesini yazacak insanlar için 6 önemli tavsiyede bulunuyor.

1- Başarı için çocuksu tarafınızın o merakını her zaman kollayın

Yeni nesildeki girişimci insanlar için konuşan Jeff, fazla rasyonel düşünmeye meyilli olduğunu ve bu yüzden de olan tutkularını takip etmek konusunda önemli oranda zorlandıklarını aktarıyor.

Çocukların ise bu durumun aksine bu konu karşısında uzman birer savaşçı kesildiklerini aktarıyor. Bu yüzden de Bezos, içinizdeki çocuksu tarafın korunmasıyla daha iyi bir şekilde yol alabileceğinizi düşünüyor.

2- Rekabet ettiklerinize rol model olun

Eğer ki yaptığınız her işi yaparken rakipleriniz de idol olmak için yaparsanız yaptığınız her işi doğru yapmış olacaksınız. Bunu da Amazon’u kurduğundan beri müşteri odaklı bir sistem izlediğini ve bu durumla birlikte rakiplerine birer örnek olduğunu söyleyerek aktarıyor.

3- Moda ve akımları es geçin

Yaptığınız girişimleri modaya, gündemdeki akıma göre belirlemek, o fikri hayata geçirmek sizin için çok yanlış bir adım olduğunu savunuyor.

Bu tarz düşünceler yerine ilginiz dahilinde olan ve gerçekten bir müşteri potansiyeli olabilecek fikirlerin üzerine yoğunlaşmanız, sizin için her zaman daha iyi olacağını da ekliyor.

4- Cesur olun

Jeff Bezos, “girişimci biri” olan herkesin cesur olmasını, risk almasını bilmeyi ve sürekli olarak bir şeyler denemekten korkmamasını söylüyor. Bu denemelerden elde edeceğiniz başarısızlığı sahiplenmesini söylüyor.

Hatta kendisi de verdiği röportajda Amazon’da milyarlarca dolarlık başarısızlıklar yaptığını söylüyor.

Amazon Kindle, AWS ve Prime, fikirleri başta başarısız olup sonradan telafi ettiği ürünlerdir.

5- İş ve hayatın uyumunu bulun

Genelde herkes iş ve hayatınızın dengesini bulun diyor ama Jeff, bunların aksine dengesini değil uyumunu bulun diyor. Bu sayede zihninizin daha az yorulacağını vurguluyor.

6- Dene Dene Dene

Hayatınızın sonunda yaptıklarınız yüzünden değil de yapmadıklarınız yüzünden pişman olacaksınız. Bu yüzden sadece deneyin ve geriye baktığınızda pişmanlıklarınızı sıfıra yakın tutmaya çalışın.

2 Başarılı isimden birinin tavsiyelerini aktardık. Şimdi Marvel’ın gizli kahramanı olan Stan Lee’nin tavsiyelerine bakalım.

başarılı

Geçmeden önce ufak bir Stan Lee özeti geçelim. Dediğimiz gibi Marvel’ın bilinmeyen kahramanı ve çizgi roman dünyasının popülerleşmesinin önemli rollerini oynayan Stan Lee, 95 yaşında hayata veda etti.

Spider Man, Iron Man, Hulk, Dr. Stange ve ismini sayamadığımız Marvel karakterleri Stan Lee’nin o mükemmel olan hayal gücünün ürünüydü. Hepsinde var mı bilmiyorum ama çoğu Marvel filmlerinde anlık sahnelerle gözüküp ortadan kaybolmasıyla bilinen Stan Lee’nin gençlere yardımcı olacak birçok tavsiyede bulundu ve bunları sizler için derledik:

  • Rekabete Alış ve Zorluklarla Bir Bütün Ol

Hayatındaki zorluklarla kendini tamam hisseden Stan Lee, zorlukların hayatın önemli bir parçası olduğunu ve onlarla birer bütün olmanız gerektiğini söylüyor.

  • Yaptığın İşe Hak Ettiği Değeri Ver

Kendisi ilk başta, işi yani bir çizgi roman yazarı olmanın, çevresindeki veya başka insanların mühendislik, tıp veya hayatın önemli kısımlarında işleri kadar önemli olmadığını düşündüğü söylüyor. Bundan da utandığını ekliyor. Ama sonrasında ise eğlencenin insanların hayatında önemli bir nokta olduğunu keşfettiğini ve kendi işine de hak ettiği değeri verdiğini söylüyor.

  •  Her zaman Oku

Okumakla hikaye anlatıcılığının doğru oranda yükseldiğini söyleyen Lee, çok okumanız konusu vurguluyor. Tabi bunu hikaye yazarları için söylese de kitap okumanın herkes için önemli bir faktör olduğunu düşünüyorum.

  • Olanı kabul edip yoluna devam et ve hiçbir zaman eğlenmeyi unutma

Yarınınız bile belirli değilken çok fazla şeyi kafaya takmanın gereği yok. Stan Lee’de bu fikre katılıp 5 yıl sonra nerede olacağımı bilmiyorum belki bir film yaparken hayatıma devam edeceğim, belki bir yerde elma satacağım diyor. Ama ne düşünürseniz veya yaparsanız yapın eğlenmeyi unutmamamız gerektiğini de eklemeden geçmiyor.

  • İçindeki çocuğu her zaman koruyup kolla

Jeff Bezos gibi Lee’de bu duruma parmak basıyor. “Sanırım çocuk gibi davranmayı asla bırakmayacağım.” Diyen Stan Lee, içimizdeki çocuğun korunup kollamanın önemini dile getiriyor -ki içinizdeki çocuk öldüğünde sahip olduğunuz beden, ruhsuz bir bedenden farksız olmayacağı belli…

  • Çevrendeki insanları doğru adamlardan seç

Çevrenizde her zaman kaliteli ve dürüst olan insanlardan bulundurun. Gerçek arkadaşlarınızı seçebilme kabiliyetinizi geliştirmeniz gerekir. Bu konuda ise Stan Lee,  kendisinin Dünyanın en şanslı insanı olduğunu düşünüyor.

Tavsiyelerimizin sonuna gelmişken bahsedildiği gibi sürekli olarak denemeniz ve sınırlarınızı zorlamanız kötü bir şey değil. Aksine sizin başarınız için önemli oranda rol oynuyorlar. Kendinizi sürekli geliştirin ve efsane olun. Yazılarımızdan haberdar olmak için Instagram adresimizi takip edebilirsiniz.Başarılar!!!

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments