in

500 Dolarla Nike’ın Mimarı Phil Knight’ın Etkileyici Serüveni

Sadece cebinde 500 dolar ile dünyanın en büyük şirketlerinden biri olan Nike’ın kurucu ortağı Phil Knight’ın bu hayat dolu serüvenini sizlerle paylaşmak istedik.

Net serveti 27,5 milyar dolar olan Phil Knight dünyanın en zengin milyarderlerinden biridir.

Geçmişe doğru bir yolculuk yapacak olursak Phil’in pazarlama yeteneğinin efsanevi bir boyutta olduğunu görmüş olacaksınız.

Tüm bu servetini zekasına ve tükenmek bilmeyen zekasına borçlu olan Phil Knight 1938 ‘ de doğdu. Oregon Üniversitesi gazetecilik bölümünden mezun olarak eğitim hayatının lisans bölümünü tamamladı.

Üniversite hayatı boyunca Oregon Üniversitesi koşu takımında ter döktü. Daha sonra Stanford Üniversitesi’ne İşletme Yüksek lisansını tamamlamak için başvurdu.

İlk ismi BLUE RIBBON SPORTS olan Nike fikrini Stanford’da okurken buldu. Oregon’daki üniversitesinde koçu olan Bill Bowerman ile kafa kafaya verip şirketi kurmak için 500’er dolar koydular ortaya.

İlk olarak kurdukları Blue Ribbon Sports isimli şirketi ile bir kaç Japon iş adamını ikna edip , Japonya’daki popüler spor ayakkabılarını Amerikaya gönderilmesi ve satış izni alma konusunda bu adamlarla anlaştılar.

İlk günlerde ayakkabıları sadece kendi arabasının arkasında satan Knight, satışların çok fazla olması sebebiyle Japonya’dan çok daha fazla spor ayakkabı sipariş etti. Ardından yine , yine ve yine sipariş eden Knight yanına çalışanlar almaya başlamıştı.

Her şey her zaman bu kadar kolay bir şekilde gitmiyordu hayatta..

Japonya’dan ayakkabılar artık zamanında eline ulaşmıyor ve talep arttıkça giderler de artıyordu. Bu yüzden finansal sorunlar ortaya çıkmaya başlamıştı.

Satışlar ikiye katlansa da bankalar Knight’a istediği krediyi sağlamıyorlardı.. 1,2 banka görüşmeyi bile kabul etmemişti. Artık sadece bankalarla değil Japonya’daki iş adamlarıyla da anlaşamayan Knight her şeye sıfırdan başlamak zorunda olduğunu biliyordu artık.

Artık doğrudan ayakkabıları alamıyordu Knight. 50 çalışanı ile birlikte yeni bir fabrika açıp ayakkabıları orda üretmek zorundalardı. Tabii Blue Ribbon Sports ismini de değiştirmeden Japon firmadan ayrılmış olmayacaktı bu yüzden yeni bir isim arayışına girdi.

“Dimension Six” (Altıncı Boyut) ismini koymak istemişti fakat Knight alay konusu olmuştu bu isim. Hem şirketine hem de kendisiyle alay etmesine neden olan bu isim için  “Bu ismi seçseydim şimdi kim bilir ne iş yapıyordum” diyor.

O Şirketin İsmi Artık Nike

nike

“Jeff Johnson, Nike adı ile karşıma çıkınca bu ismi pek de sevmemiştim ancak diğer isimlerden de daha iyiydi. Sonuçta iyi oldu” diye ekledi.

Yıllar boyunca hızla büyüyen Knight ve ekibi çok zorlu günleride geride bırakmışlardı ve Nike’ı halka açmak için fikir alışverişinde bulunmuşlar aralarında.

Tabi “Kontrolü kaybetmekten korkuyorduk.” diyen Knight yine de şirket için yaptıkları en iyi şeyin bu olduğunu söylüyor.

Halka açıldıktan sonra Knight’ın sahip olduğu hisselerin değeri 175 milyon dolarlara kadar çıkmıştı. Şu an dünyanın en zengin 24. insanı olan Knight ‘ın 25 milyar dolar kadar bir serveti olduğu söyleniyor.

Nike 1 yılda 30 milyar doların üstünde satış yapıyor ve dünyanın en iyi markalarından biri olmanın yanı sıra bir çok üst düzey atletin de sponsorudur.

Bir kaç ay sonra Phil Knight , yönetimini , yönetim kurulu başkanı olarak devredeceği CEO MARK PARKER olarak açıkladı.

Knight: “Nike’ın geleceği ile ilgili çok heyecanlıyım, önümüzde büyük bir büyüme dönemi olduğunu düşünüyorum.” diyor .

Knight’ın girişimcilere tavsiyesi ise şu :

“Birçok zorluğa ve beklenmedik gelişmelere karşı hazırlıklı olun.“

Written by Girişimci Biri

Yerinde durma ;Hedef büyük..

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

yatırım

Yatırım Almadan İşe Başlamanın 10 İpucu

Satış Öncesi İkna Teknikleri