in

Büyük Pişmanlık İçeren 7 Hata

hata
hata

Hata yapmak, hayatımız da olan gerçeklerden biridir. Ama zaman zaman büyük bir başarısızlıkla karşılaşsakta , hataların hayatın bir parçası olduğunu unutuyoruz ve pişman oluyoruz.

Yazımızda da görüleceği üzere , çoğu insan için, mesleklerimizde yaptığımız çok büyük yanlışlar tarihte yapılmış en büyük hatalarla karşılaştırıldığında çok ama çok ufak kalıyor.

Şimdi sizleri biraz da olsa rahatlatacak çok büyük hatalar karşınızda :

1- İlk Büyük Hata Excite’dan

Excite, 1 milyon dolardan daha az bir fiyata Google’ı satın alabilirdi.

hata

1999 yılında, Excite en büyük ikinci arama motoru iken Google piyasaya gireli çok olmamıştı. Larry Page, Excite’a 750,000$’a Google’ı satmayı teklif etti. Excite’in Google’ı neden satın almadığına dair birkaç muhtemel açıklama olsa da, sonuç belliydi.

Excite, sonunda arama piyasasında yüzde 2’lik pazar payına sahip olan Ask.com tarafından satın alındı. Günümüzde yapılan aramaların %92’si Google vasıtasıyla yapılıyor ve şirket 280 milyar dolardan daha fazla değere sahip, bu Excite’in ödeyeceği miktarın 360 bin kat daha fazlası demek.

2- Daimler-Benz, Chrysler’da 20 milyar dolar kaybetti.

Chrysler, Amerika’nın daima en büyük 3 otomobil şirketlerinden biri olsa da, uluslararası varlığını sürdürmekte oldukça zorlandı. Daimler-Benz (diğer adıyla Mercedes), buradaki büyük fırsatı gördü ve 1998 yılında 30.7 milyar dolar maliyetinde Chrysler ile birleşti.

Maalesef işler planlandığı gibi gitmedi. Teorik olarak yarı yarıya bir bölünme olmasına rağmen, Chrysler satışları 2006 yılında toplam şirket gelirinin üçte birinden daha azını oluşturdu.

Sonunda, Daimler-Benz Chrysler olmadan daha iyi olacağına karar verdi ve 2007 yılında hisselerinin yüzde 80’ini 7.4 milyar dolar değerine sattı. Birleşme yolundaki bu mutsuz yolculuk, Daimler-Benz’e 20 milyar doların üzerinde bir maliyete sebep oldu.

3- Kodak, ilk dijital kamerayı 1977’de yaptı

hata

Ne zaman teknoloji bir sektörün düzenini değiştirse, bazı işletmeler bu düzene ayak uydurup gelişirken, diğerleri çok geç olana kadar eski olanı yapmaya devam eder.

Dijital fotoğraf makinesinin çıkışıyla değerini kaybeden Kodak için durum biraz daha farklıydı. İlk dijital kamera(yaklaşık 100kb görüntü saklamak için kaset kullanan) patentini 1977 yılında Kodak almıştı.

Ancak filmden fazlasıyla para kazanan Kodak, bu teknolojiyi zamanında halka tanıtmadı. Pazarın dijitale ayak uydurduğu aşikar olmasına rağmen, Kodak geleneksel film kameralarına odaklanmaya devam etti.

Sonunda dijital markete girdiğinde, Kodak kameralarını zararına satsa da yıllardır dijital üretim yapan üreticilerin yanında güçlü kazançlar elde edemedi.

4- News Corp’un Myspace başarısızlığı

Sosyal medya tarafından yönetilen bir dünyada, bütün sosyal medya sitelerinin atası olan Myspace’in görünürde olmaması oldukça tuhaf.

Günümüzde Facebook’un yanında hala varlığını sürdüren birçok platform olduğuna göre, Myspace’in Facebook tarafından yenildiğini söylemek sorunu fazlasıyla basitleştirir. Myspace hala yükselişte iken, 2005 yılında News Corp tarafından 580 milyon dolara satın alındı. İlk birkaç yıl iyiydi ve Myspace’in değerinin 2008 yılında 12 milyar dolar olacağı tahmin edildi.

Ama News Corp siteyi yeterince iyi yönetemedi ve üç yıl sonra, Myspace’in değeri önemli ölçüde azaldı. Zamanın getirdiği değişime adapte olmayı başaramadı ve insanlar diğer sosyal medya platformlarına geçiş yaptı. 2011 yılında News Corp, Myspace’i sadece 35 milyon dolara sattı.

5- Blockbuster, Netflix’i alması için yapılan birçok teklifi reddetti.

hata

Günümüzde bazılarımız için hayal etmesi zor olabilir ancak bir zamanlar Blockbuster gibi video kiralama marketleri hafta sonu planlarının sıradan bir parçasıydı.

Netflix gibi online video kiralama servisleri, eski video kiralama iş modelini yerle bir etti. Blockbuster daha erken girme şansı olmasına rağmen pazara geç girdi. 2000 yılında Netflix, Blockbuster’in çevrimiçi bileşeni olmayı ve şirkete katılmayı teklif etti.

Netflix’in finans müdürü Barry McCarthy ile yapılan bir röportaja göre Blockbuster bu tekliflerine gülerek karşılık vermiş. Ama görünen o ki Blockbuster batmışken Netflix gelişmeye devam ediyor.

6- Basit bir matematik hatası NASA’ya 125 milyon dolara mal oldu.

Birçok öğrencinin başını ağrıtan ondalık sayılar ve kesirler, sadece öğrencilere değil dünyanın en zeki bazı insanlarına bile engel oldu.

1999’da, Lockheed Martin’in NASA için tasarladığı bir Mars mekiği bir mühendis tarafından yapılan basit bir hata yüzünden uzayda kayboldu. Yaptıkları hata ise NASA’nın metrik sistemini kullanırken mühendislerin hesaplamalarında İngiliz ölçü sistemini kullanmalarından kaynaklıydı.

Bu uyuşmazlık, 125 milyon dolarlık geminin hatalı çalışmasına ve uzayda kaybolmasına sebep oldu. Lockheed’in NASA için İngiliz ölçü birimlerini kullanması ne kadar tuhaf olsa da bu hatanın anlaşılabileceği birçok durum vardı ama anlaşılamadı.

7- Apple’ın ortağı Ronald Wayne hisselerini 800 dolara sattı

hata

1976 yılında Apple’ın %10’luk hissesini elinde bulunduran Ronald Wayne bu hisseleri sadece 800 dolar karşılığında Steve Jobs ve Steve Wozniak’a sattı. Ronald Wayne bu hisseleri satmamış olsaydı bugün 100 milyar dolarlık bir servetin sahibi olacaktı.

Written by Girişimci Biri

Yerinde durma ;Hedef büyük..

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Mobil Uygulamadan Para Kazanmak

Girişimciler İçin Sermaye Yolları – 2020