in ,

Apple’ın Kuruluş Hikayesi – 1976

apple

Apple, 1976 yılında Steve Jobs ve Stephen Wozniak birlikteliği ile Kaliforniya’nın Cupertino şehrindeki bir garajda doğdu.

Apple

Amerika Birleşik Devletleri’ nin bilgisayar konusundaki sembolü olan Apple, ilk kurulduğu zamanlarda (1976) Macintosh ismi ile biliniyordu. Bu isim ise elmanın bir çeşidinden geliyor. Sonrasında Steve Jobs ismi Apple olarak değiştirdi.

Elma Sembolündeki Isırık Nereden Geliyor?

Bu sembol için birçok söylenti bulunuyor. Bu söylentiler içerisinde en inandırıcısı olan ise, ilk bilgisayarların üretiminde fazlasıyla rol alan Alan Turing’e ithafen kullanıldığıdır.

Alan Turing, İngiltere’nin savaş dönemlerinde teknolojik konularda yaptığı katkıların hiçe sayılmasından sonra evinde ölü bulundu. Elma ne alaka derseniz bir masanın başında intihar eden Alan Turing’in elinde ısırılmış bir elma görülmüş.

Gelelim Apple’ın Nasıl Kurulduğuna

Steve Wozniak ve Steve Jobs teknolojiye olan ilgileri ile bilinirler. İlgileri, 1972 yılında Hawlett-Packard şirketinde yarım günlük işe girmelerini sağladı. Bu dönem içerisinde ev yapımı bilgisayarlar üzerinde çalışmaya başlamışlardı. Konu ticarete geldiğinde ise birbirlerini tamamlayan iki kişiydiler.

Steve Wozniak’ ın bilgisayarlara karşı ilgisi ve bu konudaki süper yeteneği ile Steve Jobs’ın bilgisayarlara karşı ilgisi ve süper pazarlama yeteneği birleşiyordu. İleriki yıllarda yapmış olduğu açıklamalarda da, Apple’ın kuruluşunu birbirini tamamlayan iyi bir ikili olmalarına bağlamışlardır.

1976 yılında, Apple’ın üçüncü ama çok bilinmeyen kurucusu olan Ron Wayne’ i de aralarına aldılar ve Apple’ ı Steve Jobs’ un evinde bulunan bir garajda kurdular.

İlk bilgisayarları, MOS 6502 işlemciye sahip olan Apple I oldu. Bu bilgisayarı daha çok Steve Wozniak’ ın sağladığı sermaye ile ortaya çıkardılar.

Apple
Apple I

Garaj içerisinde çalışmalara devam eden ekip, 200 adet Apple I bilgisayarı üreterek satışını gerçekleştirdiler. Apple I’in satışını gerçekleştirdikten sonra, Apple II için çalışmalara başladılar ve 1977 yılında ortaya çok daha başarılı bir bilgisayar çıkardılar.

Apple
Apple II

Yakaladıkları bu başarıyı bir üst kademeye çıkartıp, IBM’e rakip olmayı hedefleyen ekip, 1980 yılında Apple III’ü geliştirdi.

Apple
Apple III

Ne yazık ki Apple I ve Apple II ile yakaladıkları yükselişi, Apple III ile devam ettiremediler.Bunun nedeni iseb eklenmeyen bir tasarım hatası, aşırı ısınma sebebiyle hasar gören bilgisayarlar geri çağrıldı.

Bilgisayarların geri çağrılmasının Apple’ın daha da hızlı yükselmesine bir engel olduğu aşikar fakat 12 Aralık 1980 tarihinde halka arz edilen Apple, rekor bir sermayeye sahip oldu.

Bununla birlikte kendini bir anda koskoca bir şirketin başında bulan Steve Jobs, ilk hatalı kararını verdi. Jobs, ticari yeterliliğe sahip olan bir yöneticiye ihtiyaç olduğunu düşünüyordu ve 1983 yılında John Sculley Apple’ın başına geçti. 

John Sculley ve yönetim kurulu ile aralarında olan çeşitli problemlerden ötürü, Steve Jobs 1985 yılında Apple’dan kovuldu. Steve Jobs’ın şirketten ayrılmasıyla birlikte Apple bir çok başarısızlık yaşadı. Bu başarısızlıkların sonucunda Steve Jobs 1996 yılının sonlarında tekrar Apple’ın başına getirildi.

Apple’ın başına gelmesiyle birlikte şirket içerisinde yeniden yapılandırma başlatan Steve Jobs, ilk olarak Apple Store’un açılmasını sağladı.

1998 yılında, hepsi bir arada bilgisayar olan modern görünümlü iMac geliştirilerek piyasa sürüldü. iMac, bir yıl içerisinde 1 milyon adet satılarak büyük bir başarıya imza attı.

1999 yılında iBook’u geliştiren şirket başarılarına devam etti. Bilgisayarlardaki estetiği işletim sistemine de taşıyan Apple, 2001 yılında Mac OS X 10.0Cheetah ile piyasadaki yerini güçlendirdi.

Bunun yanında Apple, 2001 yılının son çeyreğinde iPod ile müzik çalar piyasasına giriş yaptı. iPod, iTunes yazılımı ile gelmişti. iTunes yazılımı ile gelen iPod, kısa sürede piyasadaki en popüler müzik çalar olmayı başardı. iTunes yazılımına özel olarak geliştirilen iTunesStore ise 2003 yılında hizmete girdi.

Firma yöneticiliğini devralan Steve Jobs, görselliği ön planda tutan yazılımlar ve cihazlar geliştirdi. Bunların yanında internet yatırımları da yapan Apple şirketi, bütün yatırımlarının karşılığını fazlasıyla alarak en başarılı dönemine giriş yaptı. Sonrasında şirketin bir kademe daha atlayacağı zaman gelmişti.

2007 yılında, Apple’ın telefon geliştirdiğine dair söylentiler ortaya çıkmışken aynı yıl içerisinde iPhone’un tanıtımı gerçekleşti. iPhone’un piyasaya sürülmesi ile birlikte AppStore da hizmete sunuldu ve bir rekor kırıldı. Açıldığı ilk hafta, AppStore üzerinden 10 milyon uygulama indirildi.

Son zamanlarda ise Apple yaptığı bazı yatırımlardan belli ve büyük çaplı zararlar görmüştü.

Buradan => Bir Türk Girişimcisini konu aldığımız yazımıza bakabilirsiniz.

Written by Girişimci Biri

Yerinde durma ;Hedef büyük..

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

topluluk-önünde-konuşma-korkusu

Topluluk Önünde Konuşma Korkusunu Yenmenin 4 Yolu

alışkanlık

Motivasyon Öldürücü 5 Alışkanlık