in ,

Hamdi Ulukaya’nın 1 Milyar Dolarlık Hikayesi

dolar
dolar
dolar

Amerika’da doğal yoğurdun tüm evlere makul fiyatla girmesi stratejisi ile 5 yılda 1 milyar dolarlık ciroya ulaşan Hamdi Ulukaya’nın başarı hikayesini sizlerle paylaşmak istedik.

80 yıllık bir fabrikada 5 kişiyle işe başladıklarını ve Amerika’da hiç finansman kullanmadan 5 yılda 1 milyar dolar ciro eşiğini aşan tek firma olduklarını belirtiyor Hamdi Ulukaya.

Ayrıca Harvard Üniversitesi’nin 3 profesörünün işletmelerini inceleyip ders olarak okutmaya başladığını ekledi.

3 Bin Dolar ve Özgüveni

Sadece 3 bin dolar ve özgüveni ile dil öğrenmek için  Amerika’ya gidiyor ve küçük işletmelere yardımcı olan bir kurumdan kredi alarak girişimcilik ruhunu ortaya koyduğunu belirtiyor.

” İş adamlığı veya Girişimcilik toplumdan ayrıştırılmamalıdır.” 

Toplumun neresinde olursa olsun, Gaziantep’te veya Aydın’da ya da Elazığ’ın herhangi bir ilçesinde olsun her genç, girişimci olabilecek potansiyeldedir.

İş adamlarının hayal kurmanın büyük bir şey olmadığını topluma anlatması lazım.  Türkiye’de iş adamlığı gibi bir tabaka oluşturulmuş Amerika’da böyle bir oluşum yok.

Ülkemizde de olmaması lazım. Çok fazla laf var, “Beni yapmazlar , bana vermezler. Ben kimim ki, benim tanıdığım mı var ?” Geçin bunları. Ben Erzincan’ın İliç ilçesindenim. 2000 kişilik ilçedir.

Türk , Kürt , Alevi , Çerkez’i hepsi var. Göçebe hayatı yaşardık. Yaylalara çıkardık. Sivas’ta öğretmen lisesinde okudum. Amerika’ya üniversitenin 2. Sınıfında gittim.

Amacım İngilizce seviyemi geliştirmekti. Amerika’da bir çiftlikte çalıştım. Bir gün rahmetli hacı babam geldi;

Sen burada niye peynir yapmıyorsun?’ dedi.

Babam at üstünde, hayvan alıp satardı. Senet, çek yoktu yaylada. Onlar yerine sevgi, saygı, muhabbet vardı, tek bir söz yeterdi. Ama Amerika’da nasıl yapıp satacağız?

Erzincan’da tulum peyniri meşhurdur. Bunu düşünerek Amerika’da küçük bir peynir imalathanesi kurdum. Bir gün bana bir mektup geldi. Satılık yoğurt fabrikası var yazıyordu.

Karttaki fotoğraflara bakmadan çöpe attım. Çok geçmeden kartı geri alıp telefonu aradım. Sonra emlakçı bütün eski pastorize sistemler için 700 bin dolar fiyat verdi. Ucuz geldi.

Tesislere bakmaya gittim, 60-70 yıllık bir fabrika kapanmak üzereydi. Almayı düşündüm, avukat arkadaşım vardı onu  aradım. Bu firma kapatıyorsa sen nasıl bu işi yapacaksın? Sonra paran da yok dedi . Olumsuz konuştu ama vazgeçmedim.

Amerika’da küçük işletmeler müdürlüğü diye bir kurum var. Güzel bir sistem var bu ülkede, bizde neden olmasın.

Bu kurum bankaya , ‘Sen projemi incele, olur bir iş ise yüzde 10’unu girişimci öz kaynağından sağlasın, yüzde 40’ını banka, yüzde 50’sini devlet karşılayacak.

Bir olumsuzluk durumu olursa önce bankanın parası geri verilir. Aldık fabrikayı ama her yer her yerde. Fabrikanın müdürüne, ’55 kişiden bana tavsiye edebileceğin kimse var mı?’ diye sordum.

5 kişiyi tavsiye etti. Ben 4 tanesini aldım. Ofisler çok kötü darmadağınık. Binanın dışı da çok kötü. Böyle boş boş oturacağımıza binayı boyayalım dedim, o 4 kişiye.

Kısa sürede boyama işini tamamladık. Mevlana Hazretlerinin “Yol yürümeye başlayınca gözükür” sözünü tüm fabrikayı boyayarak başlatmış olduk” diye konuştu.

Fabrikada yoğurt üretmeye başlarken Yunanlılar Amerika’ya kötü yoğurt getirip pahalı satıyordu, Fransızların da Amerika’da şekerli boyalı yoğurt yenir algısıyla değişik bir ürün yaptıklarını anlatan Hamdi Ulukaya;

Amerikalılar ülkemizde yoğurt yedikten sonra bunu sevdiklerini ülkelerine döndüklerinde anlatıyorlardı. Yunan firması, yaptığı yoğurdu Amerika halkına sunarken ;

‘Senin zengin olman lazım’ algısı ile sunuyordu. Türkiye’de yaylada her gün yoğurt yiyerek büyüdüğümüz için, bunun zenginler için bir şey olmadığını biliyoruz. Herkesin yiyebileceği kaliteli yoğurt yapmaya karar verdim.” dedi.

dolar

GİRİŞİMCİLER TOPLUMUN İÇİNDE OLMALI

Hamdi Ulukaya; sosyal bir şirket olduklarını anlatarak, “Müşterilere ilk olara verdiğim söz, satılan yoğurtlarımızdan gelen gelirin yüzde 10’unu bağış yapmaktı.

Ardından annemin adına vakıf kurdum. Kütüphaneler yaptım. Bu tür çalışmalarımızın şirkete olan katkısı çok yüksektir. Tüm çalışanlarımız her gün işe heyecanla geliyor.

Biz o ilk 5 kişi zamanında ne yaptıysak, duvarı nasıl boyadıysak, o hareketler, o davranışlar kural gibi yaşıyor. Hiçbiri yazılı kurallar değil. Benim fikrim; şirketlerin yazılı kurallarla yönetilemeyeceğidir.

Şirketler liderlerle ve davranışlarla yönetilmelidir. Natural gıdanın sadece zengine değil, herkese olabileceğinin öncülüğünü yapan bir tek olduk. Bu konuştuklarımdan ümit ettiğim tek şey, lütfen girişimcilik herkese yayılsın.

Tüm aklı başında insanlar girişimci olabileceğini kabul etsin. Buralara özgüvenimizle geldik. Sadece cebimde 3 bin dolar para ve küçük bir çanta ile Amerika’ya gittim ama öz güvenimi iş yapmaya başlayınca fark ettim.

Chobani marka değeri şu anda çok önemli Amerika’da. Chobani’nin dersi Harvard’da okutuluyor. 3 profesör hoca bizim tesislerimize geldi. Süreçlerimizi incelediler ve daha sonrasında ders kitabı oluşturdular.

İnsan sarraflığı olmalı. Binlerce insan kaynakları bölümü kursanız ne fayda? Rahmetli babam 20 saniye görüşse o kişinin ne olduğunu anlardı hemen.

Fabrikamızdaki bölüm sorumlularını onlarla yemek yiyerek işe aldım. 5-10 dakika görüşmede hepsini tanıdım. Artık çağımızda iş, girişimcilik insan işidir.

Şuan insanlıktan tamamen teknolojiye döndük. Şimdi insana dönmeliyiz yeniden. Bu bakımdan Anadolu’da büyük potansiyel var. Anadolu’daki gençler pırıl pırıl ve çok zekidir.

Tüm bu gençlerin büyük potansiyelleri var. Olanların bunun olabileceğini anlatmaları lazım. Türkiye’nin içerisinde bu girişimciler çıkar.

Birilerinin Erzincan’dan çıkıp New York’a gitmesine gerek kalmadan büyük iş adamları olabilirler. Kendi ülkesinde garip durumuna düşmez.

Girişimciliğe yönelin ve kendinize inanın. İnanmadan başaramazsınız hayal edin ve yapın.

Ulukaya sözlerini şöyle tamamladı:

“Ülkemizdeki tartışmalardan sıyrılıp çok iyiye doğru gideceğiz. Bu gidişin ışığını girişimciler ve yöneticiler sağlayacaktır.”

Written by Girişimci Biri

Yerinde durma ;Hedef büyük..

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hedefiniz İçin Ya Vazgeçin Ya Da Savaşın

eğitim

Eğitim Sistemi ve Girişimciler